Mozi

Vajon ki kapja az Oscart?

By Mónika Patkó

February 19, 2013

Argo: 8,6/10

Jelölések: Best Picture, Alan Arkin– Actor in a Supporting Role, Film Editing, Music- original score, Sound Editing, Sound Mixing, Writing- adapted screenplay

A SAG, PGA valamit BAFTA győzelem után nehezen tudom elképzelni, hogy az Oscart ne az Argo vigye. Egyetlen dolog befolyásolhatja a győzelmet, hogy Affleck-et nem jelölték a legjobb rendezői kategóriában. Megszokottá vált, hogy a legjobb rendező és a legjobb film díját egy és ugyanaz a mozi kapja. (Mindössze 20 alkotás kivételével azok kaptak szobrot, amelyek elnyerték a legjobb rendező kategória díját is.) Az Argo nem tér el a valóságban történtektől annak ellenére, hogy abszurdnak érezzük az egészet. Végig izgalmas és élvezhető, különösen az utolsó negyed óra.

Skyfall: 7,2/10

Jelölések: Cinematography, Music – original score, Music: original song, Sound Editing, Sound Mixing

Röviden: hosszú és unalmas. Hosszabban: szép effektek, megfelelően lépést tartó kép- és hangsáv. Javier Bardem az egyetlen, akit ki tudnék emelni a színészi teljesítmény miatt. Az első másfél órát még a látvány miatt elnézi az ember, utána csak azt várja, mikor ér már véget. Adele dala viszi az Oscart, sajnos.

Snow White and the Huntsman: 7/10

Jelölések: Costume Design, Visual Effects

Annak ellenére, hogy időnként megvillantja tehetségét, sajna Kristennek egyelőre nem sikerült kitörnie Bella szerepéből. Szenvedni kétségtelenül nagyon jól tud, hiszen már láthattuk többször is. Ebből a filmből sem maradt el, az arcunkba kapjuk dögivel. Viszont kíváncsian várom, mit hozna ki egy eltérő jellegű szereposztásból (már ha adnak neki). A film a sötét oldalról közelíti meg Hófehérkét, nem különösebben tér el a lényegtől, a szereplők legalábbis megmaradtak. Látványos és szépen szerkesztett. Összességében tetszett.

Beasts of the Southern Wild: 7,5/10

Jelölések: Best Picture, Quvenzhané Wallis – Actress in a Leading Role, Directing (Benh Zeitlin), Writing- adapted screenplay

Még mindig nem értem, hogy jelölhették főszereplő kategóriában Quvenzhané Wallis-t. Nyilván nem ő fog nyerni, de szerintem a film sem, bármelyik kategóriát nézzük. Témájából és mondanivalójából adódóan nem lepett meg, hogy bekerült a jelöltek listájába, de én az „egyszer nézhető” filmek közé sorolnám.

Lincoln: 7,2/10

Jelölések: Best Picture, Daniel Day-Lewis – Actor in a Leading Role, Tommy Lee Jones – Actor is a Supporting Role, Sally Field– Actress in a Supporting Role, Cinematography, Costume Design, Directing, Film Editing, Music- original score, Production Design, Sound Mixing, Writing- adapted screenplay

Na ezzel a filmmel bajban vagyok. Daniel Day-Lewis megérdemelné az Oscart, ez nem kérdéses. De maga a film nagyon nem jött be. Olyan, mintha 3 órán keresztül lobogna az amerikai zászló, és az idő leteltével megjelenne a The End felirat. Tudom nagyon jól, hogy az Oscar díj egy amerikai díj és hogy nyilván a saját nemzetüket akarják kitüntetni vele. Ezzel nincs is baj, igazuk van, mégiscsak Hollywood a filmezés fellegvára, sosem volt világdíj a kis szobrocska. De ez a film sajnos nálam átlépte a hazaszeretet iránti tisztelet határait és átfordult önimádatba. Borzalmasan hosszú és unalmas. Egyetlen téma köré épül, amelyhez 150 percen keresztül ragaszkodik. Ha nem mutatkoznának meg benne a színészi tehetségek, mint Daniel D.-L., Tommy Lee Jones és Sally Field, akkor dobhatnák ki az egészet a szemétbe. A másik problémám, hogy 12 kategóriában jelölték és a legesélyesebbnek tartják a győzelemre, de ha ez a film nyerne, valószínűleg vinné magával a legjobb rendezői díjat is. Spielberg akkor már három Oscar boldog tulajdonosa lehetne, erre viszont nem sok esélyt látok. 1929 óta (ami az első Oscar gála dátuma) mindössze három rendező kapott kettőnél több kitüntetést, és nem hiszem, hogy az akadémia beengedné Spielberget ebbe a szűk, elit körbe egy harmadik díjjal.  Persze az is előfordulhat, hogy a film nyer, a legjobb rendezői díjat viszont más veszi át, de – mint már korábban írtam – az Oscar történelemben ez mindössze húsz alkalommal fordult elő eddig.

Moonrise Kingdom: 8/10

Jelölés: Writing- original screenplay

Édes és vicces. Az egész film magával ragad, amelyhez hozzájárul a főszál érzékletes kibontakozása, a vágások egyedisége, valamint egy kettősség a mese és a felnőtté válás között.

Wreck it Ralph: 8,1/10

Jelölés: Animated Feature Film

Újszerű és bohókás. Csakis eredeti szinkronnal ajánlott! A hihetetlenül kreatívan, új aspektusból megközelített mese mindenkinek tetszene. Eseménydús és nagyon jó a zenei aláfestés az összes jelenethez. Nálam viszi a legjobb animációs Oscart!

Frankenweenie: 8/10

Jelölés: Animated Feature Film

Egy újabb Tim Burton film. Nem lehet nem szeretni. Vicces karakterek megható története fekete-fehérben. Szintén csak és kizárólag eredeti szinkronnal érdemes megnézni!

Amour: 9,5/10

Jelölések: Best Picture, Emmanuelle Riva– Actress in Leading Role, Directing, Foreign Language Film, Writing- Original Screenplay

Egy kis apróság kivételével tökéletes a film. Pontosan az ilyen mozik miatt nézem meg évről évre a jelölteket. Az operatőri munka csillagos ötös, a színészek bámulatosak! Egyetlen helyszínen történik minden, tipikus, alacsony költségvetésű, független film, amely nagy kasszasikert hozott. Bár Amerikát lehúztam kicsit a Lincolnról alkotott véleményemmel, azért tegyük azt hozzá, hogy az elmúlt négy évből háromszor külföldi film nyert (a 84.-en: The Artist– francia, a 83.-on: Király beszéde– angol, a 81. Oscaron pedig a Slumdog Millionaire– szintén angol). Szóval, most már gondolom, amerikaiak jönnek a sorban, így az Amour sajnos nem kaphat díjat. Kár érte. De a legjobb külföldi film érdeme az övé!

ParaNorman: 7/10

Jelölés: Animated Feature Film

Kicsit sok a közhely, de szerethető. Ez is új oldalról közelíti meg a meséket, bár engem nem nyűgözött le.

Brave: 8,4/10

Jelölés: Animated Feature Film

Zsepiket elő! Édes, vicces, megható és váratlan fordulatokkal teli. Minden benne van, ami egy szívszorító meséhez kell!

The Pirates: 7,4/10

Jelölés: Animated Feature Film

Jópofa. Míg a Brave a kislányok szívét hódítja meg, ez inkább a kisfiúkét. A gyurmafigurák nem sokáig hagyják, hogy csendben üldögélj, én például végignevettem az egészet.

Life of Pi: 8,3/10

Jelölések: Best Picture, Cinematography, Directing, Film Editing, Music- original score, Music- original song, Production Design, Sound Editing, Sound Mixing, Visual Effects, Writing- adapted screenplay

Gyönyörű képek, megható történet, talán az idei jelöltek közül a legelgondolkodtatóbb. A fiú nekem nem mindenhol hiteles.

The Hobbit: 7,9/10

Jelölések: Makeup and Hairstyling, Production Design, Visual Effects

Valószínűleg ők viszik el a legjobb smink díját. Nagyon sajnálom, hogy a Cloud Atlas nincs a makeup-jelöltek között. Én nekik adnám a díjat, de így megmarad a Hobbitnak. Ha rajtam múlna a három jelöltből a Les Miserables érdemelné, de 24-én kiderül, az akadémia sokszor okoz meglepetést. A film egyébként humoros és látványos, bár nekem leginkább egy Gyűrűk Ura paródiának tűnt. Imax 3D-ben ajánlott!

Django unchained: 8,5/10

Jelölések: Best Picture, Cristoph Waltz– Actor in a Supporting Role, Cinematography, Sound Editing, Writing- original screenplay

Miután feljött a The Weinstein Company felirat és, hogy Tarantino rendezte a filmet, tudtam, hogy jól fogok szórakozni. Hozza a szokásos rendezői stílust, a Weinstein testvérek pedig most sem „lőttek mellé”. A témaválasztás tetszik, megspékelve vicces dialógusokkal, és örülök, hogy a sztorin van a hangsúly, nem pedig a kidolgozáson. A zeneválasztás kitűnő. Christoph Waltz, Samuel L. Jackson és Leonardo DiCaprio tagadhatatlanul óriásit dob a filmen.

Zero Dark Thirty: 8,7/10

Jelölések: Best Picture, Jessica Chastain– Actress in a Leading Role, Film Editing, Sound Editing, Writing- original screenplay

Újabb “istenítsük Amerikát” film, Kathryn Bigelow stílusban. Aki látta a Bombák földjén-t, hasonló képi elemekre számíthat. Tetszik a kivitelezés, hozza a valóságot (Bin Laden meggyilkolása), így egy kis történelemtanulás gyanánt mindenkinek javasolt. Nagyon szeretném ha Jessica vinné el az Oscart, de attól tartok Jennifer (S.L.P) elveszi tőle.

Les Miserables: 8,7/10

Jelölések: Best Picture, Hugh Jackman – Actor in a Leading Role, Anne Hathaway– Actress in a Supporting Role, Costume Design, Makeup and Hairstyling, Music- original song, Production Design, Sound Mixing,

Ha nem szereted a musicaleket, inkább ne nézd meg! Minden szöveg dalként hangzik el. Ugyan Russell nem tud énekelni, de mindenki másnak kijár a dicséret! Anne Hathaway I dreamed a dream című száma alatt olyan színészi tehetséget mutatott meg, amitől tátva maradt a szám. Ha erre gondolok, most is libabőrös leszek. Mindezt egyetlen snittben, vágás nélkül teszi meg. Magasan Ő viszi a legjobb női mellékszereplő díját.

Flight: 7,5/10

Jelölések: Denzel Washington – Actor in a Leading Role, Writing- original screenplay

A film nagyon jól bemutat egy bizonyos társadalmi problémát (nem spoilerezek), szépen fel van építve, igényes, jó mondanivalóval. Denzel Washingtont remek végre egy ilyen alkotásban látni.

Anna Karenina: 8,8/10

Jelölések: Cinematography, Costume Design, Music- original score, Production Design

Jude Law-t ugyan senki sem emlegeti a film kapcsán, mégis szerintem jól hozta a figurát. Nem sűrűn láttam még ilyen szerepben. Leginkább a gyönyörű kosztümöket és az operatőri munkát emelném ki.

Silver Linings Playbook: 8,5/10

Jelölések: Best Picture, Bradley Cooper– Actor in a Leading Role, Jennifer Lawrence– Actress in a Leading Role, Robert De Niro– Actor in a Supporting Role, Jacki Weaver – Actress in a Supporting Role, Directing, Film Editing, Writing- adapted screenplay

Amikor megláttam Bradley Coopert a Leading role kategóriában, erősen kételkedtem benne, hogy valóban ott a helye. A S.L.P azonban igazán testhez álló szerepet adott neki, amelyet ügyesen kivitelezett. Kétségtelenül a 2012-es év legjobb, romantikus filmjéről van szó, humorral és drámai jelenetekkel megspékelve. Jennifer Lawrence-t tartom a legnagyobb esélyesnek a női főszereplő díj győzelmére.

The Impossible: 7,5/10

Jelölés: Naomi Watts– Actress in a Leading Role

A film igaz történetet dolgoz fel, a 2004-es Dél-Ázsiában bekövetkező cunami okozta katasztrófáról. Középpontjában nem maga a katasztrófa, hanem egy család sorsának a bemutatása áll. Egy-egy jelenethez nem csak erős gyomor, de papírzsepi is szükséges. Bár a film csak Naomi Watts színészi játéka miatt került be a jelöltek közé, én azonban kiemelném Tom Holland alakítását is, aki 17 éves kora ellenére bebizonyította, hogy helye van a filmiparban.

The Sessions: 7/10

Jelölés: Helen Hunt– Actress in a Supporting Role,

Amennyire vártam ezt a filmet, és olyan nagy csalódást okozott. Sem a színészi játék, sem maga a sztori nem tudott meggyőzni. Helen Hunt jelölését valóban nem lehet megkérdőjelezni, hiteles játékot láthatunk tőle. Szívszorító mozinak készült, de hát ez most nem jött össze.

The Master: 7,5/10

Jelölések: Joaquin Phoenix– Actor in a Leading Role, Philip Seymour Hoffman – Actor in a Supporting Role, Amy Adams – Acterss in a Supporting Role

Azt meg kell hagyni, hogy nem egy átlagos filmről van szó. Nagyon megosztónak gondolom, valaki imádni fogja, valaki gyűlölni. Phoenix és Hoffman jelölése abszolút jogos, kár hogy előbbi kijelentette, a háta közepére kívánja a gálát. Valószínűleg nem fog megjelenni az eseményen és az akadémia sem jutalmazza meg érte.