A vegetarianizmusnak több fajtája létezik. Gyorstalpaló következik, azoknak, akik nem ismerik. A szemivegetáriánus ehet halat és csirkét, illetve fogyaszthat tejtermékeket és tojást. Az ovo-lakto vegetáriánus száműzi az életéből a húst, viszont tejtermékeket és egyéb állati eredetű táplálékokat bevisz a szervezetébe. A lakto vegetáriánus mellőzi a húst és a tojást, ellenben tejtermékek szerepelnek az étlapján. Az ovo vegetáriánus kihagyja a húsféléket, a tojást megeszi. A vegán étrend a legszigorúbb megkötésekkel jár, mai receptjeink e köré épülnek. A vegánok nem hajlandóak semmilyen állati eredetű terméket enni, így még a mézet is elhagyják.
Hozzávalók (kb. 8 adag)
- 1,5 fej közepes karfiol
- 3-4 közepes krumpli
- 4 szál vékony sárgarépa
- 1 fej vöröshagyma
- 2 pohár (1,5 dl-es) szójajoghurt
- 5 evőkanál barnarizsliszt
- 25 dkg tönköly, reszelt tészta
- 2-3 evőkanál citromlé
- friss petrezselyem
- 4 babérlevél
- majoranna, kömény, só, bors
A meghámozott krumplit kockázzuk fel, a répát szeljük karikákra, a hagymát daraboljuk apróra, öntsünk rá 4,5 dl vizet és tegyük fel főni. Amikor a zöldségek kicsit puhábbak lesznek, adjuk hozzá a rózsáira szedett, megtisztított karfiolt és a petrezselyem kivételével az összes többi fűszert. Ha a zöldségek félig megpuhultak, szórjuk bele a tésztát. A joghurtot egy tálban keverjük el a liszttel, majd a citromlevet és az aprított petrezselymet. Miután a levesbetétek már tényleg megfőttek, óvatosan keverjük el a habarást a lével. Pár percig magas lángon forraljuk, és lehet is tálalni.
Tipp: A habarást úgy is megoldhatjuk, hogy a levesből néhány szem főtt krumplit kihalászunk, összetörjük és ezt keverjük el a joghurttal.
Hozzávalók
- 1 kg zöldbab
- 1 nagy fej apróra vágott vöröshagyma
- 1 doboz natúr szójajoghurt
- olaj, liszt
- só és fokhagyma ízlés szerint
Pároljuk meg olajon a hagymát, később a zúzott fokhagymát (elhagyható), adjuk hozzá a zöldbabot (mirelit esetében előbb egy másik edényben olvasszuk fel), sózzuk ízlés szerint és saját levében pároljuk, lehetőleg fedő alatt. A lisztet keverjük el joghurttal, majd az egészet habarjuk be, még forraljuk pár percig és kész a főzelék.
Tipp: Miután megpároltuk a hagymát, elkeverhetjük egy kevés pirospaprikával. A főzelékhez kínálhatunk szójafasírtot.
Hozzávalók
A tésztához:
- 40 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 20 dkg banán vagy sütőtök
- 10 dkg alma
- 1 kiskanál őrölt stevia
- 7 gramm szódabikarbóna
- kb. 1 dl tisztított víz
- csipetnyi himalája só
A töltelékhez:
- 1-1,5 kg alma
- 10 dkg darált dió
- 7 dkg kukoricadara
- kevés kókuszolaj a tepsi kikenéséhez
A banánt és az almát jól turmixoljuk össze vízzel. A lisztet keverjük el sóval, szódabikarbónával és steviával. Keverjük hozzá a turmixolt elegyet, hogy viszonylag jól eldolgozható állagú tésztát kapjunk. Osszuk két részre. A töltelékhez való almát reszeljük le héjastól és nyomkodjuk ki a levét. Keverjük össze a dióval és a kukoricadarával. Egy tepsit vékonyan kenjünk ki kókuszolajjal. Nyújtsuk ki az egyik cipót a tepsi méretére, de ne felejtsük el előtte belisztezni a nyújtódeszkát. Fektessük bele a tepsibe, és adagoljuk el rajta egyenletesen a tölteléket. Fedjük le a tészta másik felével, ügyelve arra, hogy mindenhol végigérje az edényt. Kenjük le szintén vékonyan a sütemény tetejét is kókuszolajjal, szurkáljuk meg óvatosan, majd 180 fokosra előmelegített sütőben süssük aranybarnára, nagyjából félóra alatt. Ha kész van, egy kevés vízzel locsoljuk meg a tetejét, és fedjük le 15-20 percre.
Tipp: Használhatunk egyéb ízesítőket e recepthez, például mentalevelet vagy fahéjat.