Hol kezdj írói oldalba - Socfest

Hol kezdj írói oldalba

Olvasási idő: 2 perc

Ha elérkezett az idő, hogy a fiókból vagy a gondosan elrejtett mappából szabadon engedd az alkotásaid, egy közösségi oldal vagy blog adhat ingyen, saját felületet a megjelenésre. Nem mindegy viszont, hogy melyiket választod, ugyanis vannak lényeges különbségek.

Facebook

fb_icon_325x325A leghatékonyabb megoldás, ha létrehozol egy nyilvános oldalt a Facebookon. Ne regisztrálj egy új profilt és használd az írói oldaladként, illetve ne csoportot hozz létre! A csoportok és profilok teljesen máshogy működnek, mint az oldalak. Egy oldalhoz egy kattintással csatlakozhat bárki, a te posztjaid kiemelt helyet kapnak, a tagok posztjai külön helyen jelennek meg (vagy meg is tagadhatod ezt a jogot tőlük).

 

A Facebook hátránya, hogy macerás visszakeresni a régebbi munkáid, és nem túl személyes, ezért érdemes egy bloggal együtt használni. Mindig belóg egy chat doboz vagy játékfelkérés az írásaidba, nincs sok személyre szabási lehetőség sem. Nagy előnye, hogy könnyen elérhetsz egy halom embert és pillanatok alatt elterjedhet egy jó szöveged.

Twitter

13453621824_00d4273a00_bA Twitter lényege a gyors, gyakori, tömör posztolás. Csak egy- egy rövid töredéket vagy versszakot bír el. Néha csalhatsz azzal, hogy képbe illesztve töltöd fel, amit írtál, mert így a teljes szöveg felfér. A Twitterrel akkor érdemes foglalkoznod, ha gyakran írsz rövid, aktuális gondolatokat pár sorban, és nem zavar, ha nagyon könnyen eltűnnek a pár napos posztok az lista legalján.

Blog

A blog “az internet nyomtatott sajtója”. A legtöbben inkább a közösség médiát vagy mikroblogokat használják helyette, de hosszú szövegek megjelenítésére tökéletes, nagyon sok személyre szabási lehetőséged van, és nem a gyakori, gyors posztolás, hanem a rendszeresség a lényeg. Megadott napokon (pl. minden szerdán, minden második héten stb.), fixen kell frissítened, ha törzsvendégeket akarsz szerezni. A blog kezelése kicsit bonyolultabb, több beállítást kell elvégezned és nem biztos, hogy egy okostelefonról kezelheted, de kifejezetten hosszú írásoknak ez a legjobb lehetőség.

Tumblr

square-tumblr-512A Tumblr a Facebook és a blog között áll. Egy app is elég a kezeléséhez, és pár perc alatt saját címmel és stílussal rendelkező mikroblogot rakhatsz össze. Ennek a felületnek te vagy a főszerkesztője, és nem jelenik meg reklám vagy más nem kívánatos tartalom rajta. Engedélyezheted, hogy mások is írjanak rá, vagy kérdéseket küldhessnek be neked, amikre nyilvánosan válaszolhatsz. Külön pozitívum, hogy gyárilag kapsz egy bárki által megtekinthető archívumot is, ahol az összes posztod időrendben, átláthatóan listázva van.

 

Ha még nem szeretnél belevágni egy saját oldal felépítésébe, de van pár jó novellád töltsd fel bátran a Socfest-re! Itt elolvashatod a többi megjelent írást is.