Életmód

Életünk másnapjai

By Varga Miklós

December 05, 2015

Számos koncertről, buliról számoltunk már be a Socfesten, így hát a szilveszteri tivornya közeledtével elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy kicsit a dolgok fonákját is lássuk, és felhívjuk a figyelmet a legáltalánosabb veszélyre, ami a szórakozó tömegre leselkedik.

Évezredek óta keresi a gyógyászat az ellenszert erre a civilizációs betegségre, a másnaposságra. A ketzenjammerológusok számos praktikus és kevésbé praktikus módszert dolgoztak már ki a kótyagosság tüneteinek kezelésére miután mindenki egyértelműen látta, hogy a megelőzés gyakorlatilag kivitelezhetetlen, hiszen ahhoz tartózkodni kéne az alkohol fogyasztásától. Mielőtt azonban rátérnénk a borcsömör tüneti kezelésére vizsgáljuk meg, hogy pontosan milyen folyamatok zajlanak az emberi szervezetben, melyek ennek a meglehetősen kellemetlen állapotnak a kialakulásához vezetnek.

A tudománynak eleddig nem sikerült egységes koncepciót kialakítania azzal kapcsolatosan, hogy pontosan mi játszódik le a szervezetben, amikor másnaposak vagyunk, de pár alapvető fiziológiai folyamatot azért már értünk a másnapossággal kapcsolatban. A katzenjammer legjellemzőbb tünetei a kiszáradás, a fejfájás, a koncentráló képesség romlása, szédülés, kimerültség, izzadás, gyomorbántalmak, izomgörcs vagy például az akár egy teljes napon át tartó levertség. Az alkoholnak vízhajtó hatása van, minek következtében a szervezet dehidratálódik. Az elfogyasztott szeszes ital színvilága sem teljesen mellékes a másnaposság szempontjából, mivel a sötétebb színű piák több méreganyagot tartalmaznak. A különféle ízesítésű italoktól pedig különösen javallot tartózkodni, amennyiben nem szeretnénk a másnaposság súlyosabb tüneteit „észlelni” magunkon. Nézzük tehát, hogy mit tegyünk, illetve mit ne tegyünk, ha már megtörtént a baj és sikerült a kelleténél jobban felöntenünk a garatra.

Lássuk tehát, hogy mit ne tegyünk semmi esetre se, ha enyhíteni szeretnénk másnaposságunkat. A következőkben felsorolt tevékenységek közül néhány annyira egyértelműen kerülendő, hogy a másnaposokban fel sem merül, mert szervezetük már azok puszta gondolatától is rögtön sokkot kap. Mindazonáltal nem árt előre gondolkodni, mert bizony, ha olyan előre betervezett programunk van, amit nem tudunk lemondani, akkor jobban tesszük, ha előző este inkább egyáltalán nem nézünk a pohár fenekére, ha szeretnénk elkerülni, hogy másnap aznaposan a kínok kínját kelljen átélnünk majd.

Tehát akkor MÁSNAPOSSÁG ELLEN NE:

·         igyunk alkoholt!

·         igyunk kávét!

·         együnk sokat!

·         hallgassunk hangosan zenét!

·         szaunázzunk!

A macskajaj tüneti kezelésére számos gyógymód létezik, ám ezek közül vannak olyanok is amelyek többet ártanak, mint használnak, így most csak azok kerülnek felsorolásra, amelyek bizonyítottan enyhíteni tudják kótyagosságunkat.

MÁSNAPOSSÁG ELLEN HAT, HA:

·         beveszünk egy Aszpirint.

·         ásványvizet iszunk.

·         gyümölcslevet iszunk.

·         szódabikarbónás, magnéziumos italt iszunk.

·         füstölt halat eszünk hagymával és kovászos uborkával.

·         hűsítő fürdőt veszünk.

·         sétálunk egyet a friss levegőn.