Fesztivál a vízen - Socfest

Fesztivál a vízen

Olvasási idő: 5 perc

A Duna kulturális, funkcionális és közösségi szerepét középpontba állító kortárs művészeti és urbanisztikai fesztivált szerveznek június 16-19. között, Budapesten. A többségében ingyenes zenei, színházi, filmes, képzőművészeti, irodalmi, urbanisztikai, közösségi, családi és sportprogramok célja – az igényes szórakoztatáson túl – a kulturális párbeszéd és inspiráló együttműködések előmozdítása, felhívva a figyelmet a Duna és a városok kapcsolatára.

kacsazas

A Dunapest rendezvénysorozat programjainak mindegyike kapcsolódik valamilyen formában a Dunához, akár a témát, akár a helyszínt tekintve. A négynapos esemény kilenc úszó és vízparti helyszínén összesen hatvan művészeti és urbanisztikai programot szervez a Kultúrkombinát Kft. Budapest Főváros Önkormányzatával és a BVA-val összefogásban.

A rendezők szándéka, hogy fontos kortárs alkotókat mutassanak be, és új együttműködéseket indítsanak el, miközben a Dunára és a városlakók folyóval való kapcsolatára irányítják a figyelmet. A koncertek, színházi előadások, képzőművészeti bemutatók, irodalmi felolvasások, filmvetítések mellett az amatőr hajóépítő workshoptól kezdve, a város és víz kapcsolatát feszegető szakmai beszélgetésen át a Dunát és a kapcsolódó városrészeket felfedező tematikus városi sétákig terjed a fesztivál urbanisztikai vetülete. A szervezők és a főváros célja, hogy közvetlenebb módon hívják fel a figyelmet közös értékeinkre, és arra buzdítanak, hogy gondolkozzunk közösen Budapestről, fedezzük fel, használjuk és értékeljük azt az örök természeti és városarculati adottságot, amelyet a Duna közvetít.

terkep

Szeretnénk, hogy a Duna életünk szervesebb részévé váljon. A Duna nemcsak Budát és Pestet köti össze, hanem Európát is, szimbolikusan megteremtve a folyamatos kulturális párbeszédet az egyes országok között. Célunk, hogy megmozgassuk a Budapesten és közelében élőket, kicsiket és nagyokat, mindenkit, aki fel akarja fedezni a Duna adta lehetőségeket. Új utakat, művészi válaszokat, inspirációt keresünk a város és folyó folyton megújuló kapcsolatára, kapcsolódási lehetőségeire – nyilatkozta Kulcsár Andrea, az esemény főszervezője.

A Duna a város szerves része, aminek fejlesztésén érdemes együtt gondolkodnunk. Budapest jellemzően infrastrukturális beruházásai az elkövetkezendő években a Duna köré szerveződnek, gondoljunk csak a Margitsziget megújítására, a rakpartok rendezésére, vagy a Dagály fejlesztésére. Ugyanakkor elengedhetetlen, hogy ezekbe az új és megújuló terekbe életet vigyünk, hogy valóban közösségi terek legyenek a Duna mentén. Ebben a szellemben hívtuk életre a Dunapestet, amelyen igyekszik maga az Önkormányzat is minél több saját intézményeinél meglévő érdekes és izgalmas tartalmat megmutatni, mintegy dunai köntösbe bújtatni – legyen szó színházról, vagy épp közművállalatról – mondta el Szalay-Bobrovniczky Alexandra, humán főpolgármester-helyettes.

Könnyűzene és filmek az A38-on

A könnyűzenei programok többsége az A38 Hajón lesz, ahol fellép többek között az osztrák Dorian Concept Trio, a Mius és Jónás Vera is. Oliver Thomas Johnson, művésznevén Dorian Concept a kortárs európai elektronikus zene egyik vitathatatlan zsenije, első absztrakt downtempo lemezével hatalmas sikert aratott, a második már a Ninja Tune-nál jelent meg.

A Mius Álmos Gergely egyszemélyes projektje: különböző énekesekkel, zenészekkel valósítja meg zenei elképzeléseit, első albuma a német Sonar Kollektiv gondozásában nemrég megjelent Eigengrau.

A fiatal dalszerző-gitáros-énekesnő Jónás Vera az utóbbi idők egyik legnagyobb felfedezése: zenei tanulmányai nagy részét a londoni Centre of Contemporary Music-on végezte, évek óta Londonban és Budapesten él és alkot. Jónás Vera Experiment nevű zenekarának első nagylemezét, a Game-et a függetlenek egyik legfontosabb nemzetközi fórumán, az Independent Music Awardson több kategóriában is jelölték.

Az A38-as koncertek után természetesen bulik is lesznek, pénteken a British mood brit zenéire, szombaton Ludmilla, a Dublic ikrek és a Ninjabreakz DJ Krueger születésnapi szettjére táncolhatunk, ráadásul belépődíj nélkül.

Szintén az A38 ad helyet a Dunapest filmes programjainak: a fesztivál pénteki és szombati napján is este 6-tól látható a Kiállítótérben a Friss Hús Nemzetközi Rövidfilmfesztivál a Duna-menti országok fiatal alkotóinak legjobbjait bemutató válogatása, köztük Igor Lazin és Török Ferenc közös animációs munkája, az Egy nap szabadság.

A cappella a Várkertben

A Hangvető szervezésében fesztivál lesz a fesztiválban: nemzetközi Budapest A Cappella Fesztivál a Várkert Bazárban. A hangszer nélküli csoportos éneklésnek színes hagyományai vannak szerte a világban, és a Hangvető célja, hogy a legszebb, elsősorban többszólamú énekes hagyományokat megismertesse a magyar közönséggel és különleges kulturális eseményként a külföldi turistákkal is. A Várkert Öntőház Udvarát három napig zengik be a finn, grúz, svéd, zimbabwei, bolgár és magyar dallamok.

acappella

Vizes installáció a Ludwignál

Különlegesnek és nagyon látványosnak ígérkezik a német Julius Popp szöveget formáló vízesés installációja, amelynek megnyitója egyben a fesztivál első eseménye is – a Ludwig Múzeum művészet és a tudomány határait kutató világhírű alkotó nagyszabású, helyspecifikus installációjával csatlakozik a programsorozathoz. A londoni olimpián és a New York-i MoMA kiállításán is bemutatott Bit.Fall című munka egy látványos vízfüggöny: a lehulló vízcseppek folyamatosan változó, „folyékony” szavakat formálnak, amiket egy számítógépes algoritmus választ ki magyar honlapok leggyakrabban előforduló tartalma alapján. Az installáció a fesztivált követő időszakban is látható lesz a Ludwig Múzeum előtti téren.

Kenuépítés, tematikus séták és beszélgetések

A Duna nemcsak helyszíne, de témája is a fesztiválnak: a folyóval kapcsolatos közösségi programok célja, hogy a városlakók újra felfedezzék a folyót, szervezett sétákon, beszélgetéseken, vagy akár futás közben. A BUPAP sétáján például Dunajcsik Mátyás író, költő mutatja meg, hol volt a város világítótornya és az egykori hajóhidak a Dunán; a Design Terminál City of Design sorozatának részeként pedig egy hajón lesz a város és víz kapcsolatát körüljáró beszélgetés.

A gyönyörűen felújított, pesterzsébeti Hullám Csónakháznál a Technika#1 Nyitott Műhely és az Amatőr Hajóépítők Közössége tart közös hajóépítő workshopot: az itt, a résztvevők által készített hajók haza is vihetőek.

A fesztiválon sportolni is lesz lehetőség: a Suhanj! mozgásukban vagy látásukban korlátozottakkal együtt szervez rövidebb közösségi futást, a Kvázibárki futóközösség pedig „gerilla” félmaratonnal és maratonnal készül a Duna mentén.

A szervezők természetesen a családokra is gondoltak: többségében a Kopaszi-gáton, a BVA Öbölben készülnek sok gyerekprogrammal, például művészeti és kézműves foglalkozásokkal, ügyességi játékokkal és a Rutkai Bori Bandával.

A teljes programkínálat a rendezvény honlapján és Facebook-oldalán található meg.

A szervezőkről

A Kultúrkombinát kulturális tartalomszolgáltató és rendezvényszervező ügynökség, fókuszában a kortárs irodalommal. A Kultúrkombinát kezdeményezte és szervezi a Margó Irodalmi Fesztivált és a hozzá kapcsolódó Margó-díjat, illetve Margó.Fm néven kortárs irodalmi podcast sorozatot, a Rájátszás című, irodalmat és zenét ötvöző produkciót, és 2016-ban először a Dunapest művészeti és urbanisztikai fesztivált. Az ügynökség szerkeszti a Könyves magazint, a Könyves blogot, emellett könyvkiadással is foglalkozik.

A Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. küldetése, hogy megmutassa Budapest igazi arcát az itt élőknek, hogy érezzék, ide tartoznak, és erre joggal lehetnek büszkék. Ennek mentén születnek saját ötleteik és projektjeik, melyek során teret adnak startup cégeknek is, és olyan, a város szempontjából alkotó és kreatív ötleteket valósítanak meg, melyek pozitívan hatnak Budapest megítélésére. A BVA összekötő szerepet tölt be a Főváros és a budapestiek között, láthatóvá téve az újító szándékkal létrejövő fejlesztéseket, ötleteket és izgalmas, színes projekteket.