A World Press Alapítvány 1955-ben jött létre Amszterdamban. Célja a sajtó- és dokumentarista fotózás támogatása, fejlesztése, többek között egy világméretű verseny szervezésével. Emellett a laikus nagyközönség érdeklődését is fel kívánja kelteni az izgalmas fotóriporteri szakma iránt. “Hisszük, hogy a nívós sajtófotó képes inspirálni és alakítani bennünket” – áll az alapítvány honlapján.
Az idei azon ritka évek egyike, amikor magyar művész nem ért el jelentősebb helyezést. A verseny végeztével a győztes művekből 45 országban rendeznek vándorkiállítást, Magyarországra szeptember 28-án érkezett meg a gyűjtemény, és egészen október 28-ig látható lesz a Néprajzi Múzeumban.
A vezető hír kategóriában indult fotók az arab tavaszt, a japán cunamit és a norvégiai tömeggyilkosságot örökítik meg. Innen került ki a 2012-es World Press győztes fotója is, a spanyol Samuel Aranda munkája. A muzulmán piétaként is emlegetett képen egy jemeni nő tartja karjában könnygáztól szenvedő, sebesült fiát egy tüntetés után. Több résztvevő dokumentálta az egyiptomi diktatúra végét, vagy a líbiai eseményeket, köztük a tragikus sorsú (szintén World Press nyertes) Remi Ochlik is, aki életét vesztette a Kadhafi diktátor bukását követő véres események fotózása közben. A cunami utáni romokat, vízzel borított, összedőlt városokat, konténer-lakásokban élő menekülteket is számos művész örökítette meg. Helyezést ért el a 69 ember életét követelő Breivik-akciót dokumentáló Niclas Hammarström pályázata, vagy Guillaume Herbaut a FENEN ukrán feminista mozgalom félmeztelen, női tüntetőit ábrázoló képei, ahol a tagok a prostitúció és az internetes házasságközvetítés ellen tiltakoznak.
A tragédiák mellett vidám téma is akadt. Például a művészet és szórakoztatás kategóriában indult, orosz hotelek karaoke énekeseit ábrázoló alkotások. A szállodák takarékossági szempontból alkalmazzák az “dalnokokat”, akik giccses öltözékükben az alacsony színvonalú, gagyi szórakoztatóipart szimbolizálják. A szomorúság után a szépséget és reményt sugározzák a Dakari Divathéten készült fotók. Az Adama Paris, szenegáli származású modell és tervező által 2003-ban létrehozott esemény célja, hogy az afrikai országokat is elhelyezze a divat világtérképén.
A korunk kérdései kategóriában több művész is az iszlám országokban még mindig létező gyermekházasság emberi jogokat sértő intézményével foglalkozott. Itt ugyanis életben tartják a szokást, hogy kiskorú lányokat érdekből házasságra kényszerítenek. Színes csadort viselő, szomorú szemű hatéves feleségek néznek le a képekről felnőtt férjeik oldalán.
Világunk megkapó szépsége nyilvánul meg a természet kategória győztes képei láttán. Jenny E. Ross pingvinvadászatra induló jegesmedvét örökített meg, Brent Stirton pedig orrszarvúkról készített csodás felvételeket.
A sport kategória egyik győztese a sanghaji Vízisport Világbajnokság kecses műugróit ábrázolta edzés közben, de a világ legveszélyesebb testmozgásának tartott bázisugrásról vagy a mexikói pankrációról is láthatunk képeket.
A World Press jól mutatja be a sajtófotózás lényegét vagyis, hogy mindannyiunk feladata odafigyelni az aktuális történelmi eseményekre, a természet szépségeire, a hétköznapi pillanatok csodáira, a fényképezőgép lencséjén innen és túl egyaránt.
A galéria megtekinthető a kiállítás hivatalos honlapján. A magyarországi tárlatról bővebb információ ezen a linken érhető el.
A cikkben szereplő képek a Néprajzi Múzeum honlapjáról származnak.