A Kulcsár Noémi Tellabor októberben mutatta be Tennessee Williams: A vágy villamosa című darabjának kortárstánc-adaptációját. A Lőrinc Katalin, Csere Zoltán, Lázár Eszter és Grecsó Zoltán főszereplésével készült előadás január 27-én és 28-án 20:00 órától újra látható a MU Színházban.
„De nem csak a nagyszerű táncosokon és a remekül kiosztott szerepeken múlik, hogy egy kivételesen jól sikerült irodalmi művön alapuló táncszínházi adaptációt láthatunk: egyszerűen minden alkotóelem a helyén van.” (Megyeri Léna/Ellenfény) “… Hogy a koreográfiáról is szó essék, az irrealitást, az érzéki aláfestést, a hangulati nyomatékosítást – mint anno a tündérek – ezúttal három, nem nevesített szereplő (Tóth Brigitta, Bukta Gergő és Schell Martin) biztosítja. A hármas magabiztosan uralja a koreográfus gördülékeny mozgásnyelvét, amely színvonalas, kortárs jelenség: épphogy csak idézi a klasszikus alapokat, miközben bőven tartalmaz dinamikus földön gurulásokat, technikás kontaktokat, színvonalas kötéseket és variábilis mozdulatmotívumokat.” (Kutszegi Csaba/ Táncművészet)
Tennessee Williams ma már klasszikusnak számító világhírű drámája 1947-ben született, és még ebben az évben megtartották az ősbemutatót a Broadway színpadán, amiben Marlon Brando játszotta a férfi főhős, Stanley Kowalsky szerepét. A darab akkora sikert aratott, hogy két évig folyamatosan repertoáron tartották, a szerzőt pedig 1948-ban Pulitzer-díjjal tüntették ki.
A mű a Tellabor kortárstánc adaptációjában mellőzi a szöveget: sokkal inkább a történet érzetek általi tolmácsolására törekszik. A hét táncos közreműködésével megvalósuló előadás koreográfiájában a szerep és a karakter összhangját keresi. A darabban Blanche szerepében a külföldön is elismert balettművész és táncpedagógus, Lőrinc Katalin tűnik fel, Stanley Kowalsky-t pedig Csere Zoltán alakítja. A színes zenei palettát felvonultató, díszleteiben és jelmezeiben minimalista, főként szimbólumokra és szimbolikus eszközhasználatra épülő előadás az elszalasztott, vissza nem térő lehetőségek drámája. Legfőbb kérdésfeltevése az, hogy mi az, ami már nem tehető jóvá, hogyan tudunk úrrá lenni egy olyan helyzeten, amely már visszafordíthatatlan?