Életmód

Tippek kezdő bloggereknek

By Holcz Csaba

July 07, 2015

A blog egy téma köré épülő honlap, ami a vlog (videó napló) és a közösségi média mellett még mindig jelentős információforrás, és életstílus is. A bloggerek nyitott szemmel járják a világot, mindenről van véleményük, függetlenül működhetnek a mainstream médiától, és széleskörű ismerettel rendelkeznek a témáról, melyben publikálnak.

Meg lehet élni a blogolásból?

Főállású blogger lehetsz, ha 2-3 különböző oldalt hozol létre vagy egy nagyot több szerkesztővel, nem sajnálod a pénzt reklámozásra és egy profi designra. Ez természetesen mind hiába, ha nem tudsz jól írni, azaz gyakorlás és időbefektetés is szükséges. A magyar honlapok inkább szakmai elismertséget nyújthatnak a szerzőiknek, például gasztrobloggerekből országosan ismert szakácsok lehetnek. Sokaknak többet ér egy hozzájuk hasonló ember véleménye, mint egy cég álláspontja.

Légy nyitott!

Az írás nem magányos műfaj. Komoly ambícióidat ne a szobád sarkából próbáld megvalósítani! El kell olvasnod a legújabb híreket a blogod témájával kapcsolatban, válaszolnod kell a hozzászólásokra! Ha megérkezik az első bátor vendéged, aki a saját véleményét leírja és elküldi, ne felejts el válaszolni! Ha nem is sikerül új témát, vagy megközelítést találnod, a stílusoddal is elvarázsolhatod a közönséget. Az egyedi stílus nem csak a posztokban, hanem a kommentekben is megmutatkozik. Miután elég ismeretséged és gyakorlatod lesz, nincs akadálya a személyes fellépéseknek sem.

Heti vagy napi rendszeresség?

Ha megtaláltad a megfelelő témát, ami köré felépíted a lapod, a rendszeresség a következő nagy kérdés. Nem érdemes véletlenszerű időközökben feltöltened az új tartalmakat. A látogató számára derüljön ki, hogy mikor várhat új írásokra, képekre. Ha naponta frissülő blogot szeretnél vezetni, szerkesztőtársra lesz szükséged. Nagy kihívás egyedül, minden nap új és jó minőségű anyaggal előállni. Lesznek nehéz napjaid, és már pár nap kimaradás is feltűnik a törzsvendégeknek. A minőségnek is jót tesz, ha egy gondolat két-három napot érlelődik. Legegyszerűbb hetente publikálni, hasonlóan egy személyes levélhez. Több nap eseményeit, vagy több nap gondolatait, könnyebb összefoglalni egy írásban, mint sok apró szösszenetben naponta.

Kitartás!

A sikerhez vezető út szerintem nem borzalmasan nehéz, mint inkább hosszú. Mikor először kezdtem felépíteni egy blogot, percenként figyeltem a látogatószámot. Az ember ebbe könnyen beleőrülhet, így fontos elfogadnod a tényt, hogy hónapok vagy évek munkája egy stabil közönséget megfogni. A közösségi média bár percek alatt világhírnevet adhat egy kreatív alkotásnak, de a következő érdekességgel el is száll a figyelem! A törzsvendég akkor is kattint, ha nem tudja milyen tartalom vár rá. Arra viszont emlékszik, hogy az író király dolgokat mutatott eddig.

Ha félsz egyedül belevágni!

Mielőtt a saját íráskészségedet egy saját blogon csillogtatnád meg,  mi segítünk még fényesebbre csiszolni azt. Találkozhatsz más bloggerekkel, véleményt cserélhettek, és megismerheted, hogy mások hogyan dolgoznak. Nem kell félni, hiszen nálunk tapasztalt szerkesztők segítik a munkádat!

Képek: Stuart Miles (freedigitalphotos.net)