A KAFF nemzetközi versenyfesztivál, melynek zsűrije hagyományosan neves külföldi és magyar szakemberekből áll össze. A 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál idei döntnökei között brit, japán, francia és argentin animációsfilm-rendezők és –történészek is lesznek. A fesztivál díszvendége a világ animációtörténetének legendás kutatója, Giannalberto Bendazzi, és Kecskemétre látogat az Annecy Filmfesztivál alapítója, Nicole Salomon is.
A 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál zsűrije:
– Paul BUSH animációsfilm-rendező (Egyesült Királyság)
– KRISKÓ János televíziós szerkesztő, műsorvezető, középisk. tanár (Magyarország)
– SÜVEGES Gergő televíziós szerkesztő, műsorvezető (Magyarország)
– SZOBOSZLAY Péter animációsfilm-rendező (Magyarország)
– YAMAMURA Kôji Oscar-jelölt animációsfilm-rendező (Japán)
Yamamura Koji nemzedékének legkiválóbb egyénisége, akinek a munkáiban a japán független animáció sokfélesége és művészi jellege leginkább megmutatkozik. A 80-as években kísérleti animációkat készítette, majd a 90-es években leginkább rendelésre dolgozott, elsősorban a televízió számára készített gyerekeknek szóló rajzfilmeket. A 2003-as Oscar-jelölésig jutó Fej-hegy című filmje óta elsősorban felnőtteknek szóló fesztiválfilmeket rendez. Legtöbb animációs rövidfilmjét kézzel rajzolja, de használ gyurmát, fotókat, színes ceruzarajzot és tusrajzot is. Filmjei az időről, térről és az emberről szóló humoros, groteszk meditációk.
A 9. Európai Animációs Játékfilm Fesztivál zsűrije:
– Alejandro R. GONZÁLEZ egyetemi tanár, a cordóbai Anima Nemzetközi Animációs Filmfesztivál művészeti vezetője (Argentína)
– HIRSCH Tibor egyetemi tanár, filmkritikus és –esztéta (Magyarország)
– dr. MUHI Klára filmesztéta, dramaturg (Magyarország)
– ZALÁN Vince egyetemi tanár, filmkritikus és –esztéta (Magyarország)
– Olivier COTTE animációsfilm-történész és filmrendező (Franciaország)
Az 1963-ban született rendező-történész klasszikus táncot, képzőművészetet és klasszikus zenét tanult, majd az egyetem elvégzése után számos animációs filmben, reklámokban és nemzetközi kiállítási installációkban dolgozott számítógépes animátorként. Professzionális karrierjét független rövidfilmek készítésével folytatta, melyekben a fázisanimációt élőszereplős filmmel keverte (Terra Incognita, 1995). Olyan rendezőkkel dolgozott mint Roman Polanski, Costa-Gavras, Leos Carax vagy Matthieu Kassovitz.
Animációs filmtörténészként többek között egy nemzetközi enciklopédiát, két monográfiát (Georges Schwizgebelről és David Ehrlichről), és egy 13 Oscar-díjas rövidfilm háttérmunkálatait bemutató kötetet jegyez. Animációtörténetet és -esztétikát, digitális technikát és animációsfilm-rendezést tanít. Olyan nemzetközi fesztiválokon tartott előadásokat és volt zsűritag, mint Annecy, Espinho, Zágráb, Szöul, az Animadrid vagy Hiroshima. Kétszer volt az 50 valaha készült legjobb animációs filmet kiválasztó bizottság tagja, ezen felül számos díjnyertes képregény írója. Jelenleg a világ animációs történetét feldolgozó enciklopédiája újra kiadásán dolgozik, amely a francia DUNOD kiadó gondozásában fog megjelenni idén. A MAGYAR ANIMÁCIÓ 100 konferencián Cotte is felszólal, aki a mai napig kultikus Kovásznai György életművét fogja értelmezni személyes perspektívából.
A fesztivál vendégeként a 100 éves magyar animációról szóló konferencián felszólal Giannalberto BENDAZZI, a világhírű olasz animációsfilm-történész, Nicole SALOMON, az Annecy Fesztivál alapítója, Vivien HALAS, a magyar származású brit animációs guru, John Halas lánya.
A fesztiválról készült további írásainkat itt érheted el, a versenyprogramról pedig az alábbi oldalon olvashatsz részletesebben!