Film

Déli Doku – Latin-amerikai hangulat

By Attila Csizmadia

October 03, 2019

Fergeteges latin-amerikai hangulattal és komoly témákkal, valamint széles spektrumú kulturális és kulináris programokkal várja az érdeklődőket az október 8. és 13. közt Budapesten megrendezett Déli Doku fesztivál.

Az izgalmas vetítéseket, beszélgetéseket és kiállításokat kínáló eseménysorozat célja, hogy közelebb hozza Latin-Amerikát Budapesthez.

Kedden kezdődik a harmadik Déli Doku Fesztivál, melynek október 8. és 13. között a nők lesznek a főszereplői.  Idén az események különböző helyszíneken (Bem Mozi, Ankert, House Bar) zajlanak majd. A fesztiválon női alkotók nőkről szóló történeteit ismerhetjük meg Latin-Amerika különböző egzotikus sarkaiból. A filmek a világ híres dokumentumfilm-fesztiváljai (IDFA, Rotterdam, Havana International, Palms Springs, Lincoln Center Screenings) díjesői után végre Budapesten is láthatók. A szervezők a vetítéseken kívül étel- és italkóstolókkal, közönségtalálkozókkal, kerekasztal-beszélgetéssel, latin zenei koncertekkel és pörgős bulikkal várják az érdeklődőket, ezzel garantálva az autentikus latin életérzést.

A 2019-as Déli-Doku filmjeiről

A Silvia című argentin film egydiplomatacsaládból származó lány személyes nyomozását mutatja be, ahogy régi családi videókból és édesanyja visszaemlékezéseiből újraértékeli a gyerekkorát. A Mi, nők című film egy női családi „kommunába” vezeti be a nézőt, ahol egészen bensőséges viszonyrendszer szerint szerveződik Julia, a rendező és rokonai élete. A Baronesa című alkotás soha nem látott formában, belülről mutatja meg a brazil nyomornegyedeket. A mosolygós Lombana című filmben a rendező karibi nagyapja titokzatos életét tárja fel, amelyben a látszólag bohém pillanatok mögött sötét titkok rejtőznek. Az éjszaka királynői a hetvenes, nyolcvanas évek mexikóvárosi éjszakai életének letűnt csillagait kutatja fel, akik ma a sikerrel teli évtizedek után kénytelenek szembenézni az idő múlásával. A Nagynéném, Toty című ecuadori film rendezője, a híres színésznő visszaviszi Párizsba a nagynénjét, hogy újra átéljék a múlt dicsőséges pillanatait és azt a feminista forradalmi hangulatot, amit Toty hozott be először a dél-amerikai országba. A Lánybanda című film a zeneiparban általában alulreprezentált, de a valóságban végtelenül vagány női együttesek küzdelmekkel teli hétköznapjaiba kalauzolja a nézőt. A fesztivál a hét nagyjátékfilmen kívül öt kubai rövidfilmet mutat be a San Antonio de Los Baños-i film iskola alkotásai közül. (Aurora, A hegy, Motor, La Bonita, Cheli)

Julia Pesce (Mi, nők) és Leon Felipe Troya (Nagynéném, Toty) rendezők a fesztivál ideje alatt Budapestre látogatnak, és a vetítések után a közönség rendelkezésére állnak, hogy válaszoljanak a felmerülő kérdésekre, és megosszák a forgatás kulisszatitkait. A Mi, nők szombati vetítését követően Szőcs Petra (filmrendező, költő) és Szkiba Zsuzska (író, blogger) beszélget majd a filmről és aktuális gendertémákról.

A filmeket eredeti nyelven (spanyolul vagy portugálul), magyar és angol felirattal vetítik. A filmvetítésekre, illetve a fesztivál minden egyéb eseményére való belépés ingyenes.

A Déli Doku önkéntesek szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap, illetve a fesztiválon részt vevő országok magyarországi nagykövetségeinek támogatásával valósul meg.