„Vígszínház, 120 éves és még mindig fiatal” - Socfest

„Vígszínház, 120 éves és még mindig fiatal”

Olvasási idő: 5 perc

Ezzel a jövő évi jelmondattal kezdte beszédét Eszenyi Enikő, a Vígszínház jelenlegi igazgatója, akit nemrég választottak újra a következő 5 évre. A jövő évi program ismertetése előtt gratulált azon jelen nem lévő színészeknek, akik különböző fesztiválokon növelik a színház hírnevét. A társulat a legnagyobb elismerést Kolozsváron szerezte, az Álomkommandó és a Toldi című előadásokkal. Hasonló sikert könyvelhettek el Szentpéterváron, mint meghívott vendégszínház. Említést tett a jövő év eleji fesztiválokról is, amelyekre meghívást kaptak, mint például az Astorka és Brnoi Fesztivál. Az utóbbira, a Julis Caeser című előadást hívták meg.

vigszinhaz4A Vígszínház jövő május 1-én lesz kerek 120 éves. Ez alatt az idő alatt, a Vígszínház lett a legnagyobb kulturális intézmény az országban, és a mai napig semmit sem vesztett lendületéből. Magát az épületet magán emberek adományaiból – mindössze 1 év alatt – építették fel, „hogy a város polgárságának új és igényes színháza legyen”- fogalmazott Eszenyi Enikő. Azóta mindig naprakész és korszerű. Itt mutatták be elsőként a kortárs alkotók műveit, többek között Csehovot, Brechtet, valamint Pirandello-t. Továbbá, itt játszották először Molnár Ferenc és Lengyel Menyhért drámáit.

Az immár tradíciónak számító rendezvényeken, úgy mint a Magyar dal napja, a Magyar költészet napja és a Magyar dráma napja hagyományain kívül számtalan meglepetéssel és izgalmas programokkal készülnek, melyeknek egy része a házi színpadon lesz bemutatva, mint például Vencel Vera több részes sorozata a legendás Ványa bácsiról. A jövőre tervezett 10 bemutató közül 4-et a Vígszínház nagyszínpadán, 4-et a Pesti színházban és kettőt a házi színpadon adnak majd elő. Ezekkel a tervezett bemutatókkal azt remélik, hogy túlszárnyalják a múlt szezoni nagyon magas statisztikai mutatókat, melyek közül az egyik legszembetűnőbb a nézők (340.917) és az előadások (617) száma. Ehhez az elismerő eredményhez, természetesen a támogatók segítsége is jól jött. Éppen ezért meg kell említeni a három legnagyobb támogatót, amelyek a Budapesti Önkormányzat, a TEVA és a Groupama Garancia Bíztosító. Mindhárom támogató hatalmas szerepet játszik a Vígszínház életében.

IMG_20150605_111336Eszenyi Enikő mesélt a jövő évi bemutatókról, melyek közül, pár régi előadásnak a felújított változatát is láthatjuk majd. Az egyik ilyen darab, az Össztánc, melynek rendezője Marton László, aki így nyilatkozott az előadásról.: „A koreográfia a szöveg, és az új játszók, az új előadók, ők teszik bele azt az új lelket, azt az új értelmezést, amitől ez friss lesz és egy teljesen másik előadás lesz.” A szereplőgárda között olyan neveket találunk, mint Eszenyi Enikő, Igó Éva, Hegyi Barbara, Tahi Tóth László, Fesztbaum Béla. A bemutató szeptember 26-án lesz a Vígszínházban.

 

A következő darab is egy felújított zenés darab musical változata lesz, és ez nem más, mint a Jó estét nyár, jó estét szerelem, Szász János rendezésében. Az érdekessége az, hogy Eszenyi Enikő személyesen kérte el a darab jogait Fejes Endrétől, az eredeti mű írójától, aki egy megtörtént esetet dolgozott fel novella formájában. A régi, Presser Gábor által írt dalokon kívül új szerzemények is felcsendülnek majd, többek között Wunderlich József és Bata Éva közreműködésével. Rajtuk kívül szerepelni fog még Börcsök Enikő, Kútvölgyi Erzsébet, Dolmány Attila. A darabnak szeptember 6-án lesz a bemutatója a Pesti Színházban.

Marton László rendezésében a Vígszínház színpadára kerül az Óz a csodák csodája, melyről a rendező így nyilatkozott.: „A színház folytatja azt a hagyományt, hogy egészen kis korban szeretjük elhozni a gyerekeket hogy a színház, az életük, a kultúrájuk része legyen.” A szereposztásban olyan nevek szerepelnek, mint Lukács Sándor, Hegyi Barbara, Kútvölgyi Erzsébet és még sokan mások. Ha valaki szeretné megnézni a bemutatót, az október 30-án teheti meg.

vigszinhaz3A következő darab, Arthur Miller, a nagy amerikai drámaíró tollából származó, Istenítélet lesz, melyet Mohácsi János fog színpadra vinni, Stohl András, Herczeg Adrienn, Szilágyi Csenge, Fesztbaum Béla, Hegedűs D. Géza és Hevér Gábor segítségével. Maga a darab nagyon aktuális, hiszen a boszorkány pereken túl, az előítéletekről és egy közösség felbomlásáról szól. A bemutatót december 20-án tartják a Vígszínházban.

Eszenyi Enikő rendezésében kerül a Vígszínház színpadára Mike Bartlett híres drámája, a Földrengés Londonban.

Ez 3 lány, 3 nővér élete, a híres politikus, egy tanárnő és egy lázadó egyetemista élete és az ő apjuk, aki egyébként klímakutató. A darab, a mindnyájunkat nyomasztó globális problémáról szól, a föld jövőjéről, vagyis a gyerekeink, unokáink jövőjéről. – fogalmazott a rendezőnő.

Főbb szerepekben, Bata Éva, Járó Zsuzsa és Szilágyi Csenge. Ez a darab lesz a Vígszínház harmadik előadása, melynek bemutatója 2016 márciusában esedékes.

Nádas Péter, Találkozás című tragédiája lesz Eszenyi Enikő következő rendezése, melyet a Pesti Színházban mutatnak be 2015 októberében. Ezt a csodálatos, múlttal szembesítő műalkotást, már 1979-ben színpadra vitte Valló Péter, Rutkay Éva és Hegedűs D. Géza főszereplésével. A mostani feldolgozásban Börcsök Enikő és Király Dani szerepel majd.

Egy ifjú rendező, Kovács D. Dániel rendezi Friedrich Schiller, Haramiák című drámáját.

Schiller 23 éves volt, amikor írta ezt a darabot. A premiert majdnem le kellett állítani, akkora tomboló sikere volt. Egy 23 éves zseniről van szó. Művét, most egy fiatal alkotó szemén keresztül láthatjuk. A darab szenvedélyesen lázadó szelleme és viharos áradata egy fiatalember gondolkodását tükrözi. Remélem, hogy egy fiatal alkotó csapattal együtt ez a gondolkodás meg fog jelenni. – ecsetelte Eszenyi.

vigszinhaz2A „fiatal alkotó csapatban” olyan nevek szerepelnek, mint Bach Kata, Orosz Ákos, Király Dániel, Hajduk Károly és Seress Zoltán. A premiert december 19-ére tervezik a Pesti Színházba.

Szintén a Pesti Színházban mutatják be William Shakespeare, A Velencei kalmár című drámáját, Kern András főszereplésével. A rendező Valló Péter lesz. Az előadás érdekessége abban rejlik, hogy teljesen új fordításban fogják színpadra vinni. „Nem lesz könnyű, mert nem egy igazán rokonszenves darab, hogy így mondjam. Nagyon jó, de ugye három nagyon fontos szál van benne, és mindegyik pórul jár.” – így nyilatkozott Nádasdy Ádám a darab fordítója. A premier 2016 márciusában esedékes.

A házi színpadon mutatják be Márai Sándor, Hallgatni akartam című monodrámáját, melyet Marton László rendez és Hegedűs D. Géza játszik valamikor 2016-ban.

Egy polgár vallomásai harmadik befejező kötetének szánta Márai, 2013-ig azonban, az író hagyatékában kiadatlanul kallódott. A kéziratban 1950 szerepel befejezés gyanánt, vagyis ez a mű tekinthető Márai első, emigrációban írt befejezett művének. – fűzte hozzá a Vígszínház igazgatónője.

Nagyon fontos, hogy A vörös oroszlán, Fesztbaum Béla Kosztolányi estje és a Pestis című izgalmas előadásokhoz hasonló remekművek születhessenek a házi színpadon. – tette hozzá Eszenyi Enikő.

Végezetül, de nem utolsósorban bemutatta nekünk a Vígszínház új tagjait, (Bach Kata, Csapó Attila, Hajduk Károly, Király Dániel, Kovács D. Dániel, Orosz Ákos, Puzsa Patrícia, Szilágyi Csenge, Vecsei Miklós, Wunderlich József Zoltán Áron) akikől azt reméli, hogy hasonló vérfrissítők lesznek, mint, amikor az ő korosztálya csatlakozott a színház társulatához.

Reméljük sokaknak megjött a kedve a Vígszínház valamint Pesti Színház új darabjainak megtekintéséhez.