Panel-mánia a magyar könnyűzenében - Socfest

Panel-mánia a magyar könnyűzenében

Olvasási idő: 3 perc

Valami miatt mindig szívmelengető érzéssel töltött el a lakótelepek világa. Annak ellenére, hogy a korszerűtlennek, monotonnak, csúnyának és szocializmust idézőnek bélyegzett panelek nem örvendenek nagy népszerűségnek, én mégis éreztem egy “békebeli”, családias hangulatot a játszóterek, kisboltok, lépcsőházi szépségszalonok között járva. Nem csoda, hogy a “telepi” életérzés korunk kedvenc zenészeit is megihlette. Belőlük válogattam egy csokorra valót. 

Mielőtt a zenékre térnék, ejtek néhány szót a panellakások kialakulásáról. A második világháború után fellépő lakáshiány gyors és olcsó megoldására találták ki Európában, a keleti blokk országaiban terjedt el leginkább. A Szovjetunióban a nagyon kis alapterületű és belmagasságú “hruscsovkákat” az említett pártfőtitkár idejében építették, majd ezeket a nagyobb, élhetőbb “brezsnyevkák” váltották fel. Ez utóbbi technológiát hazánkba is importálták, az angyalföldi lakótelep ennek eredménye.

Nálunk az első kísérleti panelház 1959-ben épült Dunaújvárosban, 1961-ben indult az első tizenöt éves lakásépítési terv, a József Attila lakótelep is ekkor készült. A második hullám a hetvenes években következett be, amikor a Ratkó-gyerekek (a Ratkó Anna népjóléti miniszter nevével fémjelzett időszakban, 1949 és 1956 között született generáció, amikor is abortusztilalom és gyermektelenségi adó volt érvényben) szülőképes korba léptek. Az újabb lakáshiányt enyhítendő, megépítették többek között a békásmegyeri, az újpesti és az újpalotai lakótelepet. Jellemzőek lettek a nyolc-tízemeletes házak, sajnos a tömeges termelés és gyorsaság nem ritkán a minőség rovására ment. A nyolcvanas évek még tartogattak egy építkezési hullámot, immár több háromszobás lakás készült el, fontossá vált a kevesebb emelet, az igényesebb lakókörnyezet és a minőségibb kivitelezés. Többek között a káposztásmegyeri lakótelepet köszönhetjük ennek az évtizednek.

#1. Junkies: Panel

Az első dal a Junkies Panel című száma. Nagyon vidám szöveg, a lakótelepi élet előnyeit emeli ki, szerintük panelben élni kiváltság. A fűnyírás, mint kertvárosi sznobizmus, egyértelmű nyűgként van feltüntetve, a patkányok hiánya talán a polgári bérlakásokkal szembeni előnyre utal, bár ez nem egyértelmű. Az italbolt miatt csak a földszintig kell menni, a lift sosem késik, napozni lehet az erkélyen és a kukába dobott kaja sem vész kárba. Kell ennél több? A szöveg zseniális, a klipben pedig sok mozgó járműből felvett utcaképet láthatunk, erősen retro-feelinget árasztva.

#2. PASO: Lakótelep

Ez a dal kevésbé vidám, a betört ablakokon, a játszótéri erőszakon, a puszta nézés által kiváltott, házak közötti verekedéseken van a hangsúly. Sajnos a dalhoz klip nem készült, de a zene zseniális, különösen ha nagy ritkán bekerül egy koncert repertoárjába. Ebben az esetben gyorsabban és sokkal “nyáriasabb” hangulatban hallható a nóta, ami elhangzott a Petőfi rádió Akusztik című műsorában is.

#3. Bëlga: LTP

A Bëlgával kapcsolatban elfogult vagyok, de ez a szám nagyon jól csípi el a panel-életérzést. Bármennyire is szeretnék a hazai rapperek, hogy a magyar LTP olyan legyen, mint az amcsi gettó, de sajnos még csak nem is hasonlít. Nem lőnek rád az utcán, nincsenek feka kosarasok. Az élet alapvetően uncsi errefelé, csak szotyolázó tinik, ping-pong asztalok körülötti enyelgések és este tíz után centrifugázó lakók törik meg a csendet. A klip fantasztikus, az elmaradhatatlan vasárnapi rántott hús-panírozás és kanapén fetrengés látványa mindannyiunkban felidézi a jó öreg lakótelepi életérzést.

#4. ByeAlex és a Slepp: Még mindig rólad írok dalt

ByeAlexék romantikus szövegének semmi köze a lakótelepi feelinghez, társadalomkritikát sem tartalmaz, “csupán” egy egyszerűségében megnyerő szerelmes számról van szó. Az ok, hogy mégis bekerült a válogatásba, a klip, melyet a miskolci Avas-déli lakótelepen forgattak. Mélabús, mégis varázslatos hangulatot árasztó felvételeket láthatunk, a versszakok a kommunizmus idején teljesen megszokott, mára viszont furának, sőt csúnyának titulált geometrikus épületek alakzataira rajzolódnak ki. A klipkészítők a panelek szerethetőségét, nosztalgikus romantikáját emelik ki. Bár nagy kedvencem ez a dal, ha választhatnék, hogy a zene vagy a videó tetszik-e jobban, akkor egyértelműen az utóbbi.

+1 Avicii – For a better day

Ugyan nem magyar, fontos lehet megemlíteni a fenti dalt. Avicii 2015-ben két videót is készített hazánkban, amelyből a For a better day címűben feltűnik a rákospalotai lakótelep. A klip erős témájú, megtekintését csak nagykorúaknak ajánljuk!

Nektek van kedvenc, panel-életérzést felidéző zenétek?