Programajánló

I. Jászberényi Táncpanoráma

By Petik Tibor

May 25, 2015

Első alkalommal kerül megrendezésre a Jászberényi Táncpanoráma a Nemzeti Táncszínház és az Új Színházért Alapítvány közös szervezésében.

Jászberényi Táncpanoráma

Jászberény nemcsak a Lehel kürtje, hanem a táncosok városa is, köszönhetően a közel öt évtizedes néptáncos hagyománynak és a Jászság Népi Együttes kiváló táncosainak.

Az Új Színházért Alapítvány 2009. óta havi rendszerességgel tűz műsorára táncprogramokat a MALOM FILM-Színház néven működő befogadó színházban, ahol főként a város néptánc hagyományait kiegészítve kortárs tánc előadásokat láthat a közönség, a hazai táncélet legkiválóbbjainak közreműködésével. Emellett a FŐNIX FÉSZEK MŰHELYHÁZ elnevezésű épületben két évvel ezelőtt az 5-18 éves korosztály számára előadó-művészeti képzések is indultak.

2014-től a Nemzeti Táncszínházzal együttműködve valósulnak meg táncművészeti programok, ezzel is változatosabbá téve a kulturális programkínálatot a 27 ezer lelkes alföldi kisvárosban.

Az idén első ízben megrendezésre kerülő Jászberényi Táncpanoráma Magyarország legjobbak között számon tartott táncegyütteseit és szólótáncosait vonultatja fel több műfajban. A felnőtt korosztálynak szóló esti előadások mellett, a gyermekekre is gondolva, táncos mesedarab is műsorra kerül.

A Jászberény négy különböző helyszínén megrendezésre kerülő fesztivál célja, hogy a várost bekapcsolja az egyetemes táncvilág közegébe és tartalmas kikapcsolódási lehetőséget kínáljon a táncművészet szerelmeseinek.

A fesztivál nyitásaként május 11-én a Nemzeti Táncszínház, a Káva Kulturális Műhely és a Közép-Európa Táncszínház együttműködésében készült tánc/színházi nevelési előadás, a Horda2 került bemutatásra. Júniusban egy gyerekelőadással folytatódik a program, A Láda Titka című darabot láthatják a nézők a Fitos Dezső Társulat előadásában.

Június 5-én Lakatos János Nívó-díjas koreográfus, táncpedagógus hihetetlenül szórakoztató tánctörténeti előadása, a Táncoló filmkockák folytatja a sort, ahol közelebbről megismerkedhet a publikum a 40-es, 50-es évek legnagyobb táncos legendáival. Kiderül, miért köszönhette Fred Astaire karrierjének 10 évét egy balesetnek, vagy, hogy hogyan kerül egy síró szépségkirálynő a zongora alá, és kinek biztosították a lábait 5 millió dollárra.

A fesztivál egyik különlegessége a Sivasakti Kalánanda Táncszínház táncjátéka, amely egy indiai eredetű társasjátékhoz kapcsolódik. Az előadás a hagyománynak megfelelve az életet tanítja, nem játszhatja akárki, csak akit erre a játékmester alkalmasnak ítél. A játék nem “igazságos”, nem kiszámítható: néha élvezetes, néha bosszantó és érthetetlen, de minden esetben izgalmas és elgondolkodtató.

A Jászberényi Táncpanoráma záróeseménye a Duna Művészegyüttes Feketetó című előadása, amely az Erdély történelmi határán fekvő Feketetón évszázadok óta megrendezésre kerülő vásár változásait, átalakulását mutatja be. Ahogy a vásár forgatagában egyaránt jelen vannak (voltak) a román, magyar és cigány árusok és vásárlók, úgy az előadás táncanyaga is Erdély és a Partium táncaira (román, magyar és cigány táncokra) épül.