Könyv

Puttók helyett porfészek

By Tamási Rebeka

August 21, 2015

Etgar Keret új könyvében öngyilkosokról ír. Ők csak ki akartak szállni, de pechükre van túlvilági élet, és pont ott folytatják, ahol abbahagyták. A halál után azonban nem az isteni ítélet, vagy a felhőkön üldögélő puttócskák várják őket, hanem egy poros kisváros egy csomó furcsa szerzettel: az öngyilkosokon ugyanis fizikai nyomot hagy a tettük, és a hangulat sem valami fergeteges.

Azt hiszem, a lényeg az, hogy miután elmész, az összes ezzel járó fájdalommal – és őszintén, fogalmatok sincs, hogy mennyi fájdalommal jár -, szóval az utolsó, aki be tud nálad vágódni, az egy olyan arc, aki csak és kizárólag arról tud énekelni, hogy ő mennyire szerencsétlen. Na mármost ha ne szarnál nagy ívben ezekre a dolgokra, akkor még mindig életben volnál egy lehangoló Nick Cave-poszterrel az ágyad felett, ahelyett, hogy itt rohadnál.

A regény főszereplője, Háim (akinek a neve héberül azt jelenti: élet), volt barátnőjét keresi ebben a furcsa világban. Közben persze összeakad régi és új ismerősökkel, mint például Lihivel, a csinos, „karcmentes” lánnyal, aki az „illetékeseket” keresi, mert meg van győződve róla, hogy ő csak tévedésből került ide. Háim megunja a céltalan lézengést (hiszen az életében is ezt csinálta), és nekiindul felfedezni a környéket. Árival, aki olyan “szerencsés”, hogy az összes családtagja öngyilkos lett szép sorjában, így együtt tengődnek a túlvilágon, és Lihivel együtt őrült autókázásba kezdenek, hogy megtalálják, amit keresnek. Végül még a szőke, kék szemű Megváltó, Gib is feltűnik egy medencés party házigazdájaként, aki még sosem látott csodát készül tenni…

A kisregény terjedelmének és stílusának köszönhetően könnyen olvasható, de Keret a rá jellemző tömörségbe olyan éles és humoros társadalomkritikát sűrít bele, hogy gondolatai még sokáig kísérik az olvasót. Bár a történet izraeliekről szól, és elsőre úgy tűnhet, hogy az ő problémáik (mint például a kötelező katonaság, vagy az arab-izraeli konfliktus) minket nem érintenek, valójában olyan általános jelenségekről van szó, mint az idegengyűlölet, a szerelem, a kiégés, vagy az unalom. A szereplők nekiindulnak a boldogságot keresni, és nem is az a fontos, hogy megtalálják-e, hanem hogy keresik, és így olyanok még a holtak között is, mint az élők. A két világ ugyanis nem sokban különbözik: az élők között is vannak olyanok, akik már szinte halottan tengődnek az életben, bármi akarása nélkül. Az öngyilkosság tehát nem megoldás, de Kerettől legalább tudjuk, hogy mindig kedvesen fogadják az újoncokat.

A regényt több változatban is feldolgozták: Pizza Kamikaze címen a Gólem színház játssza, az előzményének tekinthető Etgar Keret-novellából pedig (Kneller’s Happy Camp) Wristcutters (Csuklónyiszálók) címmel forgattak filmet.

Etgar Keret: Boldog boldogultak, Libri Könyvkiadó, 2015.