Augusztus 25-ig látogatható a Balatonfüredi Borhetek a kikötő melletti Tagore sétány platánjai alatt, ahol 25 pincészet mutatja meg termékeit a nagyérdeműnek. A borvidék legjellegzetesebb fajtája, az olaszrizling mellett számos érdekességgel is találkozhatunk, de a pálinkázni vagy falatozni vágyóknak sem kell elkeseredniük. A programot esténként koncertek is színesítik.
A környék zászlós borából, a nyáron is frissítően fanyar, fröccsbe kínálkozó olaszrizlingből többet is kóstoltunk. A fülledt vízparti éjszakához én mindig száraz fehéreket és rozékat kívántam, de egy-két vörössel is találkoztam, amiket természetesen nem bántam meg. A rizlingek mellett nekem még a chardonnay-k is ízlettek. Az egyik pincészet meglepően olcsón kínálta, a másik, kissé agyon dicsért, mégis verhetetlen kedvencemet, az Irsai Olivért. Ennek semmihez sem hasonlító, már-már hűsítő ízét és illatát lehetetlen megunni.
A különlegességek kedvelőinek ki kell próbálnia a barrique, azaz tölgyfahordóban érlelt borokat, ez a technika enyhén aranybarnára festi az alapvetően világos fehéret, édes, fűszeres, muskotályost beütést kölcsönözve neki. Jól jártunk egy-két, a borászok kreativitásának teret engedő háziasítás kipróbálásával is, egy kékfrankos – portugieser cuvée különösen kellemes perceket szerzett nekünk. Az érdekességeknél maradva megkóstoltuk a traminit, ezt a szintén a térségre jellemző, fűszeres, kissé muskotályos fehérbort adó, kevésbé elterjedt fajtát.
A rozézás továbbra is divat – derült ki -, mi is beálltunk hát a sorba egy-két cabernet sauvignon-nal. A sok fehér és száraz után a nyári hangulathoz kevésbé illő, de fantasztikusan gyümölcsös pinot noir-ból is letoltunk két pohárral – nehéz megmondani, hogy a száraz vagy a félédes ízlett jobban. Eddig nem nagyon ismertem a Zweigeltet, de most rájöttem, hogy ez a meggyes utóízű vörösbor is hathat üdítően a nyári hőségben.
A pincészetek mellett négy pálinkaház, pecsenyesütők, kézműves élelmiszert és iparművészeti tárgyakat árusító bódék kínálják még portékájukat. A levendulapálinkát és egy-két kézműves sajtot roppant érdemes bevállalni.
Az 1932 óta fennálló rendezvényre bonyolult pontozáson alapuló versenyen választják ki a termelőket. Az esemény elfoglalja a balatoni bicikliút egy szakaszát, ezért a kerékpárosok megértését kérik. A visszaváltható pohár letéti díja 500 Forint, de az túl szép ahhoz, hogy ne tartsuk meg emlékbe. A borokról, árakról, pincészetekről ingyenesen letölthető okostelefon-alkalmazás segítségével is informálódhatunk. A Borheteken évente 150-200 ezer vendég fordul meg, egy gazda átlagosan 2000 liter “hegy-lét” ad el.
Ha a kultúra iránti szomjunkat is csillapítani óhajtjuk, akkor Füreden járva a Vasary házban a félig magyar származású, gyakran indiai Frida Kahlo-ként emlegetett Amrita Sher-Gil festőnő kiállítását nézhetjük meg. Emellett Ferenczy Károlynak és a magyar festészetet forradalmasító nagybányai művésztelep alkotóinak képeit is megtekinthetjük ugyanitt, a Magyar Nemzeti Galéria közreműködésével. Ha valaki a strandolást összekötné művészeti és kulináris élvezetekkel, akkor Balatonfüred tényleg remek választás.