Zene

Kezdő zenekarok a Cseh Tamás Programban – 2. rész

By Dorka Anett

March 23, 2017

Folytatódik a magyar könnyűzenei palettát, és a metrón reggelente untig hallgatott playlist-ünket egyaránt felfrissítő, ígéretes, új zenekarokat bemutató cikksorozatunk a Cseh Tamás Program elmúlt három évének támogatottjaival.  Az első cikket ezen a linken találjátok. 

Szeder

A Szeder, vagyis Szeder-Szabó Krisztina és zenekara (Szabó Árpád – hegedű, Gyányi Marcell – nagybőgő / basszusgitár, Szabó Dániel Ferenc – dob) 2014-ben jelentette meg első lemezét Hab a tetején címmel. A kicsit melankolikus, mégis vidám kicsengésű, igényesen szövegezett akusztikus dalok a hétköznapjainkat megszínesítő érzéseinkről és hangulatainkról szólnak, némi népiességgel és sanzon-szerű beütéssel megfűszerezve. Az első albumról a Reggeli dal lett először ismert, mely egy igazi hamisítatlan, kongó – zörgő bérlakásos, ébredő budapesti hajnal hangulatát idézi meg. Az ugyanezen az albumon található Lazsa dal és a Tündérdisznó hasonlóan humorosak és lágyan dallamosak egyszerre. A 2016-os második albumról a címadó Táncolj velem élet, a Feri feneke és az Elfújom, de visszaszáll talán a legjobbak a nagyon sok szuper többi szám közül.

Mongooz And The Magnet

A “pécsi” zenekar egy magyar, egy norvég és egy ír tagból áll (Magnus Måløy – gitár, vokál, Ian O’Sullivan erect bass/nagybőgő, vokál és G. Szabó Hunor – dobok, vokál), szintén 2014-ben alakultak. Iránytűjük a blues, de a funk, a soul, a rock&roll sem hiányzik az eszköztárukból. A 2015-ös The Mongooz Juice nevű kislemez után tavaly jelent meg első albumuk, Please Be Naked címmel. A pécsi orvosira kerülő Ian és Magnus a baranyai megyeszékhelyen ismerkedett meg a zenélés mellett hang- és fénytechnikusként dolgozó Hunorral. Mindhárman jól érzik magukat a városban, bár az utcán járva-kelve sok szomorú, lehangolt emberrel találkoztak. Eltökélték hát, hogy pozitív, vidám, letargiából felrázós zenét csinálnak, mostanáig nagyon jól. Bár a Don’t wanna be like you, a Let me love you vagy a She is gonna leave me egyaránt nagyon táncra csábítóak, a legviccesebb mégis az akcentusos magyarsággal énekelt Mit akarsz tőlem? című szám.

Császári PillanatmŰvek

“Alterált dalcsemegék, pillanatművek, műkincsek egyenesen a pillanatműhelyből. Műfajilag momentán besorolhatatlan, de végeredményben dalokról van szó, amelyek végül is világslágerek. Párhuzamos világok slágerei. Ez most ilyen sci-fi-sen hangzik, pedig nem az. Jellemző, hogy zenészek játszanak, hangszereken. Posztmodern elbeszélő költemények, személyes hangulatfestmények, kerti-party-himnuszok vagy mélyenszántó, tanulságos hajnali-konyhai szentenciák, szonáták.”

A fenti szöveg a zenekar facebook profilján olvasható és nagyon jól ragadja, hogy mit is csinál a 2011-ben megalakult banda. 2012 után jelentkeztek egy 4 számos kiadvánnyal, Kincs x1 címmel, 2016-ban pedig Zöldhullám címmel adtak ki albumot. Érdekes hangszerek, jó kis szövegek, amelyeken ha akarsz elfilózgatsz, ha nem, akkor csak elfröccsözgetsz, pozitív kicsengés egy leheletnyi melankóliával megfűszerezve. Az album címét is kölcsönző Zöldhullám, A Milyen jó, vagy a Jala Jala Ollé mellett a Helló-Belló az egyik legtutibb szám talán.