Site icon Socfest

Pezsgőzselé és eperkaviár – ilyen volt a Gourmet Fesztivál

Idén különösen elegáns alapanyagok kerültek főszerepbe a Gourmet Fesztiválon, mint írtuk már, a gombóc, a kaviár és a pezsgő dominált ebben az évben. Nehéz volt elképzelni, hogy ezeket hogyan valósítják meg, de ahogy megszokhattuk, kreativitásban és választékban nem volt hiány. Mi is kóstolgattunk, bár sok minden vasárnapra maradt, amikorra a legnépszerűbb fogásokból kifogytak.

Kaporfagylalt lazackaviárral, Fotó: Varga Máté

Kiemelnénk párat a „tesztfalatok” közül:

„All you can eat” szendvics a Bock Bisztrótól: amely lényege, hogy a csomagolás is ehető. A húsgolyóval, zöldségekkel és keleti fűszerezéssel ízesített szendvics finom volt, de nagyon könnyen szakadt az ostya csomagolás.

Choux gombóc (francia égetett tészta): az Á table! az a stand, ahol mindenképp érdemes kóstolni valamilyen desszertet, mert mindig nagyon finom ízekkel dolgoznak. Most leteszteltük ezt a kimondhatatlan nevű édességet, rögtön három ízben; a feketeribizli -kecskesajt kombó elsőre furának tűnik, de kellemes összhangot alkotott. A bergamott -uborka valahogy a hal ízére emlékeztetett, viszont a soursop, vagyis tüskés annóna (édes-savanykás trópusi növény) choux volt a legkrémesebb és egyúttal legfinomabb.

Choux gombócok, Fotó: Varga Máté

Bélszínshawarma – grillezett, marinált bélszíncsíkok piros tahinikrémmel, zöldségekkel és savanyúsággal lepénybe töltve, mangós-csilis ambar szósszal: Újabb olyan étel és étterem (Dobrumba), amit valahogy nehezen ejt ki a jó magyar ember. Ez volt számunkra az egyik legizgalmasabb fogás, amikor még lelkesen karikázgattuk a szimpatikus ételeket a programfüzetben és szerencsére nem csalódtunk. A szendvics színekben és ízekben gazdag, fűszeres és pikáns volt.

Pisztráng panna cotta pisztrángkaviárral, pezsgőgéllel, tavaszi salátával: az Émile jóvoltából került hozzánk ez a technológiában talán a legösszetettebb fogás. A pisztráng panna cotta ízét jól átjárta a hal, ránézésre pedig akár desszert is lehetett volna. Az átlátszó zselének kellemesen sejtelmes íze, a pisztrángkaviárról pedig kiderült, hogy nem annyira intenzív, ami jó hír annak, aki alapvetően nincs oda a kaviárért.

Pisztráng panna cotta, Fotó: Varga Máté

Pezsgőmousse eperkaviárral: a mousse egy elegáns, könnyed krém, amelynek sikereszériája már a 18. században útnak indult. Az Auguszt cukrászda pavilonjából szereztük be utolsó fogásunk, olyannyira, hogy a zárás előtti percekben sikerült még kikérni ezt a szépséget. A tejszínes-pezsgős krémet (ugyan a pezsgő íze nem nagyon jött át) belülről eperkrém borította, a tetejére eperkaviárt rendeztek el díszítésképp. A neve csalóka, természetesen a formája miatt kapta ezt a nevet. Kellemes lezárása volt a kulináris ételek sorának ez az édesség.

Vasárnap este még egy kis szolid sörözés is belefért, ha már kezdett ténylegesen fesztiválhangulat kerekedni. A szakácsok vittek egymásnak kóstolókat saját ételeikből, addigra már a vendégek nagy része leginkább a folyékony élvezeteket részesítette előnyben, illetve páran még szaladtak egy kört valamilyen desszertért.

Átadták a Gourmet-díjakat

Immáron másodjára díjazzák a fesztiválon kiállító éttermek közül a legjobb ételt és a legjobb kiállítót, amelynél az összhatást, az ételek konzisztenciáját és minőségét, a stand megjelenését, illetve a fesztivál szempontjából hozzáadott értéket vizsgálták. A díjakat Pohner Ádám, a Kistücsök séfhelyettese adta át, aki hazánkat képviseli majd a Bocuse d’Or szakácsverseny európai fordulóján Torinóban. A szakmai zsűrin kívül a közösségi szavazatokat megnyert éttermek is díjat kaptak. A zsűri a legjobb ételnek járó elismerést a Kreinbacher Bistrónak adta a Szent Jakab-kagyló, ponzu, avokádókrém, lazackaviár ételkülönlegességért. Ez az étel olyan kapós volt, hogy ki is fogytak a készletből, mire megkóstolhattuk volna. A legjobb kiállító címét 2018-ban az Innio Étterem viselheti, akik merészen összepárosították a zsíros kenyeret a füstölthering kaviárral. Az idei különdíjazott Legjobb édesvízi hal kategóriában a Kistücsök étterem kínálata volt: Házi kenyérgombóc nyurgaponty „császárhússal”, sóska szósszal. A közönség szerint legjobb étel és kiállító kategóriában is a Bori Mami Étterem érdemelte meg a kitüntetést, akik Tanyasi gombóc: kakas „erénye” – zsendicegombóc fantázianevű ételükkel arattak sikert.

A díjazottak, Fotó: Varga Máté

Gerbaud 160!

A patinás Gerbaud cukrászda, amely a Gourmet Fesztiválon is megjelent, idén ünnepli fennállásának 160. évfordulóját, ennek örömére saját csokoládét készítettek, méghozzá jó magas kakaótartalommal. A 71,9 %-os étcsokoládé dél-amerikai és afrikai térségből származó Trinitario kakaóbabok felhasználásával készült. „Ez a külsejében is különleges, vöröses árnyalatú kakaóbab ízében összetett, aromákban gazdag fajta” – meséli Niszkács Anna. „A kakaóbabok származási helyüket illetően három forrásból érkeztek: Mexikóból, mely az erős kakaó mellett fűszeres és fás jegyeket mutat. A tanzániai kakaóbabban savas és keserű ízek alkotnak harmonikus elegyet. A kubai növényi jegyeket, kifejezetten dohánylevélre emlékeztető aromát mutat” – tette hozzá.

Nézd meg a többi fotót a galériában!

Exit mobile version