Site icon Socfest

Szerelem és gyötrelem az óriáskerék árnyékában

Woody Allen legújabb filmje, a Wonder Wheel parádés szereposztásban mutatja be az ötvenes évek Amerikájának egyik legendás helyszínét, Coney Islandet. A történet középpontjában egy szerelmi háromszög résztvevői állnak.

Humpty (James Belushi), az ötvenes éveinek valahol a derekán járó férfi, aki a Long Islanddel szomszédos vidámpark lovasforgó játékát üzemelteti, és él-hal a pecázásért. Humpty, az óriáskerék melletti lakását feleségével, a negyvenesek táborába lépő, de még mindig nagyon vonzó Ginnyvel (Kate Winslet), és annak előző házasságából született gyermekével, a piromániás Richie-vel (Jack Gore) osztja meg. Ginny az egyik part menti étteremben dolgozik felszolgálóként. Ginnyt folyamatos migrének gyötrik, kisfia kedvenc hobbija, a gyújtogatás is csak még több fejfájást okoz neki, miközben nem tud leszámolni magában azzal, hogy előző házassága miatta ment tönkre, illetve hogy ígéretesen induló színészi karrierje is dugába dőlt. Ginny tehát arra kényszerült, hogy hozzámenjen egy olyan férfihoz, akit nem szeret, és a világot jelentő deszkák helyett tálcával és üres söröskorsókkal a kezében egy zsúfolt étterem padlóját koptassa a napi betevőért.

Ebbe a frusztrált és életunt családi körbe toppan be egy szép napon Humpty fiatal és vonzó lánya, Carolina (Juno Temple), akit apja már hosszú évek óta nem látott. Carolinának menekülnie kellett férjétől, Angelotól, aki a New York-i maffia egyik befolyásos tagja. Kikotyogott valamit, ami bajba keverte, ezért menekülnie kellett, és nem volt máshova mennie, mint apjához, akivel éppen az újdonsült vej piszkos ügyei miatt vesztek össze annak idején. A jószívű Humpty természetesen nem hagyja cserben egyetlen lányát, akinek ugyanabban az étteremben sikerül pincérnői állást találnia, amelyikben a felesége is dolgozik, továbbá anyagilag is támogatja gyermeke esti iskolai tanulmányait.

A Woody Allen filmektől nem szokatlan módon itt is van narrátor, aki pedig nem más, mint a part egyik vízimentője, Mickey (Justin Timberlake). Egyik este felfigyel a parton magányosan és bánatosan sétálgató Ginnyire, aki viszonozza az érdeklődését. Önbizalmának jót tesz az ifjú és jóképű Mickey iránta tanúsított vonzalma, amikor azonban a srác Carolinával is megismerkedik, Ginnyn úrrá lesz a féltékenység. Így épül fel tehát a szerelmi háromszög, ami köré a film cselekménye épül. A Wonder Wheel annak ellenére, hogy még woody allen-i mércével mérve sem számít izgalmas filmnek, a vásznon az első perctől az utolsóig a folyamatosan nő a feszültség. A film erőssége a korabeli Coney Island hangulatát tökéletesen felidéző csodálatos díszletek és kosztümök. A szereplők, bár jól kidolgozottak, alapvetően tipizált karaktereket jelenítenek meg (a színésznek készülő felszolgáló, a jóképű vízimentő, a kiégett, pocakos, ötvenes éveit taposó amerikai melós).

A film erőssége tehát az a képi világ, ami az operatőr, Vittori Storaro munkáját dicséri, és élénk színekkel tárja elénk a korabeli vidámpark és tengerparti sétány hangulatát. Ami a színészi játékot illeti, Jim Belushi mellett számomra Kate Winslet alakítása volt a legmeggyőzőbb, ez pedig a film szempontjából alapvető fontosságú, hiszen kettejük viszonyára épül az egész cselekmény. Justin Timberlake-nek színészként a vélhetően tőle nem túl távol álló romantikus nőcsábász szerepét kellett magára öltenie, így nem lepődtem meg, hogy fel tudott nőni ehhez a feladathoz. Ideje tehát hozzászoknom a gondolathoz, hogy nem csak énekesként, hanem színészként is tehetséges, és vélhetően ez utóbbit sokkal könnyebb lesz számomra elfogadni vele kapcsolatban.

A Wonder Wheelt tehát csak mérsékelten tudom ajánlani, mégpedig leginkább olyanok számára, akik Woody Allen rajongók, imádják az ötvenes évek hangulatát, és az érzelmekkel teli, romantikus filmeket, mert ők nem fognak csalódni benne. Azok viszont, akik magukat mindhárom említett jellemző közös metszetébe tartozónak érzik, vélhetően nagyon jól fognak szórakozni a legendás New York-i rendező új filmjén.

Pontszám: 64

Exit mobile version