Star Wars - Új remény egy nem sci-fi rajongó szemével - Socfest

Star Wars – Új remény egy nem sci-fi rajongó szemével

Olvasási idő: 5 perc

Nem láttam a Star Wars-t. Soha. Pedig a kortársaim közül ezt a filmet mindenki látta gyerekkorában. Csak én nem, mert különc kislány voltam, aki Bűn és bűnhődést meg Jókait olvasott, amíg a felnőttek ittak és veszekedtek, a fiúk Action Man-nel játszottak, a kislányok meg azt hitték, hogy a játékbabát be kell pelenkázni, és cumit kér. Én mindig tudtam, hogy ez hülyeség.  Az csak egy játékbaba. Úgyhogy nálam ez kimaradt, akárcsak a Csillagok háborúja.

Egészen mostanáig, ugyanis a teljes környezetem meg van őrülve a hetedik rész premierje miatt. Én pedig felszívtam magamat, kíváncsi lettem, miből maradtam ki, úgyhogy elhatároztam, megnézem és kielemzem mind a hat részt. Íme az első.

nyolc

 

ITT KEZDŐDIK A SPOILER ALERT!!!

A távoli galaxisban, ahol a történet játszódik, épp a gonosz erők uralkodnak, és a jók, egy maroknyi lázadó reménytelen küzdelmet folytat a hatalmas túlerővel szemben. A vezetőjük Leia hercegnő, aki ellopta egy Halál Csillag nevű űrállomás tervrajzát, és ha az elemzők azon gyenge pontot találnak, akkor jelentős győzelmet arathatnának a gonoszok felett. Leia-t azonban elfogja Darth Vader, a Birodalom egyik vezetője, aki régen szintén jedi volt, csak átállt a sötét oldalra. Őt nagyúrnak szólítják, és mindenki fél tőle, hiszen képes a puszta gondolatával fojtogatni másokat. Leia két robotja, vagyis droidja (R2-D2 és C-3PO) azonban megmenekül. Az egyikbe sikerül elrejtenie üzenetét, melyben Obi-Wan Kenobi, a jedi lovag segítségét kéri. A jedi-k olyanok, mint a templomos lovagok, védelmezik a gyengéket és elesetteket, a nők szerelmesek beléjük, mindig a jó oldalán állnak, és velük van az Erő, ez pedig nem más, mint az univerzumot és annak lényeit alkotó és összekötő mindenható energiamező. Különleges képességekkel tudja felruházni az arra érdemeseket, és rosszra is lehet használni, nem csak jóra, ahogyan azt a sith-ek is teszik. A jedi-k régen sokan voltak, és hatalommal bírtak a béke őrzőiként a Köztársaság idején, mára azonban megfogyatkoztak (bár nem tudni miért, ha velük van az Erő). – Anett még nem látta az első három epizódot, így ennek okaira majd később rájön – a szerk.

masodik

A két robot földet ér egy sivatagos bolygón, és Luke Skywalker, a nagybácsikájánál nevelkedő jedi-sarj talál rájuk, aki meg is kapja Leia üzenetét. Kiderül, hogy a keresett Obi-Wan Kenobi ezen a bolygón tartózkodik, remeteként él és Luke ismeri is. Obi meg is menti az ifjú Skywalker-t a buckalakók támadásától, és mesél neki szintén jedi apjáról, akit a fiú sosem ismert. Luke már rég le akart lépni nevelt nagybácsikájától, hogy főiskolára mehessen, mert nem fűlik a foga a gazdálkodáshoz (a család párafarmerkedésből tengeti életét – tudnak élni), és nagynénje szerint is többre hivatott. A nagybácsinak azonban nem tetszik, hogy neveltje lenézi az ő jó kis tisztességes földműves életstílusát. Ez egy tipikus amerikai klisé-jelenet: a főhős egyszerű parasztgyerek, de tudja, hogy rá több vár, mint a farmerkedés. Luke sincs ezzel másképp, és végül nem kell elkéredzkednie a nagybátyjától, mert őket megölik a Birodalom katonái, így el is dől, hogy Kenobi-val tart Leia hercegnő otthonába, az Alderaan nevű bolygóra.

hatodik

Eközben Darth Vader megfenyegeti a fogva tartott Leia-t, hogy ha nem árulja el a lázadók rejtekhelyét, akkor a Halál Csillag segítségével elpusztítja az otthonát, az Alderaan-t. Mivel Darth egy igazi szemét, Leia bevallja a titkot, Vader azonban megszegi az ígéretét, és mégis felrobbantja a hercegnő bolygóját. Szemét, hitszegő Darth Vader! Annyira gonosz vagy, hogy az már fáj! Szerencsére azonban a csaj is kamuzott, és nem is ott vannak a lázadók. Eközben Obi-Wan Kenobi és Luke próbálnak járgányt szerezni az Alderaan-ra, mert nem tudják, hogy az elpusztult. (Persze a megérzésük megsúgja nekik, hogy valami szörnyű dolog történt, de még nem tudják, hogy pontosan mi.) Egy kocsmában találkoznak az itt még meglehetősen jóképű és fiatal Harrison Ford által játszott Han Solo-val, aki csempészettel foglalkozik, és egy állítólag lepukkant űrhajó tulajdonosa. Jó pénzért hajlandó elvinni hőseinket az Alderaan-ra. (Vajon miért létezik még mindig a PÉNZ egy galaxisban, ahol a gondolatokkal lehet dolgokat irányítani? Ha tudnak gondolattal fojtogatni, nem tudnak gondolattal pénzt csinálni? Vagy azt, amit a pénzen vennének?) Han másodpilótája Chewbacca, aki magas, szőrmók, és nagyon cuki, de nem tud beszélni, csak vinnyogni meg üvölteni, de Solo természetesen érti őt, és magyarra fordítja folyamatosan. A kocsma amúgy engem a Galaxis Útikalauz c. könyv világvégi Vendéglőjére emlékeztet. Mindenféle földönkívüli iszik itt, és mivel egy amcsi filmben vagyunk, jazz-zenekar játszik. A feszültség ott van a levegőben, tudjuk, hogy bármikor kitörhet a balhé, ehhez elég annyi, ha egyszerűen „nem tetszik a képed”. A jelenet tehát klisészerű, de a fura jelmezű sokszemű, sokszájú űrlények miatt nagyon vicces is.

(L_R) Peter Mayhew as Chewbacca and Harrison Ford ©Lucas Film Ltd for Sky Premier publicity

(L_R) Peter Mayhew as Chewbacca and Harrison Ford ©Lucas Film Ltd for Sky Premier publicity

Végül útra kelnek, és megérkezve szembesülnek a szomorú ténnyel, hogy a bolygó felrobbant, őket pedig épp elfogják a gonoszok. Szerencsére azonban Obi-Wan Kenobi feláldozza magát egy Darth Vader-rel folytatott fénykard – párbajban, így legalább a többiek megmenekülnek. Szelleme azonban később is megszólal Luke Skywalker fejében Szabó Ottó magyar hangján, amikor hősünknek épp isteni útmutatásra van szüksége.

Leia elemzői megtalálják a Halál Csillag gyenge pontját, ami egy szellőzőnyílás, ejha, ez láthatóan elkerülte a sith-ek figyelmét. Néhány jedi harcos Luke Skywalker vezetésével halálmegvető bátorsággal útra kel, hogy kilője ezt a gyenge pontot, elpusztítva a gonosz űrállomást. Luke társait egymás után szedik le, a jelenet úgy néz ki, mintha a kis űrcirkálók egy vízszintes Tetris videojátékban száguldoznának. A feszültség pattanásig feszül, Leia és a többiek lélegzetvisszafojtva figyelik az eseményeket. Luke végül a fejében megszólaló Obi-Wan Kenobira hallgat, és rábízza magát az Erőre, a Halál Csillagot pedig egyetlen lövéssel sikerül szétzúznia.

ITT ÉR VÉGET A SPOILER ALERT!!!

ötödik

Ettől még nem leszek sci-fi rajongó, de összességében jó film, és most már sajnálom, hogy nem gyerekkoromban láttam. Értem, hogy miért vált a popkultúra meghatározójává. Tényleg egy mítosz a jó és a rossz harcáról, ahogyan George Lucas is megfogalmazta: sok fantázia, kevés tudomány. Tetszik a mondanivaló, hogy a mindent összekötő és megalkotó Erőre kell hallgatnunk, valamint meg kell maradnunk jónak akkor is, ha a rosszak sokan vannak. Ez a való életben is jó hozzáállás szerintem. A jedi-k is bejönnek, mint középkori lovagok újratöltve, és az is, hogy egy komplett eposz-mindenség épül fel a szemünk láttára, akárcsak az Odüsszeia-ban, vagy az Arthur király-féle legendák világában.

Luke Skywalker karaktere lapos, jellegtelen jófiú, Obi-Wan-ban sincs semmi izgalmas, a mesék mindenkori mester- vagy nagy varázsló alakja, aki mindig jó. Leia annyiban érdekes, hogy harcos hercegnő, aki adja a kemény csajt, mintha nem lennének érzései, és meglepő módon a pasik hallgatnak is rá. Han Solo meg a tipikus faragatlan cowboy, aki minél nagyobb tuskó, annál jobban buknak rá a nők. Ő legalább keresztülmegy egy olyan „durva” jellemfejlődésen, hogy a film végére már nem csak a pénz miatt harcol, hanem bajtársiasság és hazafias érzelmek is vezérlik. Bár borítékolt a közte és Leia között fellobbanó románc, végül semmi nem történik közöttük, hogy legyen mire várni a következő részekben is.

A látványvilágra mindenki azt mondja, hogy a számítógépes grafika korszaka előtt óriásinak számított. Mivel én nem szeretem a számítógépes grafikát, mert bármennyire is durva a látvány, úgy érzem, mintha egy videojátékot néznék film helyett, nagyon tetszett ez is, szerintem a komputergrafika előtt sokkal több kreativitásra és erőfeszítésre lehetett szükség bizonyos filmbéli effektek megvalósításához, mint napjainkban. Úgyhogy jöhet a következő rész, már csak ötöt kell megnéznem, mielőtt elmegyek a hetedik részre januárban.