Film

A pénz útja sporttáskákban – Az amerikai birodalom bukása

By Attila Csizmadia

August 26, 2019

Az amerikai birodalom bukása (2017) című kanadai film betekint korunk álságos gazdasági és társadalmi viszonyai mögé, miközben egy olyan érdekfeszítő krimit látunk, mely nem szűkölködik a humorban és iróniában.

Az amerikai birodalom bukása (La chute de l’empire américain) című filmnek a műfaja bűnügyi vígjáték, de az alkotás annál sokkal több. Megvan a bűnügy, amely körül forog a történet, és a megvan humor, mely főleg a párbeszédekben jelenik meg, és bizonyos helyzetek is nevetésre késztetik a nézőt. A film humora inkább ironikus és szatirikus, a jófajta „woody allen-es” és „tarantino-s” féléből.

Az amerikai birodalom bukásaForrás: Cirko Film

A film sztorijáról annyit írok le, amennyit a forgalmazó megadott, mert minden további információ átadása spoilerezés lenne:

„A harmincas éveiben járó, szégyenlős és szorongós Pierre-Paul a filozófia doktora, de futárként dolgozik. Egy nap hirtelen egy fegyveres rablás közepébe csöppen, és hirtelen ötlettől vezérelve felkap két pénzeszsákot. Hamar rájön, hogy inkább szabadulna a pénztől, de nem tudja, hogyan. Miközben a rendőrség és a maffia is a nyomában van, egy prostituált és egy börtönviselt motoros siet a segítségére…”

Az amerikai birodalom bukásaForrás: Cirko Film

A film – azon túl, hogy remekül szórakoztat – precízen bemutatja a pénz „kimosdatásának” azt az útját, melyet a nagyban üzletelők, a gazdaság és politika köztiszteletnek örvendő emberei alkalmaznak. Az iróniából és a leleplezésből kap a rendőrség, az igazságszolgáltatás, a jogrend, a pénzvilág és a politika. Az nem újdonság, hogy a gazdagok és a hatalom embereinek egy része – tisztelet a kivételnek – a „törvények felett” élnek, azonban ez a jelenség egyedi filmes stílusban, szórakoztatóan, az intellektus és a humor ötvözetével kerül terítékre.

A film címe arra utal, hogy azt mutatja be, ami ténylegesen folyik a függöny mögött korunk fejlett társadalmaiban. Az igazi háttér, a valóság egyre nyilvánvalóbb a ma embere számára, és kérdés, hogy ez az állapot meddig tartható fent. Az amerikai birodalom bukása című film a kritikai megnyilvánulásival együtt nem pesszimista, mert egyfajta példát mutat arra, hogy az átlagos, vagy a társadalom perifériáján élők összefogása – valamilyen jó ügyért – nagy erővel is bírhat. Megmutatja a film; attól még, hogy valaki nem ül egy modern toronyház tetejének körpanorámás irodájában, még lehet okosabb, tájékozottabb a „nagykutyáknál”. A film hitet tesz amellett is, hogy az ember bármikor változtathat a megszokott és berögzült viselkedési formáin akkor, ha képes bátorságot meríteni, kilépni a negatív mintáiból és komfortzónájából. Legfőképpen nem csak dumál, hanem mer a tettek mezejére lépni.

Az amerikai birodalom bukásaForrás: Cirko Film

Denis Arcand rendező és forgatókönyvíró karakterei nagyon jók, a történetvezetése érdekes, fordulatos és izgalmas, egyáltalán nem kiszámítható. A feszültség is végig fennmarad, amelyet Denis Arcand minőségi humorral old. A filmben van pár erőszakos jelenet is, amit fontos tudnia és esetleg erre felkészülnie annak a nézőnek, aki erre érzékenyebb. Azzal együtt az ilyenfajta jelenetek mértéke nincs eltúlozva. Van szerelmi szál is, ha nem is pont a romantika oldaláról indul, de aztán… A többit árulja el a film.

Alexandre LaundryForrás: Cirko Film

A főszereplő Alexandre Landryt – aki történetben a filozófia doktoraként kénytelen futárként dolgozni és belekerül a bűn világába – még nem sok filmben láthattuk, de ez az alakítása garantálhatja az újabb lehetőségeket számára.

Az amerikai birodalom bukás című kanadai film a rangos valladolidi filmfesztiválon FIPRESCI-díjat nyert, és a torontói filmfesztiválon is vetítették.

Bemutató. 2019. augusztus 29. Forgalmazza a Cirko Film.

Értékelés: 8/10

MAFAB: na

IMDb: 7,1/10