2012. március 7-én rendezte meg a Computerworld az idei Open Source Konferenciát, amely számomra két okból is érdekesnek ígérkezett. Egyfelől szerintem nagyon különleges hangulata van egy olyan rendezvénynek, amelyet mozitermekben tartanak, másfelől tetszik, hogy helyet kaptak oktatást érintő témák is. Ilyen volt például az a prezentáció, amely a Tisztaszoftver Program utáni időszakot értékelte.
Ez a szükséglet hívta életre a Szabad út projektet, melynek célja a korlátozásmentes alternatíva megteremtése. Megvalósításához szükség van az infrastrukturális igények feltérképezésére, a megfelelő szoftverek kiválasztására és egyszerű, használati leírására. Az elképzelések szerint a projekt olyan dokumentációt állítana össze, ami röviden összefoglalja a fentieket. Jelenleg kész vannak a gyakorló tanárok által összeállított tematikák, az infrastrukturális szükségleteket pedig prioritási sorrendbe rendezték. Ezekkel párhuzamosan olyan mellékprojektek is futnak, mint például a LibreOffice modul fejlesztése.
A hallottak alapján egy szimpatikus projekt elején tartanak az Alapítvány munkatársai. Bízom benne, hogy sikerül megvalósítani elképzelésüket. Én, aki az oktatásban dolgozom, ilyenre nem igazán tudok példát mondani. Tapasztalataim szerint felsőbb szinteken rendkívül hangzatos elképzelések repkednek, de foganatjuk valahogy sosincs. Csak remélni tudom, hogy az informatikai területeken napjainkban végbemenő innovációk utat törnek maguknak az edukációban is.