Grecsótól John Rambóig - Socfest

Grecsótól John Rambóig

Olvasási idő: 3 perc

„Lapozz bele a városba!”- idén ezzel a felkiáltással indul útjára, és várja látogatóit immár negyedszer, június 11-15. között – a Bookline támogatásával – a Margó Irodalmi Fesztivál. A Margó beköltözik a Petőfi Irodalmi Múzeumba: “megszálljuk az egész intézményt, egy kis irodalmi oázist rendezünk be, ahol napközben lehet ejtőzni, könyvet olvasni, találkozni, miegymás” – mondják a szervezők, de – szokás szerint – a fesztivál a város különböző pontjain, több tucat izgalmas programmal készül idén is.

Grecsó Krisztián, Háy János, Rakovszky Zsuzsa, Lackfi János, Lovasi András és John Rambo – csakhogy párat említsünk a Margó idei résztvevői közül. A sorolt nevek közt talán Rambo neve válik ki, joggal, bár az utóbbi időben ő is – bizonyos mértékben – a magyar irodalom interpretálójává vált, amikor a neten – mások mellett – megjelent, Nagy László versét szavalva.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem végzős hallgatója, Boldizsár Péter – a Margó keretében – a költészetet és a popkultúrát társítja, ismert filmrészletek jeleneteire vágja rá az elszavalt klasszikus magyar verseket. Nagy László Ki viszi át a szerelmet című versét tehát majd John Rambo mondja el. A kiállításon a népszerű internetes sikertörténetet helyezik más perspektívába.

Ahogy azt már megszokhattuk: számos felolvasás és koncert található a programok között, mégis a szokásostól eltérően, új kontextusban találkozhatunk írókkal, költőkkel, zenészekkel és műveikkel. Ilyen lesz például Háy János és Beck Zoltán (30Y) estje, a rockzenész és az író, a szépirodalom és a popkultúra határbontása, de a 2 Dés a 2 Grecsó az irodalom, a zene és a tánc találkozását mutatja be a nagyérdeműnek.

A 2011-ben induló rendezvény mostanra bebizonyította, hogy a kortárs irodalom igenis vonzó és szórakoztató, éppen ezért a minőséget és sokszínűséget képviselő Bookline idén is együttműködik a fesztivállal. A Margó központi helyszíne ez alkalommal a Petőfi Irodalmi Múzeum lesz, de ahogy azt már megszokhattuk, a város több pontján zajlanak érdekesebbnél érdekesebb programok.

A Margó Fesztivál fő programjának ebben az évben is az Irodalom Éjszakája ígérkezik: 21 író 7 rendhagyó és népszerű helyszínen mutatja be művét, a szerzők és szövegek kimozdulnak megszokott közegükből, az este folyamán a résztvevők felfedezik Budapest ismeretlen arcát, és a programhelyszínek között vándorolva találkozhatnak kedves alkotóikkal, illetve olyan írók műveivel ismerkedhetnek meg, akikről talán még sosem hallottak.
A Margó a kezdetektől nagy nyilvánosságot biztosít az utcai költészetnek, a rendezvényeken a hazai slam legjobbjai lépnek fel. Az idei eseménynek különleges apropót ad, hogy ekkora jelenik meg a magyar irodalomtörténet legelső slamperiodikája Slam.pont címmel.

Rakovszky Zsuzsa a Margón mutatja be új regényét, Szilánkok címmel, amely Magyarország huszadik századi történelmének, monumentális foglalata, központi helyszíne az írónő otthonára, Sopronra sokban emlékeztető, fiktív vidéki nagyváros, ahol a fiatalok szembesülnek sorsukkal.

A Hangzó Helikon-sorozatban az ismert rockzenész, dalszerző, énekes, Lovasi András dolgozta fel kortársának, a sokoldalú költőnek, műfordítónak, Lackfi Jánosnak a verseit. Kettejük között a kapocs Lovasi régi barátja, Heidl György egyetemi docens, eszmetörténész, aki a versekhez zenét szerzett.

„Ezen az albumon nem vagyok szerző, nem játszom semmilyen hangszeren, nem nagyon ordítozom, tehát semmi olyat nem csinálok, amit a Kispál és a Borz zenekarban. Sokan, akiknek mutattuk a felvételeket, nem hitték el, hogy én énekelek. Ennek örülök” – mondja Lovasi.

A Margón kiderül, hogy tud Lovasi szelíden is énekelni, és hogyan hatnak Lackfi verseinek mélyén a rockos-bluesos ritmusok meg gondolatok, és mit ad elő Heidl – a katedra mellett –  gitárral a kezében.