Amikor Ács János (Fenyő Iván) rendőrfőnök a városba érkezik a munkanélküliség 60%-os, a lopás pedig már-már gyakoribb, mint hogy vásárló forduljon meg egy boltban. A fiatalok helyzete is kilátástalan, csupán a tehetségesebbek reménykedhetnek abban, hogy kijutnak a város posványából. A bandákba vergődött srácok azon versengenek, ki tudja még az utolsó ellopható tárgyakat is megszerezni.
Az új rendőrkapitány ezen szeretne változtatni, felkarol pár csellengő fiatalt, és edzeni kezdi őket, hogy kiállhassanak a városért. Az összeverbuvált banda pedig milicista polgárőrök módjára védi a polgárokat és tulajdonukat a bűnözőkkel szemben, akik egykoron ők is voltak. A csapat vezetőjévé válik Joci (Klem Viktor), akinek kisöccse, Máté (ifj. Vidnyánszky Attila) számára a futás jelenthetné a városból kivezető utat.
Az egyre komolyabb erőként megjelenő egyesület azonban kettészakítja a várost. A csökkenő bűnözés miatt a lakosság nyugodtabban éli mindennapjait. A telepen tengődő romák élete azonban még keservesebbé válik, ahogy az ifjonti rendvédelmi szerv tagjai egyre merészebben lépnek fel velük szemben. A csapat középpontjában álló testvérek is egyre többször kerülnek konfliktusba az egyesület módszerei miatt.
Goda Krisztina filmje merőben emlékeztet az Amerikai História X történetére, nem csupán a kopasz, és rasszista fel-alá rohangáló fiatalok miatt, hanem mert hasonlóan dolgozik a testvéri szállal is. Persze a történet merőben más, és azt kell, hogy mondjam számomra kevésbé merész. Míg az Amerikai História X számos jelenete mélyen megrendítő, és az ember arcába csap, addig a Veszettekben minden egy kicsit finomabb. Úgy próbálja meg bemutatni a nagyon is aktuális, és hazánkban valóban fontos problémákat, hogy közben kicsit elkeni őket, finomítva tálalva a konfliktusos jeleneteket.
Persze van itt vér, meg Rómeó és Júlia történet, meg halál is, ahogy kell, de mégis az erőszak, a düh, a csoportok közötti viszony, és így épp a rasszista szál már kevésbé bevállalós. Izgalom van, bunyó van, vandalizmus van, de verbálisan már kevésbé illeszkedik a film a képi világhoz, amire viszont látszik, hogy nagy figyelmet fordítottak. Amikor azonban megtudtam, hogy minderre 1 milliárd forintos költségvetést fordítottak, még nagyobbnak éreztem a hiányérzetem.
Ugyanakkor viszont dicséretes, hogy mennyire átgondoltan mutatja meg, mi minden befolyásolja egy város életének, fejlődésének alakulását. A polgárok, a rendőrség, a vállalkozók és a vezetők szerepe mind fontos tényezők abban, hogy meddig fajulhat el a helyzet. Mi mindenbe szólhat bele a pénz és a politika, és mi mindent érhet el Ács János azzal, hogy pár fiút felkarol a börtön felé vezető úton.