Az első Android Meetup-om - Socfest
4. Android Meetup

Az első Android Meetup-om

Olvasási idő: 3 perc
4. Android Meetup

Ismét más helyszínen, ezúttal a My Corporation-ben rendezték meg a 4. Budapest Android Meetupot, 2012. március 13-án. Ezúttal három, témájában és előadásmódjában is különböző prezentációt láthatott az odalátogató közönség. Először Habencius István (azaz @Syck) ismertette az NFC (Near Field Communications) előnyeit, hátrányait, múltját és jelenét. Őt követően Kovács Arnold beszélt a rootolás rejtelmeiről kifejezetten szakmai közönségnek szóló prezentációjában. Az esemény hivatalos részét  pedig Nagy Péter zárta, aki az Android alkalmazások biztonságosságáról árult el néhány fontos tudnivalót.

Ezzel azonban nem zárult le a rendezvény, mert, mint azt Koren Balázstól (@Kobaktól), az esemény házigazdájától megtudhattuk, az előadások után kötetlen beszélgetés vette kezdetét. Ez így is történt, még 10 órakor is akadt olyan, aki éppen csevegett valakivel a My Corporation alagsorában, a coworking térben.

Syck előadás közben

Mint azt Syck-től megtudhattuk, az NFC egy teljesen új technológia, melyet azonosításhoz lehet felhasználni, többek között fizetéskor, vagy akár csak egy kapunyitás alkalmával. A viszonylag gyors rövidhullámú jeltovábbítás sok mindenre használhatóvá teszi. Androidon például játékokhoz kapcsolható, ugyanakkor adatküldésre is alkalmas. Noha még kevés az NFC-kompatibilis eszköz, nem egy gyártó terméke már rendelkezik ezzel a technológiával.

Kovács Arnold egészséges temperamentummal magyarázott nekünk

Kovács Arnold előadása kifejezetten a szakmai közönségnek szólt, aminek egy részét laikusként sajnos nem értettem, így jelen ismertető erősen hiányosnak tekintendő. Annyi azonban egyértelmű volt, hogy noha jó dolog saját igényeinkhez igazítani készülékünket, ennek hátrányai is lehetnek. Nemcsak garanciavesztéssel jár, hanem kárt is tehetünk vele telefonunkban. A mondandóját követő kérdésekből kiderült számomra, hogy a fejlesztők értékes információkhoz jutottak általa a „rootolással” kapcsolatban.

Nagy Péter előadás volt az utolsó a sorban

Zárásként Nagy Péter avatott be minket az alkalmazások biztonságosságának kérdéseibe. Noha a számítógépes rendszerek megzavarása, illetve az eltulajdonított adatokkal történő visszaélés büntetendő cselekmény, nem egyszer fordult már elő ilyen eset. Miért válik ez lehetségessé, és hogyan védekezhetünk ellene? Nos, ahogy előadónktól megtudhattuk, nincs feltörhetetlen alkalmazás, ugyanis mindegyikben vannak olyan hibák, amiket kihasználva kárt lehet okozni bennük. Napjaink mobiltelefonjai tulajdonképpen számítógépek, amik közül a régebbiek nem (feltétlenül) kapják meg a releváns frissítéseket. Nehezítő tényezők továbbá a vírusok is, amik alig várják a neten, hogy aktiválódhassanak. A megoldási javaslatok között jótanácsokat kaphattunk. Például, ha nem szeretnénk, hogy megszerezzék jelszavunkat, akkor használjunk tokent és szerverről érkező kódokat. Kommunikációnk meghamisítása ellen pedig érdemes tikosított adatokat, ellenőrző kódokat és https-t alkalmazni. Különösen pénzügyi tranzakciók esetén főleg nem árt az iméntieket megfogadni. Nagy Péter elköszönésében hallgatósága lelkére kötötte: A heckelés elkerülése érdekében ne bízzon meg semmilyen ismeretlen wifiben, továbbá, a hacker sosem az, akiről azt gondolnánk. Ez utóbbi oka, hogy egyrészt nem hirdetik szándékukat (:D), másrészt ma már egy okostelefon is alkalmas ilyen célokra, így még csak nem is feltűnőek.