Formabontó köztéri programok, izgalmas felfedeznivalók, kapszulainterjúk! - Socfest

Formabontó köztéri programok, izgalmas felfedeznivalók, kapszulainterjúk!

Olvasási idő: 3 perc

Sinfonietta Rīga, Chad Lawson, Ólafur Arnalds, Balog József, a Recirquel Újcirkusz Társulat, Sebestyén Márta és a Jazzical Trio, Girls with Pearls, Guillaume Perret, az East Gipsy Band, az Atreyu’s Horse, Masego, a Flat Earth Society, a The King’s Singers és a Peeping Tom. Több mint 100 program számtalan műfajban, közel 40 helyszínen, szerte Budapesten: október 5-én startolt, és 17 napon át tart a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál.

A CAFe Budapest olyan pezsgő, különleges és sokszínű városfesztivál, amely együtt gondolkodik Budapest meghatározó kulturális intézményeivel, és rendhagyó, meghökkentő helyszíneken, sokszor a város színpaddá alakuló közterein mutatja be a hazai és nemzetközi kulturális szcéna leginspirálóbb alkotóit, és legfrissebb alkotásait.

„Fontos számunkra, hogy megmutassuk és hangsúlyozzuk, hogy milyen progresszív, olykor provokatív, izgalmas, és dinamikus művészeti közegről beszélünk, hogy a kortárs művészet a jelenünk művészete, olyan, akár egy különleges időkapszula, benne minden, amit itt és ma fontosnak, relevánsnak, aktuálisnak gondolunk”

– mondja Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója.

„A kortárs művészet abból építkezik, ami itt, most, velünk történik”

– fogalmazza meg Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az operatív testület tagja, kiemelve, hogy a CAFe Budapest programját a régióban évről évre kiemelkedő figyelem övezi a szakma és a közönség részéről is, így a fesztivál sokszínű programjával vonzó kulturális-turisztikai célponttá teszi a magyar fővárost.

Zene

A régió egyik legfontosabb összművészeti eseménysorozata ebben az évben is a kortárs művészet nemzetközi és hazai világsztárjaival, nemzetközi koprodukciókkal, premierekkel és rendhagyó köztéri programokkal készül. Ólafur Arnalds vadonatúj lemezét hozza el Budapestre, a jubiláló Budafoki Dohnányi Zenekar Binder Károly és Szentpáli Roland egy-egy művének ősbemutatójával áll színpadra a Müpában, a Fugato Orchestra és a Duna Táncműhely bemutatója a Várkert Bazárban készül formabontó tánckoncertre. Leonard Bernsteint két igazi ínyencséggel ünnepli a fesztivál: Candide című legendás művét Böhm György rendezi, a címszerepben Szemenyei Jánossal. Sötét tónusú kétszereplős kamaraműve, a Trouble in Tahiti pedig Fekete Gyula szintén kétszereplős operájával egy estén látható majd a Zeneakadémián.

Mozi

A mozirajongókat is felejthetetlen élményekkel várja a fesztivál: október 9-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Murnau Der letzte Mann (Az utolsó ember) című ikonikus némafilmjét nézheti meg a közönség, melyhez a francia zeneszerző-zongoraművész, Karol Beffa komponált zenét. De érkezik Werner Herzog 2010-es, 3D-s dokumentumfilmje, a Cave of Forgotten Dreams (Az elfeledett álmok barlangja) is, ami az Uránia Nemzeti Filmszínházban látható-hallható majd október 18-án.

Kiállítás

Október 5-től a város utcái és terei is fesztiválhelyszínné változnak: Márkus Sándor „városi vadászles” installációja a Madách téren tart tükröt és kínál izgalmas új perspektívákat az arra sétálóknak. Joan Català katalán művész Pelat című köztéri mozgásszínházi darabja megható, kockázatosan szép bizalmi játék és egy páratlan közösségi élmény egyben: főszerepben egy oszlop és egy ember. Az ötödik éve működő Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ különleges szabadtéri installációval – benne egy ikonikus káddal – emlékezik 105 éve született névadójára, a világ legismertebb fotóriporterére, az Erzsébet téren.

Kapszulainterjúk

A CAFe Budapest hivatalos videócsatornája, közösségi média oldalai és blogja is igazi csemegéket tartogat, a Kapszulainterjúk című videósorozatban a fesztivál fellépőivel Galán Angéla riporter beszélget, akik egy számukra meghatározó budapesti helyszínen meséltek életük legfontosabb fordulópontjairól, feltöltődésről, alkotásról, arról, hogy mit üzennének kamaszkori önmaguknak, és arról, hogy mit tennének feltétlenül egy időkapszulába. Balog József zongoraművészt például iskolás évei helyszínére kísérte a stáb, Varró Dániel egy játszótéren adott interjút, míg Vági Bence rendező a Duna-parton mesélt, a sorozat következő részeiben pedig megszólal majd Simon Márton költő és Szőke Gábor Miklós szobrászművész is.

A CAFe Budapest blogján pedig többek között Feledi János táncművész-koreográfus, Nagy Fruzsina jelmeztervező, Banai Sára operaénekesnő, Alpár Balázs zeneszerző és Balázs János zongorista virtuális időkapszulájában böngészhetünk.

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál eseményeiről és részletes programjáról a www.cafebudapestfest.hu weboldalon találhatók információk.