A világzene fővárosává válik október 21-25. között Budapest, a WOMEX15 házigazdája. A WOMEX a műfaj első számú nemzetközi eseménye, egyszerre szakmai vásár és zenei fesztivál, ahol konferenciák, filmbemutatók és világszínvonalú koncertek színesítik a programot stratégiai partnerünk, a Müpa színpadán. Az eseményeket az ünnepélyes Gypsy HeartBeats megnyitó gála; majd a hagyományos díjátadó és az idei WOMEX életműdíjasának, Cheikh Lô-nak a koncertje keretezik.
Az expót idén 21. alkalommal rendezik meg, és most első alkalommal Közép- és Kelet-Európában. A budapesti WOMEX főbb programhelyszínei a Müpa, az A38 Hajó, illetve a Bálna lesznek, előbbi a zenei programoknak, míg utóbbi a vásárnak ad majd otthont. A WOMEX közeledtével összefoglaljuk az expó jelentőségét, bejárjuk az ide vezető felkészülés állomásait.
Először Kelet-Európában
A WOMEX15 magyarországi szervezője, a Hangvető egyik fő célkitűzése volt a magyar és kelet-európai zenei élet minél hangsúlyosabb bemutatása a WOMEX-en. Munkájuk eredményeként a WOMEX történetében először kap tematikus szerepet és a Müpában külön színpadot régiónk: a Club Duna színpad fellépői Lettországtól Boszniáig terjedően képviselik a térséget. Magyarországról a Buda Folk Band, a Cimbalomduó és Herczku Ági zenekara került be a hivatalos programba, a megnyitón előadott Gypsy HeartBeats pedig a roma zenészek szerepe előtt tiszteleg: Oláh Attila táncos, a Romengo és Lakatos Mónika, Tcha Limberger, Palya Bea, valamint Pál István Szalonna és bandája eleveníti meg a Kárpát-medencei roma hagyományokat és annak kortárs elágazásait.
A WOMEX-évad állomásai
A magyar zenekarok és előadók nemzetközi karrierre való felkészítése céljából a Hangvető többnapos workshopot rendezett a Fonóban. Ezen a zenei szakma kiemelkedő hazai és nemzetközi képviselői előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel és személyes mentori találkozókon osztották meg tapasztalataikat a zenekarokkal a WOMEX pályázati folyamatát, a nemzetközi koncertlehetőségeket, a sikeres szereplést illetően.
Szintén a Fonó a helyszíne a WOMEX-et megelőző, október 20-i rendezvénynek, amelyen tíz magyar együttes mutatkozhat be a nemzetközi világzenei szcéna képviselői előtt.
Október 21-e a Megnyitó Gála napja, amely bizonyos értelemben a WOMEX legfontosabb eseménye, hiszen ez az egyetlen koncert, amelynek nincs konkurenciája, így a nemzetközi szakma osztatlan figyelmét bírja. A 2011-es koppenhágai WOMEX megnyitója a közvetlen előzmény, a Hangvető ekkor rendezett a magyar népzenét bemutató panorámakép jellegű programot, Hungarian HeartBeats címmel. A 2015-ös Gypsy HeartBeats produkció a Kárpát-medence cigányzenéjét mutatja be az eszköztelen, a puritán felől indulva, a gazdagon díszítettig rajzolva történeti ívet.
WOMEX díjak
A tizenhatodik WOMEX díjátadója október 25-án, a Müpában lesz majd. A WOMEX Életműdíját – a zenei teljesítmény mellett – a társadalmi és emberi nagyság, a példaadás is indokolja szinte minden esetben. 2015-ben a szenegáli Cheikh Lô kapja a rangos elismerést. Ahogy a nyugat-afrikai szufi zenészóriás vallja: „Ha a zene nem elég jó, az üzenetre sem fognak figyelni, ezért a zenének nagyon jónak kell lennie”. Cheikh Lô a zártkörű díjátadó estéjén a Müpában a közönségnek is nyitott koncertet ad majd.
A WOMEX Szakmai Kiválósági Díját az iráni Hermes Records alapítója, Ramin Sadighi kapja, aki elsőként tette elérhetővé a világ zenéit Iránban. A Hermes kiadványait számos díjjal ismerték el, a Djivan Gasparyan és Hossein Alizadeh együttműködéséből született lemezük, az Endless Vision például Grammy-jelölt is volt világzenei kategóriában.
Az Év Lemezkiadója díjat, hasonlóan az előző évhez, idén is a Glitterbeat Records kapja. Ezt a díjat minden évben a World Music Charts Europe, az európai világzenei ranglista 25 országból érkező 45 zsűritagjának szavazatai alapján ítélik oda. A Glitterbeat tavaly Bassekou Kouyate, Samba Toure és a Foufoulah lemezeivel alkotott nagyot, de az idei WOMEX-en fellépő, az előző évben az év legjobb előadójának választott Aziza Brahim lemezét is ők adták ki.
A Budapesten tartott 2015-ös WOMEX-en hatvan fellépő szerepel ötven országból, a kelet-európai régió és Magyarország minden eddiginél kiemeltebb jelenléte mellett. A Bálnában helyet kapó szakmai vásáron több mint 91 országból hatszáz cég képviselteti magát, előadások, beszélgetések, prezentációk és kapcsolatépítő találkozók alkotják a programot. Újdonság a tizenöt nívós alkotást felvonultató filmprogram is.
Az eseménysorozatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma 327,2 millió forint összegű támogatásával sikerült Magyarországra hozni, amelyből 90 millió forint visszatérítendő támogatás. A hazai közönség számára korlátozott számban (500 db) állnak rendelkezésre jegyek és bérletek, melyek legnagyobb részét (2500-3000 db-ot) külföldön fognak értékesíteni.