Tudomány

Ingyenes online tanulási lehetőségek

By Lexi

May 12, 2014

Ha középfokú szinten tudsz már angolul, rengeteg lehetőség áll előtted, hogy költségmentesen fejleszd magad. Ingyenesen igénybe vehető, igen hasznos weboldalakat szeretnék a figyelmetekbe ajánlani.

DUOLINGO

A Duolingo.com-n a regisztrációt követően már meglévő angol nyelvtudásunkkal elkezdhetünk egy második nyelvet megismerni, vagy felfrissíteni rég elfeledettnek hitt nyelvtudásunkat. Jelenleg tanulhatunk németül, olaszul, spanyolul, franciául és portugálul, de hamarosan több nyelv is felkerül a kínálatukba: orosz, holland, ír, lengyel, török és román. Ha esetleg nem tudnánk angolul, azt is tanulhatunk a Duolingo-val, mert a magyar – angol nyelvpár szintén szerepel a kurzus kínálatok között.

A tanulási folyamat nagyon interaktív. Angolról kell mondatokat fordítanunk az adott nyelvre, és fordítva. A program fel is olvassa nekünk a mondatokat, így a kiejtést is könnyedén elsajátíthatjuk. A feladatok között olyan is szerepel, ahol nekünk kell felolvasni az adott mondatot. A hallás utáni értést ugyancsak gyakorolhatjuk, amikor nekünk kell leírnunk hallás után mondatokat.

A Duolingo letölthető mobilapplikáció formájában is, de használatához internetkapcsolat szükséges.

BABBEL

Honlapjuk és mobilapplikációjuk is létezik, én utóbbit jobban kedvelem, ezt használom. A Babbel tulajdonképpen egy angol – x nyelv tematikus szótár, amely fel is olvassa a szavakat. Így tényleg bárhol és bármikor tudunk új szavakat tanulni vagy frissíteni szókincsünket.

Rengeteg nyelven hozzáférhető: német, spanyol, francia, olasz, portugál, svéd, török, holland, lengyel, indonéz, norvég, dán. A szavak témánként vannak csoportosítva. Van egy alap szókészlet az applikáció telepítésekor, amelyhez internetkapcsolat birtokában tölthetünk le új témaköröket.

COURSERA

A világ legjobb kurzusait ingyen hirdeti a www.coursera.org weboldal. S valóban több, neves egyetem kurzusaiból válogathatunk kedvünkre, amelyek elvégzése esetén igazolást is kaphatunk teljesítésükről. Témakörönként és intézmények szerint kereshetünk a kínálatukban, amely nagyon széles skálán mozog: a művészettörténettől a természettudományon át a gazdasági és társadalomtudományi témákig. Gyakorlatiasabb kurzusokra is bukkanhatunk, meg tanulhatunk például gitározni is. Jelenleg 632 kurzus található a kínálatban, ha valami számunkra érdekesre bukkanunk, érdemes feliratkozni, mert eltérő időpontban indulnak a különböző órák.

EDX

A Coursera ikertestvére, de kisebb a kurzusválaszték. Azért itt is érdemes szemezgetnünk, hiszen jól kiegészíti az előbb említett oldal kínálatát a www.edx.org. Jelenleg 175 kurzusból választhatunk.

TED

A TED egy globális konferenciagyűjtemény, ahol rengeteg témában tekinthetünk meg inspiráló előadásokat inspiráló emberektől. A videók megtekinthetők regisztráció nélkül is és rengeteg előadáshoz van magyar felirat a www.ted.com/translate/languages/hu-n. Az előadók között számtalan híresség szerepel, mint a csimpánzkutató Jane Goodall, Elizabeth Gilbert az „Ízek, imák, szerelmek” szerzője, Richard Dawkins evolúcióbiológus, Bill Gates és számos Nobel-díjas kutató.