Ne csak nézz, láss! - Socfest

Ne csak nézz, láss!

Olvasási idő: 3 perc

Szeptember 23-27-ig rendezik meg a 2. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált, a BIDF-et. A helyszín az Uránia Nemzeti Filmszínház

A mottó: IGAZI jó FILMEK. Egyedülálló alkotásokat tekinthet meg a néző a való életről, mely sokszor merészebbeket alkot , mint az emberi fantázia, a játékfilmkészítés vagy a írói toll hagyna maga után – hallhattuk a sajtótájékoztatón Sós Ágnes és Balogh Rita, fesztivál alapító-igazgatóinak prezentálásával.

A filmeket a világ minden tájáról válogatták össze, köztük 4 magyar alkotást is, melyek között szerepel Gerő Marcell, a Káin gyermekeivel. Hörchner Gábor Drifter című filmje, amely egyébként a nyitófilmje is a fesztiválnak, és a magyar mozikban is látható lesz. Varga Ágota folytatásos filmje a Szülei  szemével, melynek előzménye, a már korábban bemutatott Ferike története, a Szemünk fénye című filmből következik. A rendezőt az érdekli, hogy a fiú miként éli meg látóként vak szülőkkel az együttélést? Ajándék vagy éppen teher lesz-e neki a felnőtté válása során?

1-SAJTTAJ1

Fotó: BIDF

A filmek négy szekcióba tömörülnek, követve a világ zajlását.  Az alkotásokra jellemző “sorskövetés” azt takarja, hogy több esetben éveken át forgatott és készült alkotásokról beszélhetünk. Az alapkoncepció a karakterközpontúságról szól és a világszerte aktuális témákat új szemszögből mutatják be. Fontos kiemelni, hogy a filmek levetítése után személyesen is lehetőség nyílik beszélgetni, kérdezni az alkotóktól.

A szakmai zsűri tagjai közt nem csupán dokumentumfilmesek foglalnak helyet, akár a cseh, osztrák, német, horvát oldalról, hanem magyar olyan játékfilmes rendezők is, mint Enyedi Ildikó, Gigor Attila, Bollók Csaba, Groó Diana.

Nézz szembe, nézz mögé! a szekciókat összetartó cím, a filmek tartalmai lényeges kérdésekre, napjainkat meghatározó ügyekre hívják fel a figyelmet, párbeszédre szólítják fel a nézőt.

Nézz szembe a szüleiddel!

Őszinte gyermek – szülő viszonyokba kaphatunk betekintést ebben a kategóriában. Szól a gyermekek fejlődéséről,  természetes elszakadásukról, kitöréseik módjairól és az ezzel járó küzdelmekről. A gyermek elszakadása sokszor a megoldás a szülői  konfliktusok rendezésére, de az utak eltérőek.

Életem leckéi/ My Life My Lesson a családon belüli erőszak és annak lehetséges feldolgozását mutatja be egy kamaszlány szemszögéből. Bensőséges családi porté, rendkívűl fontos aktualitással.

A mi falkánk/ The Wolfpack, egy család gyermekeinek szó szoros értelmében vett zárt világáról szól. A szülők bezárva tartották a gyermekeiket és nevelték fel őket az amerikai nagyvárosban, Manhattanben. De mi történik, ha kitörni vágyik valamelyik gyerek? A Sundance fesztiválon nagydíjat nyert az alkotás.

Nézz szembe az öregedéssel!

Az idős korosztállyal foglalkozó szekció is bőven szolgál témával.  Erre remek példa egy magyar alkotás, amely körbejárta a világot, a Sós Ágnes által rendezett Szerelempatak. Kedvesen, őszintén és jó adag humorral beszél az időskori szexualitásról. Mindez arra a világszerte megjelent tendenciára mutat, hogy az idősebbek élete felé is nyit a világ. S mindezt bűbájos humorral teszi.

Itt látható például a Kertszeretők/ Garden Lovers, melyben a természet és a kert, mint az emberi életnek és eseményeinek jelképes tükre jelenik meg. Mindez egy finn film idős főszereplőinek szemén keresztül, életük bájjal és humorral fűszerezett állomásainak bemutatásával válik láthatóvá.

16 év a nyárig/ 16 Years Till Summer főszereplője a börtönévek utáni életét, visszailleszkedésének fázisait, lehetőségeit, kérdéseit mutatja be a skót vidéken. A rendező az apjával és a barátnőjével való kapcsolatát is vizsgálja. Vajon mit él meg az ember ilyenkor?

Nézz szembe az elnyomással!

Ez a témakör emberi sorsokon keresztül mutatja be a gazdasági kérdések mögött húzódó valóságot. A hírek mögé tekint.

Szerbiai útinapló/ Log Book Serbistan film a menekültügyekkel kapcsolatosan hívja fel a figyelemet, s kíséri az úton lévőket. Doku-dráma képében mutatja meg a honnan, hová kérdést, mely a film szereplőinek emberi oldalát láttatja. Miként haladnak, élik meg a bizonytalan napokat és az állandóan változó helyzeteket a céljuk felé vezető úton, azaz Nyugat – Európa felé.

Nézz szembe a sztereotípiákkal!

A kategóriában felsorakoztatott filmek a beidegződésekrők szólnak.

Érpatak Modell/ Érpatak Model című alkotása különleges, hiszen Benny Brunner, a holland rendező Érpatakon keresztül mutat egy tanulságos tükröt a magyar nacionalizmus szélsőséges oldaláról. Az ott ténykedő polgármesterről és körülötte, a faluban alakuló viszonyokról.

A csend királynője/ The Queen of Silence, melyben egy süket kislány és román családjának életébe nyerhetünk bepillantást. Miként tesz szert a véletlen folytán egy olyan DVD-re, mely az egész életét befolyásolja, végre boldoggá teheti. Hogyan fedezi fel a süketség világából a zenét, a táncot egy olyan világban, ahol ő él. A városszéli, ideiglenes táborban, Lengyelországban.

Fotó: BIDF

Gyarmathy Lívia / Fotó: BIDF

A fesztivál közönségét még egy nagy klasszikus, Gyarmathy Lívia is várja! Aki nem ismerte eddig a nevét azért, aki igen, pontosan tudja miért lesz fontos szereplője ennek a szakmailag és nemzetközileg is elismerés útjára indított fesztiválnak!  Négy alkotását láthatják műsoron, mint: 58 másodperc/ 58 Seconds, A lépcső/ The Stairs, A mi gólyánk/ Our Stork és a Táncrend/ Ballroom Dancing.

A többi legyen meglepetés!

 

Biztos vagyok benne, hogy mindenki talál kedvére valót, szívére, életére ható alkotást.

Jó szórakozást és elgondolkodást kívánunk!