A Nyitva! fesztiválon régóta kiadatlan budapesti üzlethelyiségek nyílnak meg egy hónapra, és adnak otthont feltörekvő kezdeményezéseknek a Lakatlan, a Kortárs Építészeti Központ és a Fővárosi Önkormányzat szervezésében. A SZÍNTÉR üzletét látogattuk meg a Vitkovics Mihály utcában, amely több projektnek is helyet biztosít. A Cókmók állami gondozott és családban élő gyerekeket hoz össze desingtáskák révén, és kicsiknek-nagyoknak egyaránt kínál kreatív foglalkozásokat a KreARTON valamint a Borarti for Kids. Utóbbi művésszel készítettünk interjút.
Socfest: Hogyan kezdődött a karriered?
Kollár Bori (K. B.): Dekoratőr és ruhatervező végzettséggel rendelkezem, ebben is dolgoztam a két gyerekem megszületéséig. Velük kezdtünk otthon alkotni, és hamar szembetűnővé vált a különbség a mi szemléletünk és az óvoda, iskola kézműves foglalkozásai között. A folyosóra kiragasztott harminc ugyanolyan rajz, vagy a túl egyszerű és unalmas feladatok helyett nálunk a kicsik kreativitásának kibontakoztatásán volt a hangsúly. Idővel becsatlakoztak a barátok csemetéi is, egyre többen lettünk, így blogolni kezdtem. Felkéréseket kaptam, hogy tartsak foglalkozást, például a budaörsi Jókai Mór Művelődési Központban. Nyeltem egy nagyot, és belevágtam. Egyik lehetőség jött a másik után, lett webshop, kialakultak termékek, vállalkozással kapcsolatos tréningekre jártam, és szépen lassan felépült a Borarti for Kids. Megvalósult az, amire egész életemben vágytam: hogy a munkám a hobbim legyen, tehát hogy lényegében ne legyen munkám. Ne várjam a nap vagy a hét végét, a nyaralást, hanem tettre készen és örömmel végezzem nyolcvan éves koromig ugyanazt. Idővel a partnerekkel is egymásra találtunk, ezért is lett fontos egy fizikai helyszín, mert a gép előtt ülve könnyebb elszeparálódni. Érdekes érzés személyesen is találkozni a lájkolókkal, blogolvasókkal. Ezért is örültünk, hogy megnyertük a Nyitva! Fesztivál pályázatát.
S.F.: Hogyan kerültetek kapcsolatba a Nyitva! Fesztivállal?
K.B.: Én, mint Borarti for Kids a KreARTON tulajdonosával, Vimala Dórával közösen adtam be a Nyitva! Fesztivál pályázatát, amelynek eredményeképpen kinyithattuk ezt az üzletet. Csatlakozott még hozzánk Kovács Bori is, a Cókmók vezetője. Dórával tavaly karácsonykor már volt egy szintén “pop-up” alkotóműhelyünk Budaörsön néhány hétig, és azóta is nagy álmunk maradt állandó helyre költözni. Nekünk az a legfontosabb, hogy ne csak a gyerekek érezzék jól magukat nálunk, hanem a szülők is vegyenek részt az alkotói folyamatban. Elsősorban élményt akarunk adni. Ez is közös bennünk, valamint a Cókmókban. Emellett a gyerekek alkotókedvének szabad szárnyalását támogatjuk az iskolai technika órák kötelező paneleinek, sablonfeladatainak erőltetése helyett.
S.F.: Jellemző a szülőkre ez a távolmaradó attitűd?
K.B.: Nem mindenki nyitott erre, vagy nem tartja magát kreatívnak, vagy csak nincs ideje maradni. De sok szülőn látom a lelkesedést, hogy szívesen kipróbálna egy-egy ecsetet, technikát, belenyúlna a gyurmába, csak eleinte nem meri. De hangsúlyozom, hogy nem kell művésznek lenni ahhoz, hogy valaki fessen, a folyamat számít, nem a végeredmény. Aztán gyakran ráéreznek arra, milyen újra gyereknek lenni, és ezt roppantul élvezik. A kicsiknek is csak egy tágabb témát adunk meg, azon belül azt rajzolnak, ragasztanak, gyurmáznak, amit akarnak.
S.F.: Van olyan, hogy az eredetitől teljesen eltérő megoldással állnak elő?
K.B.: Persze, és ez szuper. Nincs rossz megoldás. Vannak olyan, régóta hozzám járó gyerekek, akik folyton vagy macskát vagy robotot csinálnak, függetlenül attól, hogy mi a feladat. Ha ők ettől boldogok, akkor én is az vagyok. Vannak már termékeink is ehhez kapcsolódóan: az egyik csomagunk például az ötlettől a megvalósítás módján át az eszközig mindent tartalmaz.
S.F.: Ez nagy segítség a szülőknek, ugye?
K. B.: Igen, mert nem kell kitalálnia, utánajárnia. Sokan nem jártasak a kreatív hobby boltokban sem. Ez a csomag még nagyon új, emellett a webshopomban számos közös, otthoni alkotáshoz jól használható terméket lehet venni, Vimala Dóra pedig feldíszíthető kartonelemeket árul. Ezek a nagy, befesthető, dekorálható felületek a változatos felhasználási lehetőségek miatt népszerűek. Építhetünk belőlük kisboltot, kuckót, árnyékszínházat. Az újrahasznosítás nálunk nagyon fontos, egyrészt környezettudatossá neveli a gyerekeket a WC-papír gurigák, egyéb csomagolások átalakítása, másrészt a kreativitásukat is fejleszti: máshogy kezdenek tekinteni egy hétköznapi tárgyra.
S.F.: Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?
K.B.: Karácsonyig maradhatunk, addig várjuk programokkal az érdeklődőket. Az adventi időszak nagyon fontos, sok foglalkozással készülünk. Utána megbeszéljük a tulajdonossal, hogyan tovább, de ha itt nincs lehetőség, akkor valahol a városban biztos, hogy felbukkanunk nemsokára. Letöltehtő programfüzetet ezen a linken találtok.