Összegyűjtöttük, hogy mennyi mindent megtekinthetünk, ha leszurkolunk ennyi pénzt a Sziget bejáratánál. Mivel egy egész napról beszélünk, igyekszünk a legkevésbé a zenére fókuszálni.
Miután a Sziget lett hazánk egyik legismertebb márkája és szépen gyűjtögeti a nemzetközi elismeréseket, nem adhatja alább a minőséget. Ennek viszont ára van. Ha csak a számokat nézzük, akkor a 25 éve 300 Forintba kerülő napijeggyel közel 45 programot láthattunk (~300 program osztva a 7 nappal). Tavaly ugyanez a napi adat 215-re nőtt. Persze ha darabra nézzük, akkor lehet nem sok, de az előadók a világ minden tájáról, több mint 60 országból érkeznek. És most csak a programokról beszéltünk.
Ma a vörösöké a színpad: Halott Pénz és Macklemore & Ryan Lewis a Szigeten
Zene
Bár a Sziget line-upja rendszeresen megosztja a közönséget, azért érdemes vetni rá egy pillantást. Főleg, hogy már behúzta a legerősebb line-up díjat is 2015-ben, sőt a zenekarok is kifejezetten szeretik. Tovább gombolyítva a számszerűsítés fonalát, ha azt vesszük alapul, hogy délután 4-től már biztos vannak nagyobb koncertek, akkor simán 5-6 is belefér. 1.5 órás koncertekkel és fél órás sétálással számolva. Persze ez az ideális eset lenne, de rengeteg átfedés van, sőt, szerintem minden fesztiválozóval előfordult, hogy talált egy baromi jó bulit, ahol leragadt.
Ha megnézzük mondjuk a Budapest Park jegyárait egy külföldi fellépő esetében, akkor kb 2-3 fellépőnél már a jegyárnál vagyunk, sőt.
Színház és cirkusz
A fesztiválon egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a színházi és cirkuszi előadások is. Már a “sima” színház- és cirkuszszínpad megéri a figyelmet, és akkor még nem beszéltünk az utcaszínházakról. Ez utóbbi leginkább az az esemény, amit máshol nem igazán lehet megkapni. Ráadásul elég különleges élmény látni egy hatalmas installációt, amin lógnak az előadók.
Ezeket az attrakciókat nem is nagyon lehet számszerűsíteni. A Szigetre többnyire különleges előadásokkal jönnek, kihasználva a helyszín adta lehetőségeket, ami egy színházban nehéz lenne. De még így is ha csak azt nézzük, hogy minimum 3-4 ezer egy színház Pesten, ami mondjuk egy magyar előadás, akkor itt is érdemes eltölteni némi időt. A látvány pedig nem fog csalódást okozni.
ART
A Sziget évek óta nyomja az ART of Freedom nevű kezdeményezést, amely fiatal tervezőknek ad lehetőséget, hogy bemutatkozzanak. Az általuk készített installációk sok esetben utcabútorok is, amik megérnek annyit, hogy legalább nyitott szemmel csatangoljunk és megcsodáljunk, kipróbáljunk egyet-egyet. Annyi ilyen van, hogy esélytelen végigjárni az összeset egy nap alatt, ha bulizni is akarunk.
Az utcai “múzeumon” kívül pedig van egy Múzeumi negyed is, ahol több neves múzeum is sátrat állított, immár 10. alkalommal, hogy megismerhessük őket közelebbről.
Nem mellesleg, augusztusban érvényes Sziget napijeggyel is féláron lehet bemenni több budapesti múzeumba!
+1, ahova szinte kötelező (lenne) bemenni, a Luminárium. A felfújt, színes légvárban sétálni, chillezni minden évben a legpihentetőbb tud lenni.
Minden egyéb
Sorolhatnánk napestig a fentebb nem említett programokat. Érdemes például ellátogatni a Civil Szigetre, ahol rengeteg szervezet mutatja be magát, és osztogat repiajándékokat.
Rengeteg előadás, beszélgetés is zajlik szinte folyamatosan, van mozi és Budapest egyetlen fürdési lehetősége a Duna vízében. De talán a legfontosabb, hogy ha ráérünk hagyjuk, hogy magával ragadjon a flow és éljük meg a napot!
Egyéb költségek
Ha már kint vagyunk, nyilván nem ússzuk meg egyéb kiadások nélkül. Gondolok itt arra, hogy enni és inni sem árt. Bár kaját tudunk bevinni, talán nem érdemes kihagyni a Sziget nagyon komoly ételkínálatát. Van minden, ami szem-szájnak ingere. Az italválaszték sem elhanyagolható, de erről inkább beszéljen a kép:
Jótanács a Szigetre
A killers mikor kezdődik? Tegnap volt!
Ha valamelyik koncertet kinézted, figyelj oda, mert simán elvisz a programok hada máshova, és utána simán a fenti beszélgetésben találhatod magadat. (igen, ez megtörtént)
Az italt, vagy bármilyen más tudatmódosítót meg ne told túl, hiszen ha már csak arra az egy napra mész ki, nem lenne jó emélkezni rá?
Végül, ahogy már mondtuk, nyitott szemmel és elmével kell járni, és amit lehet kipróbálni!