Régóta foglalkoztat a gondolat, hogy mi ez a Gangnam Style őrület a világban. Honnan jött, mi is igazából? Sokáig próbáltam magam távol tartani tőle, de mivel már fél éve pörög a nóta, úgy döntöttem, utánanézek.
PSY egy dél-koreai énekes, rapper, dalszerző és televíziós műsorvezető. Bár nem értjük a szövegeit, általában meghökkentő, vagy épp polgárpukkasztó jelentései miatt vált híressé. A Gangnam Style is egy “beszólásnak”, fricskának indult, komoly mögöttes tartalommal. Szerepelnek társadalmi problémák, vágyak és élethelyzetek a klipben, de mivel az egész koreaiul van, így számunkra kevésbé jön át a tényleges mondanivaló.
Sokkal inkább belénk fészkelik magukat a fülbemászó, már-már idegesítő taktusok, a számunkra (itt az összes európai nyelvjárásra gondolok) viccesen hangzó szöveg, a látványos környezet, a formás női idomok és leginkább talán a “lovagló-tánc”, ami a dalt a YouTube legnépszerűbb videójává tette. Persze segítségére volt a felívelésben néhány neves – többnyire amerikai – előadó, aki megosztotta közösségi oldalán, hirtelen több millió felhasználóhoz juttatva el a művet.
Az internetes mémmé válás pedig szinte egyértelmű volt. Az egyszerű, ám mégis jól felépített dallamvilág követeli, hogy bármilyen más szöveget rakjunk fölé, legyen az egy politikus aktuális nyilatkozata, vagy a hetes busz megállóinak a neve. A ritmika miatt látványos animációkat, fényshow-kat lehet rá kreálni, a lovagló-tánc pedig olyan szinten könyörög azért, hogy bárki leutánozza, hogy az már fáj.
Arról nem is beszélve, hogy a tengernyi átirat után jött egy halom paródia is, amelyek közül itthon az Irigy hónaljmirigy készítette a legjobbat. De az internetes társadalom ezzel sem volt kielégítve. Felkeltek a görgősszékből, és szerte a nagyvilágban, flashmob formájában találkoztak, hogy együtt táncolják a Gangnam Style-t. Egészségükre!
Update, 2014
A videó ugyan “megkopott” már, de még mindig pörög a Youtube-on. Olyannyira, hogy a videómegosztó portál programkódját is át kellett írni, hogy le tudja kezelni a több, mint