Site icon Socfest

20 éves a Shalom

Az A38 Hajó nagy sikerű klasszikus album­újrajátszó sorozatának legújabb epizódja az a koncert, melyen a hazai elektronikus tánczene alapzenekara, a Prieger Zsolt és Németh Gergely köré épülő Anima Sound System ­ ezen az estén korabeli felállásában ­ a két évtizeddel ezelőtt készült, dub­, reggae­, elektronikus zenei­ és népzenei elemeket egyedülálló módon ötvöző Shalom című nagylemezének anyagát adja elő szeptember 25­-én.

Az A38 Hajó klasszikus és évfordulós hazai albumokat bemutató koncertsorozatának aktuális állomása az Anima Sound System 1995­-ös Shalom című lemezének újra ­bemutatója. Ez alkalommal beszéltünk az Anima zenekarvezetőjével, Prieger Zsolttal.

A38: Hogyan érzed magad, amikor most, 20 év után visszanyúltok egy korábbi lemezanyaghoz? Hogyan látod most a Shalomot, hol lehet a helye szerinted a magyar könnyűzene történetében?

Prieger Zsolt: A helyét nem nekem kell pozicionálnom, hála az égnek, de talán nem esek a szerénytelenség bűnébe, ha megemlítjük, hogy nagyon sok ember, legyen az „animás” vagy csak szakmabeli, nagy hatású lemezként emlegeti, sokan ma is hivatkoznak rá, aminek persze nagyon örülök, de ezektől a felvetésektől zavarba jön a normális ember, nem? Boldogító, de nekem ez már egy nagyon régi korszellem, amit akkor próbáltunk „leantennázni”. Akkor ez volt a minden, de a „minden” meg nálam zenei szempontból évről évre, napról napra változik, nyughatatlan vagyok, amikor alkotásról vagy kreativitásról van szó.

A38: Milyen alkotói környezetben született a Shalom? Hol tartott éppen a zenekar? Milyen zenék inspiráltak akkor titeket?

P.Zs.: Nagyon sok dub-ot, sok népzenét hallgattunk, bár ez azóta sem változott, de akkor 24/24­ben ezt vettük magunkhoz, ma meg mindent hallgatok. Akkor a Dub Syndicate, az African HeadCharge volt a zenei origo, meg úgy általában az Adrian Sherwood vezette On­U Sound urbánus dub-­dolgai, amelyekben sokszor keveredett a népzene az elektronikával. Szóval ez nálunk a dub-ból jött és nem valami világzenei misszióból, hiszen akkor még nem is volt „világzene”, a maga csiricsáré színeivel, a Shalom annál karcosabb, mégis érzelmesebb attitűdű album.

A38: Hogyan született a lemez? Hogyan nézett ki az alkotói folyamat, hol és miként zajlottak a felvételek?

P.Zs.: A próbafolyamatok egy Szombathelyhez közeli falu művházának alagsorában, közvetlenül a mellékhelyiség mellett, a lemezfelvétel pedig egy szombathelyi pincestúdióban, elég hosszan, a mixeket, dubverziókat pedig úgy, hogy négyen­-öten körbeálltuk a keverőpultot és szimultán effekteztünk realtime­ban.

Fotó: Somay Márk

A38: Mi az, amit visszatekintve másképp csinálnál? Mi az, amire visszatekintve jól eső érzés rácsodálkozni? Mik azok a tapasztalatok, amiket tudod, hogy ettől a lemeztől vittetek tovább?

P.Zs.: Mindig mindent másképp csinálnék utólag, de 20 év távolságban még a hibák is megszépülnek. Amire jó rácsodálkozni, az az improvizáció és a jelenlét erőssége, ami jellemző korai munkáinkra, a hibákat akkor is érzékeltük, de bent hagytuk őket, és ettől organikus és élő az egész.

A38: Mit várhatunk a koncerttől? Színpadra lép az akkori Anima összes tagja?

P.Zs.: Minden meghatározó tag ott lesz, így Bognár Szilvi énekesnő, akivel azóta is figyelemmel kísérjük egymás pályafutását és nagyon büszke vagyok rá, hogy nálunk indult el a zenei karrierje, hiszen ő azóta is meghatározó alakja a honi népzenei életnek. De ott lesz Szabolcs öcsém, akivel rengeteg Anima­dalt írtunk közösen és persze Németh Tamás, Németh Gergő kollégám és producertársam édesapja, aki zseniális multi-instrumentalista és az első Anima­fúvós. A többi legyen meglepetés.

A38: Az Anima Sound System persze – ezt mindig hangsúlyozod – a jelenben, sőt, a jövőben él. Melyek a jelenlegi és a közép-távoli tervek az Anima számára és persze számodra, aki mindig legalább annyi zenei és zenén túli projektet pörget, mint ahány tányért egy kínai zsonglőr?

P.Zs.: Őszre csúszott legújabb albumunk a Gravity and Grace remix­verziója, ahol a Wolfkraft­-tól kezdve a Farbwechseles S. Olbricht-ig számos kiváló előadó remixeli legújabb albumunk dalait.

Közben készítjük Németh Gergővel a Petőfi Rádió­ mixeinket DJ­-ként, illetve sok produceri munkában vagyunk bent, Gergő a közelmúltban Pajor Tamással dolgozott, én pedig a Meztelen Diplomaták új dalaiban, Polnauer Flóra – Marlene Dietrich ­lemezén és egy különleges hard rock-lemezen is producerkedem, illetve írom az új Anima-­dalokat nap mint nap. Aztán megjelenik télre egy interjúkötet is, amiben a legkülönbözőbb témákban beszélget velem Dudich Ákos, az is elég érdekes lesz.

A zenekar tagjai:

Lemezek:

Exit mobile version