A búcsújárás évszázados hagyományát és népszerűségét napjainkban a fesztiválok viszik tovább profán módon. A fanatikus fesztiválozók képesek kontinenseket átszelve elzarándokolni kedvenc rendezvényeikre. A szezon végén az általunk 4 legnépszerűbb és különböző stílusokat képviselő hazai fesztiválokat hasonlítjuk össze külföldi rendezvényekkel.
Sziget vs. Glastonbury
Magyarország legnagyobb zenei fesztiválja idén ünnepelte 22. születésnapját, ahol mostanra a résztvevő hetijegyesek 80%-a már külföldről érkezik, viszont egyre nagyobb számban térnek vissza a magyarok is. 2015-ben az egyhetes eseményre több mint 441 ezer vendég látogatott el. Ezt a látogató rekordot annak is köszönheti, hogy 2014-ben másodszorra is elnyerte az Európai Nagyfesztiválok Díját. A Sziget is a populárisabb zenei vonulatot képviseli, viszont ahhoz, hogy a nemzetközi porondon tartsa a lépést, egyre több színes programmal bővül a kínálata. Idén a Szabadság Szigetén, a koncertek mellett láthattuk többek között a Fuerza Bruta társulatát, meghallgathattuk a Pussy Riot politikai nézeteit, de akár sportolhattunk, strandolhattunk, vagy éppen művészeti alkotásokat is készíthettünk. Maga a fesztivál területe is fejlődik, évről évre átalakul a hazai fiatal művészeknek köszönhetően, akik szobrokkal, díszletekkel ékesítik a Hajógyári szigetet. A teljes áru jegy egy hétre 80.000 forint.
Zenei kínálatában a Szigethez hasonló az angliai Glastonbury Festival, amelyet 1970-ben rendeztek meg először a hippie mozgalom és a szabad fesztiválozás jegyében. A világ legnagyobb szabadtéri fesztiváljának helyszíne Anglia dél-nyugati részén Piltonhoz közel, Somersetben található. 4-5 évente azonban szünetet tartanak, hogy a talaj regenerálódhasson, hiszen közel 175.000 ember bulizik itt. Már a 70-es években felépült az első Piramis Színpad, ami 94-ben a fesztivál előtti héten leégett, így abban az évben ideiglenes színpadot kellett állítani, de még ma is ez maradt a fesztivál egyik fő jelképe. Glastonbury szellemiségéhez tartozik, hogy kiáll a környezetvédelem valamint a nemzetközi és helyi non-porfit kezdeményezések mellett, 2014-ben 2 millió fonttal támogatták többek között a Greenpeace-t, a WaterAid-et és az Oxfam-ot. Idén többek között fellépett itt a Foo Fighters, Kenya West, Florence and The Machine, Pharrell Williams, Lionel Richie. Teljes áru 5 napra szóló jegy 95.000 forint.
Balaton Sound vs. Electric Love
Az elektronikus fesztiválok közül itthon a legnagyobb a balaton parti Sound, ahol ki is használják a vízpart adottságait, több helyen hatalmas teraszokat alakítanak ki, hogy a hűsölni vágyó fesztiválozókat fürdés közben se fosszák meg a bulizástól. A tavalyi évben az időjárás nem kegyelmezett a fesztiválozóknak, de a terepfelújításoknak hála idén már ez sem okozott gondot. A világ top 20 DJ-jéből 7 fel is lépett itt 2015-ben, köztük például Hardwell vagy Dimitri Vegas & Like Mike duoja. A közepes méretű fesztivál idén újabb látogató csúcsot állított fel 145 ezres látogató számával. A fesztiválra a teljes áru jegy 50.000 forintba kerül.
A Sound testvér-rendezvényének az ausztriai Electric Love fesztivált választottuk, amelyet szintén július második hetében rendeznek, hasonló nagy DJ-kel és még látogatószámát tekintve is ugyanannyi embert csábít. Idén harmadszorra nyitotta meg kapuit a Forma 1-es futamokból ismert Salzburg Ring zöldövezetében működő fesztivál, amelyet több tó is körülvesz. Lássuk be, kényelmes a világ vezető DJ-inek, hiszen egymáshoz ilyen közel tartott fesztiválokra már megéri eljönni, a szervezőknek csupán be kell osztaniuk kihez menjenek először. Az osztrák program azonban csak három napos, ellenben a Sound által nyújtott 5 napnyi koncertélménnyel szemben, viszont a bérlet is kevesebbet, 30.000 forintot kóstál mindösszesen, így ár-érték arányban e két fesztivált teljesen egyformának ítélhetjük.
1999-ben a teljes napfogyatkozás alkalmából tartották Dádpusztán a Solipse elnevezésű zenés találkozót. Ekkor döntött úgy a terület tulajdonosa, hogy évente is lehetne itt fesztivált szervezni. Nagyjából 5 évvel később meg is valósult az első O.Z.O.R.A fesztivál, a pszichedelikus törzsi találkozó idén ünnepelte 11. születésnapját. A goa zenei stílus képviselői gyülekeznek itt, amelynek neve egy közép-nyugat indiai tartomány nevéből ered, ahova a woodstocki hippie generáció gyerekei látogattak el, hogy maguk mögött hagyva a fogyasztói társadalmat egy új zenei kultúrát hozzanak létre. A lakott területektől távolabb fekvő vidék egyaránt alkalmas bulizásra és kikapcsolódásra is, egyedi atmoszféráját a helyiek által, természetes anyagokból készített épületeknek, díszleteknek is köszönheti. O.Z.O.R.A egyre nagyobb nemzetközi hírnévre tesz szert, évente több mint 60 000-en látogatnak el Tolna megyébe miatta a világ minden tájáról.
Fotók: Juhász István
A szintén egyhetes Boom fesztivált Portugáliában az Idanha-a-Nova tónál, a spanyol határhoz közel, 1997 óta minden második évben augusztusban teliholdkor tartják. A Boom Ozorához hasonlóan nem csak egy fesztivál, hanem egy életstílus, amely a szerelem, a kreativitás, a természettel kialakuló összhangon alapul, a zene, a mozgás és a spirituális kreatív energiák áramlásában hordozza törzsi jellegét. Az ökonomikusan önfenntartó fesztivál épített környezete természetes és újrahasznosítható anyagokból épült, amiért több alkalommal az Európai Környezetbarát Fesztivál címmel jutalmazták. Az ilyen típusú fesztiválok területfejlesztése a környező vidékkel a lehető legnagyobb összhangban, a közeli települések lakóinak bevonásával történik. A közösségi élményt erősíti az is, hogy ezeken a fesztiválokon saját tv-t és rádiót is üzemeltetnek, hogy saját médiumaik segítségével népszerűsítsék közösségük üzenetét. Az Ozora fesztiválon például saját újságot adnak ki Ozorian Prophet címmel. Mindkét fesztiválon hangsúlyos a természeti és emberi hagyományokhoz kapcsolódó workshopokkal, beszélgetésekkel, előadásokkal, és számos egyéb programmal bővített kínálat.
Ezeken a fesztiválokon a goa zenei irányzat nagyjainak többsége fellép, többek között olyan nevek, mint Juno Reactor, Loud, Eat Static, Ajja. Az idei Ozorán az említettek mellett még Shpongle, Rayaram, Electric Universe, vagy Avalon is megtáncoltatta a Main Stage fája körül a közönséget, hogy csak párat emeljünk ki a nagy nevek közül. De fellépett itt a magyarok közül például a Korai Transmission, Lajkó Félix, az Airtists, a Trottel, de olyan legendás brit dub-reggae együttesek is, mint amilyen a Zion Train, vagyis tulajdonképpen bárki, akinek zenéje pszichedelikus hatású, bármit is jelentsen ez. A tavalyi évben a fellépők közül a Boomon Sonic Species, Zen Mechanics, Hipnoise, Perfect Stranger, Renegade is játszott. Az O.Z.O.R.A fesztiválra a teljes áru hetijegy 40.000 forint, míg a 2014-es Boomra 56.000 forint lett volna teljes áron, azonban a belépők már korábban, elővételes árusításban elkeltek, amelyek ára közel ugyanannyi volt mint Ozorára.
Rockmaraton vs. Wacken
A hazai rock fesztiválok rangidőse az idén 25. születésnapját ünneplő Rockmaraton, amely korábbi Malomvölgyi helyszínét kinőve idén a Dunaújvárosnál található Szalki-szigetre költözött. Egyre több külföldi banda érkezik a fesztiválra, mint például The Exploited, Death Angel, Biohazard, Kataklysm, de a magyar rocklegendák is képviseltetik magukat, többek között a Pokolgép vagy az Ossian. Az igazi rock életérzéshez alacsonyabb jegyárak is társulnak, hiszen teljes áron is csupán 15.000 forintért tombolhatunk. Ez is jelzi, hogy bár a Rockmaraton kinőtte korábbi helyszínét, azért még elmarad a nagy nemzetközi fesztiváloktól.
Az európai metálfesztiválok vastrónján a Rockmaratonhoz hasonlóan szintén negyedszázada dübörgő Wacken Open Air foglal helyet. Az észak-német városka szomszédságában minden évben felépülő rocker kolónia központjában egy Dupla Nagyszínpad áll, amelyen idén egy napon 12 együttes is fellépett. 2015-ben Sepultura, At the Gates, Opeth, Dream Theater, In Flames váltotta egymást a Double Main Stagen. A Wacken másik helyszínén a Bullhead City Circusban pedig a több tucat banda között pedig megtalálható volt New Model Army, Europe, Mambo Kurt, Noctiferia, Combichrist, Zodiac, Samael, Ill Niño, My Dying Bride, Morgoth, Obituray, Suicide Silence a négy nap alatt. A metál és rock zene szempontjából legmeghatározóbb bandák számára is az egyik legnagyobb élmény itt fellépni a tomboló rajongók ezrei előtt. A Wackinger részleg a világvége utáni barkácsolós madmexes öltözetű megszállottaktól kezdve, a gót metálos fekete csipkés kiegészítőket előszeretettel viselőkön át, a vas bármi nemű megmunkálásával foglalkozó legkülönfélébb egyének által benépesített, a kreativitásról, az önkifejezésről és az elfogadás igényéről is árulkodó, látványos fantáziavilág. Idén felvásárolták az összes, azaz mind a 75.000 fesztiválbérletet a rock fanatikusai.
A fesztivál szervezőinek költséget nem kímélve kell megteremteniük a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy az emberek tömegesen is zavartalanul tudjanak szórakozni. Ehhez persze nekünk, közönségnek is fel kell tudnunk venni azt a ritmust, amit a szívünk, és környezetünk diktál, közben pedig tanácsos szem előtt tartanunk, mire vagyunk képesek, hogy ne akarjuk túlvállalni magunkat, bármilyen befolyásoltság alatt is állunk. A fesztiválérzés az a fajta kellemes zsibbadtság a tagjainkban, amit attól érzünk, hogy a felgyülemlett feszültséget és energiákat a kedvenc zenéinkre kitáncoljuk magunkból, hogy nyugodtan, ellazultan tudjunk pihenni és szórakozni. Hazánkban nagyon sok fesztivált rendeznek, de sok méltán lesz híres közülük, hiszen a fesztiválozók továbbviszik jó hírüket, tehát a jó hangulatnak és a közösségi élménynek köszönhetik népszerűségüket.