Site icon Socfest

Drifter – Ricsi útja a raliversenyzésig

Hörcher Gábor öt éven keresztül készítette a Driftert. A rendező első filmjének főszereplőjét Steinbach Richárdot 15 éves kora óta ismeri, céltudatossága és vagánysága pedig annyira megragadta, hogy szinte az első pillanatban eldöntötte, filmet fog forgatni róla. Ricsi alkut kötött Gáborral, ha segít neki hozzájutni az első versenyautójához, megörökítheti a kamerájával, hogyan válik belőle raliversenyző. A végeredmény egy nagyon hatásos dokumentumfilm lett, ami egyszerre funkcionál önálló filmalkotásként, illetve egy adott társadalmi korkép egy szeletének dokumentációjaként.

A 20 éves Ricsi Kislődön él édesanyjával a falu végén álló házukban, melynek garázsát és az udvarát autóalkatrészek garmadája borítja. Ricsi számára az egyetlen fontos elfoglaltság a raliautó-építés és a versenyzés. A benzingőz annyira megcsapta a fiatal roma srácot, hogy az iskolát is otthagyja, csak hogy dolgozhasson, és elő tudja teremteni a pénzt a szükséges alkatrészekre. Richárd barátaival együtt vasgyűjtésből tesz szert némi extra bevételre, amit szintén az autóra, illetve alkoholra költenek. Ricsi nagyon ért az autókhoz, nemcsak gyorsan tudja vezetni őket, de ha bármi bajuk akad, azt is helyre tudja hozni.

Nem könnyű az élete a férfivá érő fiatalembernek, hiszen szülei elváltak, így apjával csak ritkán találkozik, ezt pedig nehezen viseli. Édesanyja támogatja Ricsit, de egyedül nem képes kordában tartani fiát, akit egyre nehezebb a helyes úton tartani, ahogy gyermeke felnőtté válása közben szembesül a csórósággal és a tehetetlenséggel. Ricsi saját forrófejűségén túl, talán az apai erős kéz hiányát is kicsit okolja azért, hogy végül bajba kerül, amikor barátjával vasat mennek lopni egy telepről. Ricsi két év próbaidővel megússza a börtönt, de mélypontra kerül, az egész családnak össze kell fognia, hogy kölcsönt vehessen fel és javíthasson a helyzetén. A hitelből felújítják a házat és a garázst, és végre sikerül a BMW-t is összekalapálni egy versenyre, amire Ricsit elkíséri mindkét szülője és a barátai is, hogy tiszta szívből szurkoljanak neki. Régóta az volt Ricsi számára az első igazán boldog, önfeledt pillanat, amikor autója volánja mögött róhatta a köröket a versenypályán.

A fiú most még eltökéltebb, mint valaha, még nagyobb energiával veti bele magát a munkába és a bütykölésbe, de szerencsétlenségére ez az eltökéltség egyelőre még nem párosul felelősségtudattal. A fiút 180 ezer forintra bírságolják, amiért jogsi nélkül vezetett, miután két évre ittas vezetés miatt bevonták tőle. Ricsi felelőtlensége egy másik tette kapcsán azonban még komolyabb változásokat tartogat számára a jövőjét tekintve. Ricsi barátnőjéről kiderül, hogy terhes. Egyelőre még nem biztosak benne, hogy meg fogják tartani a gyereket, Ricsi azonban nagyon hamar megérti, hogy ez akkora felelősséggel járna, amiért minden addigi álmát fel kell adnia, hogy gyerekének előteremtse mindazt, amire szüksége van.

A film tehát egy átlagos hátrányos helyzetűnek mondható cigány srác felnőtté válásának története, amit azonban különlegessé tesz a főszereplő elementáris erejű és végletes karaktere. Ricsinek szembesülnie kell azzal, hogy a felnőtté válás sok lemondással is jár. Az embernek előrelátónak kell lennie, és felnőtt módjára felelősséget kell vállalnia a tetteiért. A Ricsihez hasonló nehéz sorsú fiúknak és lányoknak nem csak a gyerekkorukról és az azzal járó kisebb nagyobb stiklikről, vagy az álmaikról kell lemondaniuk, hanem közben minden nap ellen is kell tudniuk állni a kísértésnek, és keményen kell dolgozniuk, hogy egy biztonságos, szerény és becsületes élet feltételeit  megteremtsék maguknak. Amíg még gyerek az ember, addig persze nehezen érti meg, hogy miért is kéne beállnia a sorba, és hogyan fog ez neki segíteni abban, hogy elérje célját, ami nélkül lehet, hogy nincs is értelme élni.

A filmet március 2-án 16:35-től vetítik a II. Magyar Filmhéten.

Exit mobile version