Politikai ármánykodás, háttérben megbújó zsarolások és kíméletlen hatalmi harc jellemzi a Netflix egyik legújabb sorozatát. A House of Cards egy baljós hangulatú politikai dráma nem kevés cinizmussal megkeverve.
A sorozat producere nem más, mint David Fincher (Hetedik, Harcosok klubja), aki – sokunk örömére – magára vállalta az első két rész rendezését is. Ezzel megalapozta az egész évadon átívelő vészjósló képi világot, és a karakterközpontú történet fő motivációit is megismerhettük.
Az események napjainkban játszódnak az egyik legbefolyásosabb politikai városban, Washingtonban. Frank Underwood (Kevin Spacey) egy megbecsült kongresszusi képviselő, aki fontos szerepet játszik abban, ki is legyen az új amerikai elnök. Szolgálataiért elvileg a hőn áhított külügyminiszteri posztot ígérte be neki az ország legújabb vezetője, de azt nem kapja meg. Itt kezdődnek a bonyodalmak, Frank bosszút forral és feleségével (Robin Wright) minden eszközt bevetnek a tökéletes visszavágás érdekében.
Kevin Spacey karaktere uralja sorozatot. Célja érdekében megtesz bármit, embereket használ fel, karriereket tör félbe, sőt még életeket is eltipor. Nem számít semmi más, csak a tökéletesen kivitelezett bosszú. Ördögi tervében úgy irányítja az embereket mint a sakkfigurákat. És mi is lehetne fontosabb egy politikai harcban, mint a hatalom birtoklása?
A sorozat egyik legkülönlegesebb eleme, amikor Kevin Spacey belenéz a kamerába és egyenesen a szemünkbe mondja, mit is gondol igazából, vagy esetleg csak cinikusan megrántja a szemöldökét. Ezekkel a mozdulatokkal, pár mondatos megszólalásokkal rögtön egyértelmű lesz, mi is történik a felszín alatt, és az is látszik, mennyire könnyű irányítani a szálakat, ha az ember nem ismer határokat.
Persze nem csak egyszereplős drámáról van szó, a többi karakter is jól megírt, mély tulajdonságokkal van ellátva. A feleség (Robin Wright) egy erős, független, karrierista nő, aki annyira szereti a férjét, hogy bármire képes az érdekében. Az újságírónő (Kate Mara) is precízen hozza a kezdetben naiv majd egyre körmönfontabb fiatal nőt. A többi mellékszereplő is mind-mind rendelkezik valamilyen egyedi jellemvonással.
Ami igazán érdekes a sorozattal kapcsolatban, hogy nem kábeles csatornán sugározták, hanem az első évad összes részét a Netflix internetes oldalán lehetett először megnézni. Úgy látszik, a rohanó világgal már a sorozatok nézése is folyamatosan átalakul, egyre nagyobb szerepet kapnak az online elemek. Ez persze nem von le semmit a minőségből. A House of Cards viszonylag nagy büdzséből készült, de mégis fel kellett vennie a harcot a hagyományos, kábeles drámákkal szemben. És a harc kezd kiegyenlítődni: a sorozat már Golden Globe és Emmy-díjakkal is büszkélkedhet. Ami pedig még nagyobb szó, hogy a második évad megjelenése előtt már berendelték a harmadikat is. Kell ennél nagyobb ígéret? Nem hinném.