Megdöbbentő, hogy a póréhagymát már az egyiptomiak és a görögök is ismerték. Nálunk sajnos sokáig nem volt annyira elterjedt zöldség, a II. világháború idején többnyire külföldi rendelésre termelték Makó környékén. Szerencsére már könnyen hozzá lehet jutni, és igen változatosan fel lehet használni. Bemutatok három olyan receptet, amit tényleg könnyű elkészíteni, ráadásul gyorsan.
Hozzávalók (4 adaghoz)
- 1 kg póréhagyma
- 40 dkg paradicsom
- 1 citrom leve fél citrom héja
- 1 maréknyi olívabogyó
- 3 evőkanál olívaolaj
- só, frissen őrölt fekete bors
A 2 centisre vágott póréhagymát kevés olajon pároljuk alacsony lángon kb. 10 percig. Utána adjuk hozzá a negyedelt paradicsomot, a citrom levét, reszeljük rá a felének a héját, sózzuk, borsozzuk. Pároljuk még szintén 10 percig, de ne főzzük túl a hagymát, inkább legyen ropogós!
Tipp: A végeredményt hússal vagy anélkül, esetleg friss zöldségekkel beletölthetjük egy pitába, így igazi frissítő és egészen egészséges ételt kapunk.
Hozzávalók (2 adaghoz)
- 15 dkg tészta (mondjuk penne)
- 4 dkg vaj
- 1 nagy póréhagyma
- 1 csokor újhagyma
- 1 csokor medvehagyma
- 2,5 dl tejszín
- 0,5 dl fehérbor
- só, bors
Tegyük fel lobogó, sós vízbe a tésztát. Amíg fő, készítsük el a mártást. Olvasszuk fel egy serpenyőben a vajat, utána adjuk hozzá a 2 centisre vágott pórét és a 4 centis újhagymát, sózzuk, borsozzuk. Főzzük 5-6 percen át közepes lángon, amíg üvegesre nem dinsztelődik, az alja meg kicsit meg nem karamellizálódik, de ne főzzük túl puhára. Öntsük bele a tejszínt és a bort. A lángot állítsuk magas fokozatra, és hagyjuk, hogy kissé elpárologjon az alkohol. Utána vegyük lejjebb a hőt, hogy a tejszín besűrűsödjön. Szórjuk bele a finomra metélt hagymát, és vegyük le a tűzről a szószt.
Tipp: Tálaláskor chilipelyhet szórhatunk a mártás tetejére. Ha nem bírjuk ki hús nélkül, akkor már előzőleg apróbbra darabolt és megsütött csirkét adhatunk a körethez, mielőtt beletennénk a folyós hozzávalókat.
Pórés sonkarolád
Hozzávalók
- póréhagyma
- liszt
- tojás
Tisztítsuk le a póréhagymát; húzzuk le a külső rétegét, vágjuk le a sötétzöld végét, és mossuk meg. Vágjuk 3 cm-es darabokra, majd enyhén sós vízben főzzük félig puhára. Ha megvagyunk, alaposan szárítsuk meg. Minden darabot tekerjünk be sonkával, tűzzük össze. Forgassuk meg lisztben, utána pedig felvert tojásban és bő olajban süssük ki.
Tipp: Ha modernizálnánk a recepten (és kímélnénk a testünket), akkor a zöldségszeleteket kevés fűszeres olajon vagy vajon pirítsuk meg, és sovány sonkába vagy valamilyen szalonnába tekerjük. A panír részét pedig kihagyhatjuk.
Kiemelt kép forrása: feastingathome.com