Míg általában a Golden Globe– és az Oscar-díjátadókon hozzávetőlegesen hasonló eredmények születnek, addig ez a verseny Nagy-Britanniában rendre máshogy alakul. A Brit Filmakadémia díjkiosztóján a mexikói Alfonso Cuarón Gravitáció (Gravity) című filmje diadalmaskodott 2014. február 16-án: a formabontó űrdráma kapta egy hónappal ezelőtt a legtöbb jelölést – tizenegy nominációt –, és most a gála legtöbb trófeáját, hat kategória díját vitte haza.
A George Clooney és Sandra Bullock főszereplésével készült 3D-os alkotás jelölték a legkiemelkedőbb brit film díjára is, mivel Cuarón Nagy-Britannia területén forgatta a filmet, és itt készültek a látványeffektek is. Az alkotás rendezője, Alfonso Cuarón elnyerte a legjobb rendezőnek járó BAFTA-díjat, a film továbbá megkapta a legjobb hang, a legjobb filmzene, a legjobb operatőri munka és a legjobb vizuális trükkök díját is.
A Brit Filmakadémia legrangosabb elismerését, a legjobb filmnek járó díjat ennek ellenére a 12 év rabszolgaság (12 Years a Slave) című alkotás kapta. A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat a 36 éves Chiwetel Ejiofor vehette át a filmben játszott, szabadnak született, de rabszolgának elhurcolt Solomon Northup megformálásáért. Ebben a kategóriában nem jelölték Matthew McConaughey amerikai színészt, különben ő nyerte volna az elismerést, ahogy az összes létező filmes díjat besöpörte az elmúlt hónapokban a Mielőtt meghaltam (Dallas Buyers Club) című filmjéért.
Steve McQueen brit filmrendező felesége bukkant rá Northup 1853-ban megjelent memoárjára, ezt adaptálta McQueen a mozivászonra. A 12 év rabszolgaság című film kilenc kategóriában esélyes az Oscar-díjra. McQueen rendező az elismerés átvételekor úgy fogalmazott, mérhetetlenül sajnálja, hogy a világban ma is 21 millió ember él rabszolgasorban. A filmet – amelyben egyébként egy apró mellékszerepben fel is tűnik – Brad Pitt amerikai filmcsillag karolta fel, az ő produceri közreműködésével valósulhatott meg.
A legjobb női főszereplőnek járó elismerést Cate Blanchett Oscar-díjas ausztrál színésznő vehette át, aki a Woody Allen által írt és rendezett Blue Jasmine című drámában nyújtott alakításáért kapta meg az elismerést, karrierje során immáron harmadszorra. A legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában Barkhad Abdi szomáliai színész győzedelmeskedett. A 28 éves filmes díjazása némileg meglepő volt, ugyanis a kategóriában versenyben volt Daniel Brühl (Hajsza a győzelemért), Bradley Cooper (Amerikai botrány), Matt Damon (Túl a csillogáson) és Michael Fassbender (12 év rabszolgaság) is. Jennifer Lawrence amerikai színésznőt választották a legjobb női mellékszereplőnek az Amerikai botrány című filmben Rosalyn alakításáért.
A legjobb eredeti forgatókönyv díját is az Amerikai botrány vitte el, amelynek szövegkönyvét Eric Warren Singer és a rendezői feladatokat is ellátó David O. Russell érdemelte ki. A legjobb adaptált forgatókönyv díjával Steve Coogan és Jeff Pope térhetett haza a Philomena című drámáért, amely egy idős ír asszonyról szól, aki az egyház által ötven évvel ezelőtt elvett fia után kutat. A legnagyobb tapsot Helen Mirren Oscar-díjas brit színésznő kapta, aki életműdíjban részesült, amely BAFTA akadémiai tagsággal jár. Hitchcock, Chaplin és Judi Dench után kapta meg az elismerést a 68 éves színészkirálynő – aki II. Erzsébet királynő megformálásáért Oscar-díjat is kapott. A mostani trófeát Vilmos brit királyi hercegtől, a leendő uralkodótól vehette át.
A legjobb, nem angol nyelvű film díját az olasz A nagy szépség (La grande bellezza) című dráma kapta, míg a legjobb animációs film a Jégvarázs (Frozen) lett. A Leonardo DiCaprio főszereplésével forgatott A nagy Gatsby (The Great Gatsby) című hollywoodi blockbuster két díjjal tért haza a londoni gáláról, a legjobb látványtervezés és a legjobb jelmez elismerésével.