Buli

Az Omega sztárja a Tesla-ban

By Dorka Anett

April 15, 2015

Benkő László, a legendás Omega zenekar billentyűse 1982-ben megjelent, Lexikon című elektronikus zenei szólólemezének dalait adja elő április 24-én a Tesla-ban. A magyar Jean Michelle Jarre-t András Tóth, a techno és a zongora másik nagy mágusa követi a színpadon. Facebook esemény ezen a linken.

A rendhagyó esten a billentyűs hangszerek művészeié a főszerep, méghozzá elektronikus zenei kontextusban. Benkő László produkciója a diszkókorszak hőskorába repít vissza minket, amikor még azt sem tudtuk, mi ez a gépzene-őrület.

Benkő gyermekkorában zongorázni, fuvolázni és trombitázni tanult, és már középiskolában együtt zenélt Kóbor Jánossal, az Omega későbbi énekesével a Próféta zenekarban. Majd, miután mindkettejüket felvették a Műegyetemre, 1962-ben hivatalosan is megalapították az Omegát. Benkő kezdetben még énekelt is, sokat játszottak angolszász slágereket az egyetemista közönségnek. Kóborral együtt le is diplomáztak, Benkő közlekedésmérnöki végzettséget szerzett. Az Illés mellett lassan Magyarország legsikeresebb beatzenekarává váltak. Presser Gábor 1968-as csatlakozása után Benkő a billentyűk helyett trombitán és fuvolán játszott. Még ebben az évben Angliában léphettek fel Omega Red Star néven, hazatértük után a Hanglemezgyár elkészítette velük az első magyar könnyűzenei albumot. 1971-ben Presser és Laux József dobos kivált, hogy megalapítsák az LGT-t, Benkő ezt követően kizárólag a billentyűs hangszerek előtt állt, a szintetizátort 1973-ban ők használták először Magyarországon.

A hazánkba épphogy csak eljutó elektronikus zenei szólamok egyre nagyobb hatást gyakoroltak rá, a hetvenes évek Omega-albumait a „space rock” hangzás határozta meg. Ő szerezte a Planetáriumban 1980-ban bemutatott Űropera zenéjét, két évvel később megjelent első szólóalbumán (Lexikon, 1982) szintén nagy szerep jut a szintetizátornak. Ezt a lemezt hallhatjuk mi is április 24-én a Tesla-ban. 1987-ben Liszt Ferenc-díjat kapott, 2013-ban pedig az legendás beatformáció tagjaként Kossuth-díjjal is kitüntették. A tizenhat Omega-album mellett hét szólólemeze jelent meg. 2002-ben megalapította az instrumentális szintetizátorzenét játszó B-project együttest, és 2009-től a szombathelyi Weöres Sándor Színház zenei vezetőjeként is dolgozik.

A nyolcvanas évekbe tett időutazás után a jelenkort képviselő András Tóth lép a színpadra. 2004 óta van jelen a szakmában, a számos sikeres hazai és külföldi szereplést, lemezeket és másokkal közös dj-projekteket maga mögött tudó művész karrierje szintén a zongorával kezdődött még gyerekkorában. Tizenkilenc évesen egy hátizsákkal vágott neki Londonnak, ahol nappal dolgozott, az estéket pedig lemezboltokban matatva, vagy az angol főváros kultikus bulihelyein töltötte, világsztárok koncertjeit hallgatva végig. 2004-ben Nora Naughty-val létrehozták a Polymorphin nevű zenészpárost. A sok remek fellépés ellenére az együttműködés három év után megszakadt.

András 2010-ben szólólemezt jelentetett meg, méghozzá az egyik legismertebb amerikai underground kiadó, a minimal-house és a detroiti techno vonalán mozgó Alphahouse Records gondozásában. Az EP-ről Loco Dice és Dubfire is elismerően nyilatkozott. Egy fergeteges budapesti Alphahouse-est, egy lemezbemutató és számos sikeres fellépés után a magyar DJ-szcéna meghatározó tagjává avanzsált. 2014 óta a Contra Mundummal együtt megalapította az Akkult kiadót, amely egyfajta tehetséggondozással is foglalkozik. A techno mellett a másik nagy szerelme a zongora, gyakran fűszerezi szettjeit és produceri munkáját akusztikus szerzeményekkel. Volt minimalista improvizációs piano-estje a Toldiban, idén februárban pedig szóló zongoralemezt adott ki Ambiennes for Piano címmel.