Tiltott dalok a GMK-ban - Socfest

Tiltott dalok a GMK-ban

Olvasási idő: 2 perc

Moddi egészen különleges norvég dalszerző-előadó, aki az A38 Sessions sorozatban nemrég bemutatkozó Thomas Dybdahlhoz hasonlóan elképesztően népszerű hazájában. A 29 éves fiatalember új, szeptemberben megjelenő lemezét mutatja be az A38 szervezésében a Gozsdu Manó Klubban. Az Unsongs című lemez különlegessége, hogy tizenkét egykor betiltott-cenzúrázott dal található rajta, a Strange Fruittól Víctor Jara szerzeményén át Kate Bush Falkland-daláig.

Moddi, azaz Pål Moddi Knutsen Norvégia, de nyugodtan mondhatjuk, hogy egész Európa legkülönlegesebb, legtudatosabb és legtehetségesebb dalszerző-előadói közé tartozik. A huszonkilenc éves autodidakta fiatalember azt a jellegzetes, északi folkon alapuló, letompított, személyes és érzelmes, ugyanakkor következetesen minimalista, akusztikus, mélyen természetközeli zeneiséget képviseli, amelyet pályatársaitól, Thomas Dybdaltól, Ane Bruntől jól ismerhetünk.160926_moddi02_jorgennordby

Moddi már huszonhárom évesen, első lemezén, a sokatmondó című Floriography-n következetesen építette ezt a világot. Nem véletlen, hogy a lemez producere az a Valgeir Sigurðsson volt, aki Björk Táncos a sötétben filmzene lemezén dolgozott, és kulcsszerepe volt e jellegzetes “nodikus” hangzás kialakításában, hiszen az ő stúdiójában vette fel lemezeit a Sigur Rós, a múm, Ben Frost, Ane Brun, Kimmo Pohjonen, a Wildbirds and Peacedrums, de dolgozott Feisttel, Damon Albarnnel és a CocoRosie-val is. A Floriography nem csak ahhoz képes aratott hatalmas sikert, hogy minimalista, akusztikus dalszersző-debütlemez volt ‒ villámgyorsan kúszott fel a norvég eladási listák élvonalába, és Moddi elnyerte az A-ha zenekar turné-ösztöndíját, aminek révén körbekoncertezte Európát az Angus & Julia Stone előzenekaraként.

Moddi idén szeptemberben megjelenő harmadik lemeze ‒ ezt mutatja be a budapesti koncerten ‒ nagyon invenciózus vállalkozás. Az Unsongs tizenkét szerző tizenkét dalát mutatja be. A dalokban az a közös, hogy politikai okokból mindegyiket betiltották egy időre. Nagy klasszikusoktól, mint például a Strange Fruit vagy a chilei mártír-dalnok, Víctor Jara szerzeménye, Kate Bush cenzúrázott Falkland-daláig, a Pussy Riot botrányslágeréig, Kínától Palesztináig, Norvégiától Vietnamig, Algériától Mexikóig hallhatók dalok a lemezen. Az albumhoz egy könyv is kapcsolódik, amiben Moddi megható közvetlenséggel, ugyanakkor hátborzongatóan írja le a dalok történetét, illetve azt, hogy hogyan talált rájuk.

Nem mindennapi jelenség tehát ez a jelenleg az oslói egyetemen környezetvédelemből doktoráló fiatalember, akinek egészen különleges és invenciózus új lemeze bizonyosan az ősz egyik legkomolyabb produkciója lesz.