A vénasszonyok nyarát, (költői túlzással élve) pár zenész “vénség” fogja követni októberben. Ha korban és stílusban elég távol is áll egyikük-másikuk egymástól, abban azért hasonlítanak, hogy az adott stílus berkein belül immár több évtizede a világ élvonalába tartoznak.
Október 3-án az A38 hajón fog fellépni a lassan húsz éve alakult egyik leghíresebb elektronikus zenei együttes, a Freestylers. A brit Matt Cantor és Aston Harvey által 1996-ban alapított zenekar, mely két évvel később jelentette meg első nagylemezét We Rock Hard címmel. A többek között a Here We Go című slágert tartalmazó debütáló albumot négy további követte, legutóbb a The Coming Storm című két évvel ezelőtt. Az új album számaiban a Szabadstílusúak jellegzetes szövegelése és scratchelései korszerűbb dubstep, breakbeat és electro house hangzású dalokban élénkít fel a hallgatót.
Október 9-én ismét beváltja DUB FX arra vonatkozó ígéretét, hogy bármikor szívesen jön kis hazánkba. Az ausztrál szájzenész Magyarország iránti lelkesedését vélhetően legnagyobb részt a magyar rajongók odaadása váltotta ki, amiért őket is köszönet illeti. Az énekes-zenész Benjamin Stanford és rajongói közti kölcsönös tisztelet és szeretet táncos-zenés megnyilvánulásának helyszíne ezúttal az Akváriumban lesz, ahol az előadó biztosan elő fog rukkolni valami különlegessel kedvenc közönsége számára.
Október 11-én a Barba Negra Clubban lép fel, a húsz évvel ezelőtt csellón Metallica-t játszva, a világ leghíresebb finn zenekarává váló Apocalyptica. A három csellistából és egy dobosból álló zenekar komoly változásokon ment át több mint két évtizedes fennállása alatt. Elsőként talán azzal a nehézséggel kellett megküzdeniük, ami a hirtelen jött sikerüket meghozta, vagyis hogy, ha nem ismert metál slágereket hangszerelnek át csellóra, akkor is népszerűek tudnak-e maradni. Másodjára pedig azzal a közhellyel kellett valamit kezdeniük, hogy a zene szöveg nélkül félkarú óriás. A váltás az új évezred hajnalán egy tagcserével és a Cult című album megjelenésével következett be, amely immár tíz saját számot tartalmazott. Azóta rátaláltak a saját útjukra a finn csellista rockerek, akik idén jelentették meg nyolcadik stúdióalbumukat Shadowmaker címmel, ami nevében is jelzi, hogy végleg sikerült kilépniük a nagy bandák árnyékából.
Október 18-án a MÜPÁ-ban az ördög magyar hegedűse (és citerása) Lajkó Félix, a világhírű svájci dobossal, Jojo Mayerrel ad közös koncertet. Lajkó és Mayer találkozásából mindenképpen valami olyasmi fog kisülni, ami kiveri majd a biztosítékot a közönség agyában. Két olyan zenészről van szó ugyanis, akik a profi zenészekhez képest is kivételes módon „uralják” hangszereiket, ennek következtében pedig olyan új utakra tévednek, amikor megszólaltatják azokat, melyeken előttük még nem járt senki. Kivételes alkalom lesz tehát A dobos és A hegedűs közös fellépése, amit akár még egy közös hangzóanyag is követhet majd valamikor.
Október 25-én az egyik legismertebb veterán black metál banda lép fel a Vörös- és Kék Yukak fúziójából létrejött Supersonic klubban. A zenekar nem kisebb deitásnak viseli a nevét, mint annak a mindenható úrnak, aki személyesen adta át írott törvényeit az első civilizációt megalapító Hammurapinak. Marduk 25 évvel ezelőtt reinkarnálódott az eleinte még death metál zenével daráló svéd banda képében. Az eredeti tagok közül ma már csak Morgan Håkansson van jelen, akihez a jelenlegi felállásból az énekes Daniel “Mortuus” Rostèn, majd basszus gitárosként Devo Andersson 2004 folyamán csatlakoztak, míg Frederik Widigs nem egészen két éve mondhatja magát a Marduk dobosának. Ha tehát kedvünk van elmerülni az eszeveszett sebességgel örvénylő fekete sötétségbe, illetve átélni zeneileg minden létező borzalmat, amit az emberi pusztítás csak okozni képes, akkor erre jobb alkalmunk nem igen lesz a Marduk koncertnél.
Október 29-én egy szintén előszeretettel hazánkba látogató legenda, a blues zene fehér királya, a brit John Mayall lép fel ismét az Akváriumban. A 81 éves zenész több mint ötven éves zenei pályafutása során Bluessbreakers nevű bandájával 45 nagylemezt adott ki, de az énekes-gitáros-szájharmonikás frontember ez idő alatt természetesen számos más világhírű zenésszel (Eric Clapton, John Lee Hooker, Gary Moore) is dolgozott már együtt. A blues zene az egyik legnagyobb hatású mégis örök „páriának” számító zenei műfaj, ami tulajdonképpen mindig is a feketék kiváltsága maradt, de időről-időre fehéreknek, még ritkábban pedig nem amerikaiaknak is sikerült maradandót alkotniuk benne. A műfaj fehér bárányai közül John Mayall vitathatatlanul a legkiemelkedőbb, akit a blues zenére fogékony hazai rajongóknak, ha az eddigi 12 magyarországi fellépése során valamiért elmulasztották volna, akkor ezen az október végi napon most már mindenképpen látniuk kell.