Külföldi fellépők, nevelési előadások az idei Budapest Táncfesztiválon - Socfest

Külföldi fellépők, nevelési előadások az idei Budapest Táncfesztiválon

Olvasási idő: 3 perc

Idén új időpontban kerül megrendezésre a Budapest Táncfesztivál. Február 24 – március 3. között megrendezendő programsorozatban nagyon izgalmas, színes és gazdag programot tekinthet meg a közönség. Ezen programok között szerepel két nemzetközi produkció, két budapesti bemutató, két kamara program, két koprodukciós bemutató és két táncszínházi nevelési előadás is.

A Budapest Táncszínház szervezője a Nemzeti Táncszínház, amely a magyar tánchagyomány és a kortárs táncművészet ápolója, őrzője. Vezetője Ertl Péter, aki a táncfesztivál programjairól és a nemzeti táncszínházzal közös eseményeiről ejtett néhány szót ezen a rendhagyó sajtótájékoztatón, ahol a fesztivál előadásainak résztvevői is felszólaltak. A fesztivál szervezőinek idei céljai között szerepel ugyanis, hogy ne csak a produkciót, hanem azok alkotóit, a táncműveszeket is bemutassák. Ne csak a produkciójukkal jelenjenek meg, hanem az arcukat mutatva kiálljanak a közvélemény és a nyilvánosság elé, hiszen ugyanolyan fontos a személyiségük, mint a munkájuk.

A 2016-os programsorozat beavató programja a Bethlen téri színházban lesz látható. A további előadásokat a MOM Kulturális Központban és a MÜPA-ban tartják.

Az idei fesztivál külföldi vendégei a Les Ballets Trockadero de Monte Carlo és az Angelin Preljocaj által alapított világhírű Ballet Preljocaj. Mindkét külföldi vendéget támogatta saját követségük, az Amerikai nagykövetség és a Francia intézet. A két nagykövetségen kívül a fesztivál támogatója a Morgan Stanley, az Eisberg, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap.

A Nemzeti Táncszínháznak fontos törekvése, hogy ne csak befogadó színház legyen, hanem proaktív módon megrendelő attitűdjüket is megerősítsék. Ennek  szellemében jött létre Lakatos János táncművész által megalkotott Táncoló filmkockák című produkció, amely már hosszú évek óta szerepel a Táncszínház repertoárján. Ezen a fesztiválon a Tánc és a kreativitás című előadását fogja bemutatni, amellyel még szélesebb körben tudják népszerűsíteni a táncot.

Hasonlóan fontosnak tartják, hogy ezen a fesztiválon megújítsák a színházi-nevelési munkát, melyet 2013-ban Ertl Péter vezetett be először, Takács Gábor (Káro Putrás Műhely vezetője), Szögi Csaba (Közép Európai Táncszínház vezetője) és Kun Attila (koreográfus) segítségével. Ennek a célja, hogy a színházi-nevelési program eddigi szakmai tudását, tapasztalatát átfordítsák a tánc nyelvére is. Így jött létre a Nemzeti Táncszínház első önálló produkciója a Horda 2, amely egy tánc-színházi nevelési program.

Ertl Péter bevezetője után a fesztivál előadásainak egyes résztvevői kaptak szót, hogy pár percben kifejtsék a saját előadásaikkal kapcsolatos tudnivalókat. Először, az 55. évi fennállását ünneplő Pécsi Balett képviseletében Bozsik Yvett szólalt fel, és az újragondolt Hattyúk taváról mondott egy-két szót. A radikálisan eltérő koncepciójú darab érdekessége abban rejlik, hogy nem nő lesz a főszereplő, hanem egy férfi.

A következő felszólaló Goda Gábor és Kun Attila, akik a Kérész a Trezorban című előadásról beszéltek. Ez az előadás a 30. életévét ünneplő Artus és a Közép Európai Táncszínház közös produkciója.

Közvetlenül utánuk szólaltak fel a Szegedi Kortárs Balett koreográfusai, Uri Ivgi és Johan Greben, akik először 2003-ban dolgoztak együtt a Szegedi Kortárs Balettel. A legújabb produkciójuk a szegénység, kirekesztettség és elnyomás témakörére épül. A darab címe a Baby Boy, amelyhez személyes érzelmi töltet fűzi az alkotókat.

A következő felszólaló, a Körtánc című kortárs-néptánc előadást megalkotó Duna Táncműhely művészeti vezetője Juhász Zsolt. Magát a darabot egy Kornis Mihály bohózat ihlette, melyben férfi-női dialógusok követik egymást. Ez a mű a 80-as évek végén íródott egyfajta kemény társadalomkritikaként.

Végül, Topolánszky Tamás és Fodor Zoltán szólalt fel Verdi Traviata című operájának egyfajta táncbeli változatával kapcsolatban. A darab érdekessége, hogy a két felvonást külön – külön rendezte meg a két művész.

 

A Budapest Táncfesztivál idei programját alább részletesen is megtekinthetitek.

 

BUDAPEST TÁNCFESZTIVÁLPROGRAM

 

  1. FEBRUÁR 24 – MÁRCIUS 3.bptf_2016_plakat

 

február 24., szerda, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (USA)

 

február 25., csütörtök, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (USA)

 

február 26., péntek, 19.00 MOM Kulturális Központ

TÁNC ÉS…

Tánc és Kreativitás

Lakatos János előadás-sorozata

 

február 27., szombat, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

Subjects (bemutató) / Árnyak és vágyak / Moderato Cantabile

Szegedi Kortárs Balett

 

február 27., szombat, 19.00 MOM Kulturális Központ

Sziluett Cinema

Góbi Rita Társulata

 

február 29., hétfő, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

A hattyúk tava

Pécsi Balett

 

március 1., kedd, 19.00 MOM Kulturális Központ

Kérész a Trezorban

Az Artus és a Közép-Európa Táncszínház közös produkciója

 

március 2., szerda, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

Spectral Evidence / La Stravaganza

The New York Pieces

Ballet Preljocaj

 

március 2., szerda, 19.00 MOM Kulturális Központ

Körtánc

Duna Táncműhely

 

március 3., csütörtök, 19.00 Müpa Fesztivál Színház

Spectral Evidence / La Stravaganza

The New York Pieces

Ballet Preljocaj

 

március 3., csütörtök, 19.00 MOM Kulturális Központ

Verdi–Topolánszky–Fodor: Traviata

GG Tánc Eger / Inversedance – Fodor Zoltán Társulata

 

  1. február 24. Bethlen Téri Színház

Horda2

NTSZ−KET−Káva tánc/színházi nevelési program középiskolai osztályoknak

 

  1. február 25. Bethlen Téri Színház

Igaz történet alapján

NTSZ−KET−Káva tánc/színházi nevelési program általános iskolák 6-8. évfolyamosainak