A nagy Gatsby színpadra lép - Socfest

A nagy Gatsby színpadra lép

Olvasási idő: 3 perc

A húszas évek önfeledt, szédítő ritmusai, füstös dzsessz és érces-karcos szving, a lámpafényes éjszakában bódultan tomboló élet, és a vágy, hogy a reggel minél később jöjjön el… Ezt kínálja a Miskolci Balett új bemutatója, A nagy Gatsby. Az F. Scott Fitzgerald, világhírű amerikai író azonos című regényéből született romantikus pop art táncjátékot Kulcsár Noémi rendezi és koreografálja. A darabot november 6-án mutatják be a Miskolci Nemzeti Színházban.

Kulcsár Noémi nem először dolgozik már a Miskolci Balettel. 2013-ban a nagysikerű Rómeó és Júliát koreografálta, az előző évadban pedig a Fenevadakat állította színpadra, amely az idei évben is műsoron marad.

Én nagyon szeretem ezt az együttest, a táncosok sokfélék, nagyon erős karakterek, és rendkívül munkabíróak, energikusak. Van valami ősi, elemi, ösztönös a csapatban, ami egyedülálló az országban – mesélt a társulatról a koreográfus-rendező.

gatsby

Elárulta, az utóbbi években sokat foglalkozott amerikai írók regényeivel.

Amikor megérkezett a felkérés, hogy rendezzek valamit a Miskolci Nemzeti Színházban, A nagy Gatsbyre esett a választásom, hiszen jobban elmélyültem mostanában ezekben a művekben. Azt gondolom, hogy ez az előadás, ez a történet minden korosztályhoz, minden társadalmi réteghez szól, mert mindenki megtalálja azt a mikrotörténetet a sok szálon futó sztoriban, ami számára kapcsolódási pont lehet – magyarázza Kulcsár Noémi.

Ez a történet az amerikai álmot tárja elénk. Ez a regény kötelező olvasmány Amerikában, olyan alapvetően fontos mű, mint nálunk a Pál utcai fiúk. A csillogás és gazdagság mögött azonban ott rejlenek a tragédiák – teszi hozzá. – Ami engem leginkább megfogott ebben a történetben, az a szeretők elvesztése.  A Buchanan házaspár mindkét tagja elveszíti szeretőjét: Daisy Gatsbyt, Tom pedig Myrtle-t. A házasság azonban nem bomlik fel, boldogan, vagy boldogtalanul, de élik tovább az életüket…

Igazán izgalmas látványvilágot terveztünk a darabhoz – mondta el a rendező. – Bozóki Mara díszlet- és jelmeztervezővel az 1920-as éveket idézzük meg a színpadon: ennek a korszaknak a csillogását, de kissé kaotikus életét is. Itt jelenik meg a pop art hatás: a tükrös felületek, az arany, fémes díszletek sejtetik ezt a világot. Számomra fontos volt, hogy összművészeti előadás szülessen – hangsúlyozta Kulcsár Noémi. – Különböző műfajok egymás mellett jelennek meg a színpadon: élő DJ elektro swinggel kíséri az előadást, Ullmann Mónika, mint dizőz is megjelenik az előadásban. Ugyanúgy, mint a tavaly bemutatott Fenevadaknál, itt is egyenrangú partner a színész és a táncos, a színész is mozog, a táncos is megszólal.

gatsby SzabóL-KozmaA-KulcsárN-TokaiR

Tokai Rita formálja meg Daisy Buchanant, Jay Gatsby szerelmét. A táncművész elárulta, nem áll igazán közel hozzá a naiv nő szerepe.

Nagy kihívás, hiszen én abszolút nem ez a fajta nő vagyok. Meg kell keresnem magamban ezt a karaktert, és valahogyan magamra formálni. Többször megnéztem a filmet is, próbáltam olyan mondatokat kiemelni belőle, amik segítenek nekem, és a közönségnek is megérteni Daisyt – mondta el.

Tánctechnikailag is nagy feladat ez a darab. Noémivel többször dolgoztam már együtt, de mindig tud újat mutatni, és próbálja kihozni belőlem a maximumot – meséli Tokai Rita. – Úgy gondolom, hogy rengeteget fejlődünk mindannyian a közös munka alatt, számtalan új technikával ismertet meg minket. Emellett varázslatos az a világ, amiben játszódik a történet. Ebben a korszakban annyira szabadok voltak az emberek, minden kötöttség nélkül éltek, és a mai megfelelési kényszer helyett csupán az motiválta őket, hogy jól érezzék magukat, szórakozzanak. Engem is elbűvölt ez a világ, és remélem a nézőket is el fogja – tette hozzá a táncművész.