Éden Hotel – mint a majmok… - Socfest

Éden Hotel – mint a majmok…

Olvasási idő: 4 perc

Mi mindent teszünk meg 25 millió forintért

Ármány és szerelem, manipuláció, sőt provokáció tizenkét héten keresztül magyar módra, nem megszokott luxuskörülmények között, Kolumbiában. Lezárult a Viasat3 előzetesen összevágott és megszerkesztett nem túl valóságos valóságshowja.

Bevallom, az első pár részt kihagytam. Átsiklottam felette. Csupán annyit láttam, hogy sportolók és cicababák tartalmatlanul cseverésznek fürdőruhában egy nagy medence partján, fetrengenek a kanapén, vagy éppen hánynak a vécébe (a berúgás eredményeként, esetleg terhességi jelek miatt, ami ciki, mert a műsor főtámogatója egy koton márka). Aztán egyik nap elmesélték nekem a szabályokat. Szerepjáték. Kapcsolatok. Szex a bennmaradásért. Érdekelni kezdett…

Az Éden Hotel nem túl tudományos antropológiája

Sok kutatást végeztek már arról, mi történik, ha bizonyos számú embert összezárunk egy viszonylag kicsi helyen, relatív sok időre. Először elkezdenek alakulni a viszonyok. Kirajzolódik, kik az irányító emberek, és kik azok, akik szeretnek a háttérben maradni. Idővel kialakul egy csapat, amelyben kisebb klikkek keletkeznek, nemtől, szimpátiától függően. Pár hét után a szexuális vágyak is felszínre törnek. Főleg akkor, ha töménytelen alkohollal egy észbontó környezetben pihenünk épp. Ilyenkor szaporodnánk, mint az állatok. Ám idővel a csoportnak rá kell döbbennie, hogy nem nyaralni küldték oda őket, küldetésük van. Mégpedig a bennmaradás, a túlélés, amit csak úgy tehetnek meg, ha áttaposnak másokon. Kerül, amibe kerül. A közösség érdekeit viszont mindig szem előtt kell tartani, ha csak nem akarják, hogy kiközösítsék őket. Komoly döntések előtt a véleményvezérek tanácsa meghatározó lehet. Táplálkozás, közösülés, tisztálkodás, csoporttudat, domináns hímek és anyakirálynők – rá kell döbbennünk, hogy nem állunk messze az emlősöktől, kiváltképp akkor, ha nincs is sok gondolat a fejünkben, mint ahogy láthattuk ezt heteken keresztül az ominózus tévéműsorban.

Az Éden Hotel, mint egy rossz generációs modell

A szereplés korhoz kötött. Jelentkezni akkor lehet, ha „elmúltál már 20, de még nem vagy 35” – tudjuk meg a második évad hirdetéséből. Ám a képernyőről kiderül, hogy nem mellékes az sem, ha gyönyörű kocka hasad van, dagadó izmaid, csillogó bőröd, szilikon melled, zsírleszívott combod és mindezeket imádod mutogatni is. Nem riadsz vissza, ha a farkadat totálba mutatják zuhanyzás közben, vagy a cicidre zoom-olnak monokinizásnál. A vetkőző póker nem okozhat akadályt, és nem hátrálhatsz meg egy hasonló neművel való smárolástól sem. Sőt, az sem baj, ha ez kedvedre válik, és gyakran csináltad már. Persze a pasi-pasi felállás kínos, a csajok viszont hárman is tolhatják. Ha meleg vagy, nem vallhatod be, még ha ez nyilvánvaló is mindenki számára. Ellenben, ha hivatásos prostituáltként keresed a kenyered, azt véletlenül sem kell letagadnod. Idegen nyelven illene tudnod, ha külföldre mész, de itt, ha csak pár szót nyökögsz angolul (a spanyol már luxus!), akkor sem néz ki a társaság. Tanult vagy, a kultúrában jártas? Ne aggódj, ez nem derül ki, hiszen mindössze azokat a részeket mutatják, amikor egymásról beszéltek, egymás háta mögött, vagy néha szemtől-szemben. Tornázni, súlyzózni, táncolni, bulizni, inni, flörtölni, finomakat enni és napozni viszont szeretni kell, nincs mese!

Párosban szép az Éden élet

A játékban – ahogy ezt rendszeresen hallhattuk – „bármi megtörténhet”. Taktikázni érdemes, bár teljesen felesleges, ahogy az is, hogy barátokat szerezz és megbízzál társaidban. Háromszor is ki lehet esni, küldetéssel szerzett védettséggel (amikor ha esik, ha fúj, maradhatunk) bármi elérhető és mindent érdemes megfontolni, amit papírra vetetnek velünk. A jó emberismeret elengedhetetlen, ahogyan egy kis befolyásolhatóság sem árt az egyedülállóság mellett. A feladatok a hétköznapokhoz is hasonlítanak, hiszen generációnk kapcsolatfüggőségben szenved. Egyesek tíz körömmel kaparnak, hogy párt találjanak (nem értem miért, de gáz egyedül lenni), majd amikor rájönnek, hogy boldogtalanok, jobb esetben továbblépnek újabb kapcsolatot keresni, rosszabb esetben viszont szenvednek és őrlik magukat. Az ilyen műsorok remek hatással vannak a probléma berögzülésére, meg nem oldására. Szóval, párválasztó ceremónia követi a Pandora szelencéjéből előbukkanó békát, vagy a feladó nélküli kérdések nyílt, kibeszélő programját. Miután megtudtál mindenkiről mindent, áskálódtál mások magánéletében, fikáztad valaki személyiségét vagy külsejét (például egy lány bajszát), esetleg felpofoztad a melletted ülőt, el kell döntened, kivel szeretnél a következő héten egy franciaágyban feküdni.

Gyenge vagy erős ember vagy?

Ha nincs párod, és nem kötsz titkos szövetséget, kiestél. A hűségesség nem kritérium. Lényeg, hogy találj egy biztos társat, akiben úgy véled, megbízhatsz. Nagyon viszont sose bízd el magad, mert könnyen pofára eshetsz. A végjátékban leginkább, amikor már tényleg a pénzről van szó. Hiába állsz a dobogóra, lehet, hogy akkor is üres zsebbel mész haza, nem úgy, mint a második helyezettek. A nyereményig vezető út viszont bizonytalanságokkal teli. Ha túl sok a rossztulajdonságod (például, ha a többiek elviselhetetlennek és hisztisnek titulálnak), ha nem tudsz könnyen ismerkedni és gyorsan haverokra lelni, vagy ha másoknak kell azonnal dönteni a sorsod felett, véged van, nincs tovább. Szerencsejáték, ahol stratégiákkal nem sokra mész. Randizhatsz viszont a környező településeken, evezhetsz egy vadregényes folyón, bringóhintózhatsz, banánozhatsz a tengeren, rumbázhatsz a helyiekkel, vagy beszélgethetsz a kiesett pajtásaiddal, ha a szerkesztői büdzsé megengedi. Végigcsinálhatod az elejétől kezdve, de csatlakozhatsz a bandához idő közben is. A bezártság így is, úgy is előhozza belőled a valódi énedet, intelligenciádat, empátiádat, ami alapján mások erős vagy gyenge embernek minősítenek. Minden spontán, de mégis megrendezett. Monszun és szélgép, óriás bogarak és gyerekcsínyek. A legjobb benne, hogy a nézők egy percig sem szólhatnak bele.