Site icon Socfest

Koncert és buliajánló a maradék áprilisra

A bolondok napjával induló első hétvége után lássuk, mit tartogat a bulira, koncertre szomjazó emberek számára április többi hétvégéje.

Április 8-a a Roma Világnap, így ebből az alkalomból természetesen minden roma zenész, aki csak teheti, fellép valahol az országban. A Dürer Kertben például e jeles nemzeti ünnep apropójából az Oláh Gipsy Beats zenekar fogja megtáncoltatni zenéjével a hallgatóságát. A Romano Drom, a Szilvási Gipsy Folk Band, valamint az Ando Drom zenekarok tagjaiból álló együttes összesen tizenkét tagot számlál. Az Oláh Gipsy Beats csapata számára, a Romano Drom frontembere, Kovács Antal hangszerelte egységes hangzásúvá a műsorban szereplő cigány népdalokat, illetve az együttesek számait. A főkoncert előtt a Le Rom nevű 2010-ben alakult, a balkáni zenét, folkkal és poppal ötvöző zenei formáció fog fellépni.

Április 9-én este a Fókatelep nevű zenekar ad búcsúkoncertet a Mika Tivadar Mulatóban. A 2007-ben az akkori Korai Öröm jam sessionök alkalmával kialakult együttes eleinte lassú, ambient- és pszichedelikus rockzenei egyveleget játszott. A Fókatelep dalaiba azonban hamar beszivárgott a bolgár, a cigány, vagy akár a francia műdalok zenei világa is, amitől muzsikájuk egyre energikusabbá vált. A Fókatelepet Oláh Annamária éneke tette igazán egyedivé és borzongatóvá, aki mögött pedig az elmúlt kilenc évben Csányi Viktor dobolt, Somogyi Ferenc basszusgitározott, Szalay Péter gitározott, Jócsik János ütős hangszereken, míg Biljarszki Emil pedig zongorán játszott. A Fókatelep kimúlásával egy fantasztikusan egyedi és egységes zenei világból érkező, különleges együttest vesztett most el a hazai és külföldi közönség. Búcsúzóul a fókák még összehoztak egy három számos kislemezt, amit a másik két nagylemez számaival együtt szombaton utoljára hallhat majd élőben az összes pesti fókavadász.

Április 15-e péntek estéjét talán a drum and bass elektronikus zenei műfaj kedvelői várják a legjobban, hiszen a Bladerunnaz jóvoltából Noisia fog fellépni a SYMA Sport- és Rendezvényközpontban. A Nik Roos, Martijn van Sonderen, és Thijs de Vlieger által megalakított Noisia 2003-as fennállása óta eddig három albummal, feldolgozásokkal és játékzenékkel rukkolt elő. Legutóbbi, 2013-as I Am Legion című albumukat az egyik legismertebb brit hip-hop bandával, a Foreign Beggars-zal közösen hozták össze. Az est folyamán Noisia mellett hallható lesz majd, az osztrák sógoroktól érkező Camo & Krooked, és Mefjus, a Brit-szigetekről pedig ANNIX, illetve Xtrah zúzzák majd, a The Upbeats, pedig a világ másik feléről, egészen Új-Zélandról érkezik majd a partira.

Szintén április 15-én este az Akvárium Klubban fogja bemutatni harmadik nagylemezét a Grand Mexican Warlock nevű magyar metál zenekar. A Grand Mexican Warlock koncertjei azért különleges élmények, mert kellően profi az előadásmód, igényesek a szövegek és tiszta az ének, változatos, ugyanakkor elég kemény és energikus a zene, vagyis minden komponens adott az átélésükhöz. A metál zenének nagyon sok változata van és a Grand Mexican Warlockot is be lehetne kategorizálni ezek valamelyikébe, de az ő esetükben tényleg attól lesz igazi húzása az egész zenének, hogy minden virtuozitása ellenére végig kellően pontos és energikus tud maradni. Az GMW vendégeként, négy év után a Pozvakowski zenekar is újra lemezbemutató koncertet ad majd az est folyamán.

Azok, akiknek a magyar módra történő “metálkodás” már meg se kottyan, 16-án szombaton a KVLT BP-ben, a Decapitated által megtapasztalhatják, milyen érzés, amikor zenével fejeznek le valakit. (Jó azért ez minden szempontból kissé túlzó kijelentés volt.) Húsz évvel ezelőtt egy szép napon, a dél-kelet lengyelországi Krosno álmos kis városkájában Witold és testvére Waclaw Kieltyka, Wojciech Wasowiczcel együtt úgy döntöttek, hogy a világra szabadítják pokolbéli zenéjüket. A Lefejezettek zenéje, ahogyan a névből is sejthető, death metál, grooveos elemekkel, ami azonban a név alapján nem feltétlenül sejthető, hogy „ének” is van a számaikban. A fej nélküliség tehát nem feltétlenül azonos a fejetlenséggel, amit a banda precíz pontossággal és kitartó ridegséggel daráló számai is bizonyítanak. A lengyel death-metal fejvesztett ikonjai 2014-ben Blood Mantra címmel jelentették meg legutóbbi albumukat. A Decapitated nem véletlenül vált a műfaj egyik kultikus zenekarává, a banda azonban szerencsére soha nem volt túlrajongva, így tudott megmaradni annak, ami mindig is volt, vagyis a térség egyik legjobb metál zenekara.

Április 22-én indul, a három napos Jazz Fest a Get Closer szervezésében a MOMkultban. A koncertek pénteken este hat órától veszik kezdetüket. A Rafael Mário Jazz Project adja majd a fesztivál első koncertjét, akiket az egykori legendás Syrius zenekar nyomában járó Syrius Legacy követ majd. A Jazz Fest nyitónapjának sztárfellépője a Billy Cobham Band lesz, amelynek névadó dobosa a világ egyik legelismertebb fúziós jazz dobosa, aki immár több mint harminc éve ugyanazzal az elementáris erővel, észbontó technikával és mély érzékiséggel üti a bőrt.

Április 23-án a Lärmben egy feltörekvő háromtagú pécsi elektronikus zenei formáció, a DAIDAI vendégszerepel. Saját maguk stílusdefiníciója alapján a srácok deep dub tech house stílusban dajdajoznak, teszik mindezt pedig élőben az est folyamán. A pécsi ifjú tech house titánok mellett fellép majd DJ Naga is Peter Bernathtal közösen, valamint Vatsanah, és Thomas Forester is pattogtatnak majd némi technót a talpak alá.

Április 29-ének egyik legérdekesebb koncertjét a fővárosban vélhetően a KVLT BP-ben élhetitek majd át. A Rooftops zenéje nagyon érzelmes, grooves, néhol azért a kelet-európai melankóliához illő alter beütéssel. Összességében azonban mégis talán attól a legérdekesebbek, hogy orosz létükre ilyen érzékenyek tudnak lenni és ennyi érzelmet képesek táplálni vodkával, vagy anélkül. Az egymással tulajdonképpen háborúban álló két nemzeti oldal közül az orosz mellett az ukrán is képviseltetni fogja magát, persze kizárólag zeneileg. A Bluesbreaker zenéjét hallva bennem leginkább a New York hardcore bandák zenei munkássága dereng fel. A Bluesbreaker zenekar tökéletesen képviseli a hardcore nagy almabeli furkósbotos változatát, ami annak ellenére, hogy kelet-európai közegből érkezve adják elő azt teljesen hitelesnek hat. Ami még meglepőbb, az pedig az, hogy bár kétség kívül gyakran tűnhet úgy, mintha egy Madball, Sick Of It All, vagy Subzero számfeldolgozást hallanánk, a Bluesbreaker zenéje lágyabb és kifinomultabb a nagy elődökéinél. Látszik, hogy nem csak, hogy volt kitől tanulniuk, de tanultak is tőlük.

Ezt a hosszúra nyúlt áprilist a német Scooter fogja zárni a Budapest Parkban, akik nem tartoznak személyes kedvenceim közé, így nem is tudnám őket őszintén ajánlani. Ugyanakkor nem is szeretném letagadni, hogy az idén 23 éves zenekar 1996-os Wicked! című albuma nekem is meg volt kazettán. Ez volt az az album, aminek kapcsán a magyar közönség egyáltalán megismerte azt a szót, hogy „rave”, bármit is jelentsen az. A Scooter egyetlen eredeti tagja jelenleg természetesen a frontember, az 52 éves Hans Peter Geerdes, vagyis H. P. Baxxte, aki nélkül nemcsak a Scooter, de vélhetően a világ sem, a gyerekkorom azonban egészen biztosan nem lenne ugyanolyan, mint amilyen ma.

Exit mobile version