Site icon Socfest

DACSolva a holland kultúrával

Beindult a holland kultúroffenzíva a fővárosban a DACS – Hollandia, királyság! rendezvény keretében. Kiderül mi minden felmutatni valója van Hollandiának a legális kannabiszfogyasztáson, a liberalizmuson és a focin kívül. Természetesen rengeteg minden, amelyekről azonban általában sokkal kevesebb szó esik.

Gajus Sheltema holland nagykövet üdvözlő szavaival nyílt meg a DACS – Hollandia, királyság! elnevezésű rendezvénysorozat szeptember 16-án a Budapest Music Centerben. A november végéig, több helyszínen zajló programsorozat célja, hogy sokszínű kulturális események tükrében egy új nézőpontból mutassák be a holland hagyományokat és alapértékeket. Utóbbiak közül nagykövet úr a legfontosabbaknak a toleranciát, a nyitottságot, a vállalkozó szellemet és a szabadság tiszteletét tartotta. Ezek valóban olyan alapértékek, amelyeket az egyén a maga számára, és nem csak az általa alkotott társadalmi csoportra is érvényesnek gondol. Olyan hasznos értékek, amelyek az együttélés, a kellő szabadság és boldogulás lehetőségével, változatos és innovatív környezetet tudnak teremteni bárki számára. A rendezvényen természetesen a vállalati oldal is képviselteti magát, a Heineken, a Philips, vagy a KLM fő támogatásával. A kultúrán kívül a gazdasági és történeti emlékezeti témák is megjelennek.

Felidézvén a Philips által támogatott első elektronikus zenei albumon szereplő holland szerzőpáros, hazánkban a Delta című műsorból ismert 1957-es számát (Tom Dissevelt & Kid Baltan – Song of the Second Moon) egyből megértjük, hogy miként kapcsolódhat össze termékeny módon a gazdaság, az innováció és a kultúra.

Az A38 hajón szeptember 20-án a detroiti techno holland atyjának tartott Steve Rachmad illetve az immár zágrábi székhelyű Delta Functionen nevű duó lépnek fel. Garantált, hogy ezúttal is az Isu és Dork nevével fémjelzett Technokunst rendezvényeken már megszokott fokra fog hágni a hangulat a mély és húzós groove-os, vagy éppen a csilingelőbb minimál-os dallamok hallatán.

A DACS zenei kínálatának másik oldaláról a Holland Baroque Society historikus tiszta barokk koncertjét hallgathatjuk meg. Az ezúttal Frank Corti billentyűs fenomén által vezetett barokk zenei időutazás szeptember 21-én, este fél nyolckor veszi kezdetét a Liszt Ferenc Zeneakadémián.

Vincent de Rooij színész, tárgy-és videóművész, hétköznapi tárgyakat felhasználva teremti meg saját abszurd színpadi világát. De Rooijnak ebben társai lesznek, a holland vizuális színházi szcénát meghatározó DOGTROEP nevű társulattal több éves közös munkát maguk mögött tudó Lakatos Csilla táncos és Daan Mathot zenész.  Előadásaikban az élő kamerahasználat, az emberi jelenlét, a vizuális és térmanipuláció eszközeinek segítségével egy hajóban ülve, autót vezetve, vagy légyként szállva vehetünk részt közös utazásokon a művészekkel. A szórakoztatónak ígérkező kiscsoportos összérzékszervi játékot szeptember 17-től 21-ig láthatjuk a Trafóban.

A DACS egyik fő helyszínén a Dispace 3.0 interaktív digitális színházi performansza sem ígérkezik konvencionális előadásnak, hiszen a PIPS:lab tech-színházi csapata legújabb hálózatának tagjává az válhat, aki a technológia újításokat, zenei, színházi és filmes elemeket ötvöző előadás előtt feltölti a lelkét a hálózatra, hogy a túlvilágról is kommunikálni tudjon.

A Placcc 2014 Fesztivál keretében Lotte van den Berg és Daan’t Sas szeptember 26-án és 27-én folytatnak beszélgetéseket a politikáról és a városról. A Trafóban november 5-én modern táncelőadás zárja a DACS-ot.

A Szépművészeti Múzeumba a 17. századi legnagyobb holland festő, Rembrandt van Rijn húsz képe érkezik Stockholmból vagy éppen Berlinből, hogy azokat október utolsó napjától a múzeum egy újabb megakiállításának keretében tekinthessék meg a látogatók. A múzeum 500 darabos holland festészeti gyűjteménye a korból tökéletes alapot teremt a kiállításhoz, amelyre külön 3 Vermeer kép is érkezik. Minden adott lesz tehát ahhoz, hogy a DACS szervezésében Budapesten megrendezésre kerülő CODART konferenciára érkező holland és flamand művészeti kurátorok inspiráló környezetben találkozzanak. A Rembrandt és a holland ”arany évszázad” festészete című kiállításon csaknem 100 festő több mint 170 alkotása kerül bemutatásra.

Az idén a 11. alkalommal megrendezett Design hét díszvendége Hollandia lesz. Az október 3-ától 12-éig tartó tíz nap során mintegy 220 különféle program közül választhatnak a formatervek megszállottai, melyek mintegy húsz százaléka lesz holland kötődésű. A Design hétre látogatók megismerhetik, hogy mit is jelent a kreatív iparágban a hollandoktól való mintegy 20-25 éves lemaradásunk. A rendezvény beharangozójaként designtárgy válogatás nyílik az erre az alkalomra újranyitó Várkert Bazárban. Egy tulipánrendező workshop vagy egy divatbemutató is alkalmat nyújthat a két ország designereinek, hogy a rendezvény ”Átvitt értelem” alcíme által is sugalmazottan a technológiai innováció és az emberi környezet közötti átformálódó viszonyról fantáziáljanak.

A DACS vidéki kiemelt rendezvénye lesz a debreceni MODEM-ben október 26-ától megtekinthető, Erwin Olaf fotóiból álló kiállítás. A precízen beállított, és pontosan elkészített, a hangulatot gondos sminkekkel és profi megvilágításban visszatükröző fényképek a fotótörténet elismert alkotásai közé tartoznak.

A DACS rendezvénysorozat keretében tehát széles palettából válogathatnak a holland kultúra iránt érdeklődők. Amint azt láthatjuk színvonalas produkciók és neves művészek alkotásait hozzák el hazánkba az idei őszre.

Exit mobile version