Tanár úr, kérem, én filmeztem - Videón Karinthy szelleme - Socfest

Tanár úr, kérem, én filmeztem – Videón Karinthy szelleme

Olvasási idő: 2 perc

Tizen- és huszonéves fiatalokba is szorult némi “karinthyság” – ezt sikerült bizonyítaniuk a Tanár úr, kérem, én filmeztem című kisfilmpályázat résztvevőinek, akik Karinthy Frigyes szellemét igyekeztek mozgóképre vinni. A tizenhat pályaműből hármat díjazott a Karinthy Mártont is soraiban tudó zsűri, az eredményhirdetés után pedig a győztessel, Nagy Lucával beszélgettünk.

Nagy Luca kisfilmje nyerte a Petőfi Irodalmi Múzeum,  a Margó Városi Irodalmi Fesztivál és a Daazo.com által közösen meghirdetett Tanár úr, kérem, én filmeztem című videopályázatot, melyre Karinthy Frigyes műveinek filmes feldolgozásait várták. A tizen- és huszonévesekből álló résztvevők közül sokan merítettek a Tanár úr, kérem egy-egy részletéből, de Karinthynak több rövid, komikus írását is feldolgozták.

A fődíjat egy harmadikos gimnazista lány, a bükkaranyosi Nagy Luca nyerte, aki Karinthy Találkozás egy fiatalemberrel című alkotását dolgozta fel. Luca élete első filmjét készítette el a pályázatra, és igyekezett mindenre odafigyelni a munka során. „Rendeztem, jelmezt kölcsönöztem, forgatókönyvet és szöveget írtam, de közben sokan segítettek. A főszereplő zeneszerzőként is közreműködött, és szerencsére sikerült találnom egy tapasztalt, tévés operatőrt és vágót is” – mondta, amikor a díjátadó után a tapasztalatairól kérdeztük. Lucának még egy éve van az érettségiig, de elképzelhetőnek tartja, hogy jövőre Budapesten, a színművészetin folytatja a tanulmányait. „Nagyon szeretnék ezzel foglalkozni a jövőben, de még gimnazista vagyok, és egyelőre izgulok, hogy mi lesz velem az érettségi után.”

A Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezett díjátadón köszöntőt mondott a pályázat ihletőjének unokája, Karinthy Márton, aki a filmeket elbíráló háromtagú zsűrinek is tagja volt. „Ha sorra veszem a nagyapám filmes feldolgozásait az elmúlt fél évszázadból, sajnos rosszak a tapasztalataim. Készült egy nagyon rossz Tanár úr, kérem 1956 nyarán, amit néha ugyan meg lehet nézni, de képtelenség elmosolyodni rajta. Nem is értem, hogy lehetett ezt a témát ilyen humortalanul feldolgozni, pedig remek színészek játszottak benne” – kezdte, majd a Révész György-féle Utazás a koponyám körüllel folytatta. „Ennek az előkészületeinek én is tanúja voltam gyerekkoromban, és az összes hibája ellenére is egy jó filmet hoztak létre. Ezen kívül talán csak Áron (Mátyássy Áron – a szerk.) filmje jut eszembe, amelyben a Tanár úr, kérem és az Utazás a koponyám körül ötvöződik. Ezt nagyon szerettem, mert az egészben van valami karinthys őrület” – mondta Karinthy, aki több értékelhető példát nem tudott felhozni, és saját bevallása szerint éppen emiatt lepődött meg a pályázat népszerűségén.

„Sok pályamű szíven ütött, mert némelyikben voltak olyan pillanatok, amikor azt éreztem, hogy a készítőnek sikerült valamit megragadnia.” Karinthy itt külön kiemelte a Kenessey Márton-Kenessey Csaba testvérpár filmjét, amely ugyan nem kapott díjat, de egyedi formában dolgozta fel a Találkozás egy fiatalemberrel című alkotást. „Tetszett a Lábaim című opusz és a profi színészekkel megcsinált Pletyka is” – mondta, majd hozzátette, örül, hogy ez a „Karinthy Fricinek hívott gondolkodásmód itt van a fiatalok között.”

Ezen a linken mind a tizenhat pályamű, így a második helyezett Pletyka, és a harmadik helyen végzett Charles című kisfilm is megtekinthető. A Margó Irodalmi Fesztivál ma este zárul az Irodalom Éjszakájával, melynek keretében a kulturális élet neves szereplői tartanak felolvasásokat Budapest több pontján. A részletes program itt található.