IT

Google, Microsoft vagy Apple – Melyik a legjobb nekünk?

By Holcz Csaba

July 11, 2017

A Google, Microsoft és Apple hívei állandó vitában vannak arról, hogy melyik cég szoftvereire és szolgáltatásaira érdemes támaszkodnunk a napi teendők során. Ebben a cikkben bemutatjuk mindhárom felet, előnyeikkel és hátrányaikkal együtt.

Google

Egy Google fiók létrehozása ma már elkerülhetetlen, ám a kényszerből létrehozott, “1234” jelszóval védett fiókunkat könnyedén felfejleszthetjük egy teljesen felhő alapú központtá. A Google ingyenesen ad szövegszerkesztőt, adatbáziskezelőt, prezentációkészítőt, 15 GB felhő tárhelyet és számos egyéb szolgáltatást.

A Google az okostelefonok és az “átlagfelhasználók” világában van otthon. Ez azt jelenti, hogy minden felülete színes, egyszerű, jól működik érintőképernyőkön és főképp mobil applikációkkal foglalkoznak. Az asztali gépek és laptopok a Google Chrome-on keresztül érhetnek el különböző szolgáltatásokat.

Jó példa a Google alapjainak megértésére a Google Chromebook. Ez egy még Magyarországon nem kapható laptop, amely teljesen felhő alapú és nem is lehet telepíteni rá hagyományos szoftvereket, csak kisebb appokat vagy kiegészítőket. Ha nincs WIFI, a Chromebook megsértődik és csak néhány dologhoz férünk hozzá.

Vállalatok a GSuite havidíjas csomag segítségével tudnak több dologhoz hozzáférni (pl. céges e-mail cím, archiválási irányelvek beállítása, nagyobb tárhely nekünk és minden beosztottunknak).

Előnyök

Hátrányok

Microsoft

A Microsoft a Windows 8 és Windows 10 kiadása óta igyekszik alkalmazkodni az új trendekhez. A nehéz irodai programok mellé könnyű, böngészőből vagy okostelefonról elérhető, ingyenes szoftverek társultak. A Word Online például ingyenesen használható, illetve Android-ra vagy kisebb kijelzőjű Windows-os gépekre a Word Mobile tölthető le 0 Ft.-ért. Egy másik érdekes példa a Microsoft Sway prezentációkészítő, ami a teljesen felhő alapú, ingyenes és a Prezi és Power Point kombinációjaként értelmezhető.

A lájtosodás ellenére a Microsoft nem tudja és akarja tagadni igazi gyökereit: haladó felhasználóknak jó, akik irodai munkát végeznek vagy vállalkozást vezetnek. Itt-ott előkerülnek az erre utaló jelek. Az Outlook feladatkezelőjében van számlázás, cégek és munkaóra mező, a menük sokszor összetettek és az igazi élményért havi- vagy éves díjat kell fizetnünk.

A Google-val ellentétben itt a laptopoké és az asztali számítógépeké a főszerep. A telefonos appok a legfontosabb teendőkben segítenek, de a lényeget mindig az asztal előtt ülve kapjuk meg.

Előnyök

Hátrányok 

Apple

Az almás cég szintén használ saját felhőt és természetesen rendelkezik saját irodai alapcsomaggal. De nem csak ezek, hanem az egész operációs rendszer igényli a felhőt. Persze nem kötelező, de aki már váltott két Apple gép között, tudja, hogy megéri.

Az irodai szoftvereknek szintén van webes verziójuk, ami ha jól össze van kötve a géppel olyan lehetőségeket nyújt, mint például a dokumentumok azonnali folytatásának a lehetősége. Ezt úgy kell érteni, hogy ha elkezdek szerkeszteni egy táblázatot az asztali gépen majd elindulok, az iPaden vagy a weben azonnal tudom folytatni a munkát.

Persze itt is, mint minden Apple terméknél igaz, hogy az “egyszerű” felhasználók számára készültek. Nincs szanaszét bonyolított menürendszer, komplikált beállítási lehetőségek. “It just works”, ahogy Steve Jobs mondaná.

Előnyök

Hátrányok

Összegzés

Nagyon szubjektív kérdés az, hogy melyik induló a legjobb. Aki ritkábban dolgozik számítógépen és megelégszik egy okostelefonnal a napi teendőkhöz, annak jobb a Google. Ha valaki vállalkozást indít, sok dokumentumot hoz létre a számítógépen, több aktív projektje és szerződése van, az jobban jár a Microsoft-al. A lényeg, hogy ismerjük meg melyik cég mit ajánl és válasszunk tudatosan. A mai világban ez fontos kérdés. Nem mindegy, hogy kalapáccsal vagy fűrésszel verünk be egy szöget, hasonlóan nem mindegy, hogy melyik virtuális környezet felel meg nekünk jobban.