Programajánló

Februári buliajánló

By Varga Miklós

February 03, 2015

Miután a főváros lakossága változatlanul abban a kivételezett helyzetben van, hogy 2015 második hónapjának minden napjára találhat magának valamilyen koncertet, bulit. Lehetetlen lenne ezeket a teljesség igényével felsorolni, tehát következzen egy szubjektív lista azokból a bulikból, amelyek a cikk írójának ízlése alapján kiemelkednek a februári felhozatalból.

Február 5-én az A38 hajón ünnepli negyedszázados születésnapját az összetéveszthetetlen hangzásáról ismert pszichedelikus etno-acid zenekar, a Korai Öröm. Az est folyamán a zenekar egykori tagokkal kiegészülve adja elő legkedveltebb számait, majd ezt követően a Korai Banditos fog gondoskodni a közönség számára a muzikális élményről. A Korai zenéje a közönséget révületbe ejtő folyamatzene, amelyben az elektronikus tánczene, a pszichedelikus rock, az etno vagy éppen a funk elemei keverednek. A hangszerek és a vokál örvénylő hangfolyamát egyedi vetítések teszik még magával ragadóbbá. A zenekar fennállásának 25 éves jubileumát olyan vendégekkel ünnepli majd a színpadon, mint Domokos Tibor az Óperentziából, Fido az A.M.D.-ből, Lang András, az egykori Drumsból, vagy a Másfeles-Brainses Lukács Levente. A csütörtök este lélekemelő, velőtrázó és végtagjainkat megremegtető koncertje este kilenckor indul az Artemovszk állóhajón a szlovén Dirty Disco Rockers előzenekar felvezetésével.

Február 6-án és 7-én két helyszínen fog a svéd elektronikus zene egy-egy kiemelkedő előadója, Solar Fields és Vibrasphere közös bulit adni. A skandináv dj-k az Avatar szervezésében az első napon az R33-ban ambient szettel kedveskednek a közönségnek. Február 7-én pedig a dán Emokkal kiegészülve goa stílusban íródott számaikkal fogják megörvendeztetni a hallgatóságot. Vibrasphere zenéje atmoszférikus hangzású progresszív goa, amely tele van pulzáló energiákkal és vibráló hangokkal.

Solar Fields zenei munkásságának gerincét a még transzcendensebb, még túlvilágibb ambient hangzás alkotja. Zenéjükön keresztül olyan egyedi, ugyanakkor univerzális hangzásvilágot teremtő előadókkal való kapcsolatteremtésre nyílik lehetőségünk február 6-án és 7-én a fővárosban, akikből egyre kevesebbet lehet napjainkban felfedezni.

Február 13-án egy újabb kiváló magyar zenekar ad születésnapi koncertet az A38 hajón. A 2004 őszén alakult Napra pályája gyorsan és meredeken ívelt felfelé, így miután három évvel megalakulásuk után megjelentették első albumukat már országosan ismertek voltak. A Napra folkrock zenéjében, elektronikus és tradicionális hangszerek, férfi és női ének keverednek, gyakran elsöprő lendülettel. 2010-ben jelent meg Holdvilágos című albumuk, amelyben még tovább tisztult a Napra zenéje, ekkorra már mind témájában mind dallamvilágában a “kortárs népzene” tökéletes illúzióját keltette.

Február 14-én, az idén 10 éves NVC szervezésében, a kölni Traum Schallplatten minimál techno kiadó egyik álló csillaga, az Extrawelt fog live szettet adni az Akváriumban. A hamburgi születésű, Arne Schaffhausen és Wayan Rabe alkotta duó a kilencvenes évek eleje óta foglalkozik elektronikus zenével. Extrawelt néven 2006-ban jelentették meg első kislemezüket, majd 2008 őszén első nagylemezüket, Schöne Neue Extrawelt címmel. Az igényes, ugyanakkor puritán és rideg minimál techno kedvelőknek meghatározó élményben lesz részük február 14-én az Akváriumban.

A drum and bass stílus rajongói a Bladerunnaz jóvoltából február 21-én Noisia slágereire táncolhatják ki magukat az Akváriumban. A Nik Roos, Martijn Sonderen és Thijs de Vlieger alkotta groningeni trió 12 éve indult világhódító útjára. Hétéves zenei ténykedésük összegzéseként jelent meg Split the Atom című albumuk, melynek sokrétű stílusban és hangzásban íródott, ugyanakkor jellegzetesen noisiás hangzású számai végül meghozták számukra a várt áttörést, így azóta hollywoodi filmekben, vagy éppen videójátékokban elmerülve is felfedezhetjük kézjegyüket.

A SKA zene rendületlen rajongói a műfaj egy nagy öregjével, a Bad Mannersszel találkozhatnak február utolsó napján (nem szökőév lévén ez 28-a) az Akváriumban. A Bad Manners 1976-ban alakult Londonban, ahonnan a 2 Tone ska hullámát meglovagolva gyorsan sikerült beúszniuk a stílus fősodrába és ezáltal a slágerlisták elejére. Az utóbbi években a Madnesst, a Selecterst, vagy a Specialst meglegyintő nagy reinkarnációs fuvallat a Bad Mannerst is elérte. Akasszuk hát le a szögről és nyomjuk a fejünkbe a nagypapa fekete kalapját, tekerjük a nyakunk köré kockás nyakkendőjét, pattanjunk fel a Vespánkra és süvítsünk el a Deákra, skankeljük be magunkat az első sorba és mutassuk meg, hogy nem támadt fel hiába a dagadt skinhead és bandája.

Mindenkinek jó szórakozást!