A 10 legrosszabb kérdés, amit feltehettek a Saul fia alkotóinak - Socfest

A 10 legrosszabb kérdés, amit feltehettek a Saul fia alkotóinak

Olvasási idő: 7 perc

Január 14-én bejelentették az Oscar jelöltek végleges listáját, és lélegzetvisszafojtva vártuk, hogy elhangozzon a Saul fia az idegennyelvű filmek között. A Golden Globe elnyerése után azonban szinte borítékolni lehetett, hogy az öt között ott lesz a film. Ezt követően a sok külföldi nyilatkozat után az alkotók megtisztelték a magyar sajtót egy sajtótájékoztatóval, még ha úgyis érezhettük mintha épp a fogukat húznák. A magyar média azonban ismét bizonyított, hiszen elég kevés épkézláb kérdést sikerült feltenniük. Ezekből szemezgettünk. 

A rengeteg külföldi sajtótájékoztató után úgy indult az Uránia Filmszínházban megrendezett hazai rendezvény, hogy már előre közölték Nemes Jeles László nem szándékozik külön nyilatkozni a médiának, mert már elege van a sok beszédből, és inkább olvassunk utána a nyilatkozatainak. Na jó ezt még megértjük, de azért én félek, hogy a hírnév gyorsan a fejébe száll majd. Aztán az első kérdések után, már fel sem mert nézni válaszadás közben, hiszen folyamatosan csattogtak a fényképezőgépek. Remélem, azért a vörös szőnyeg fotósai nem zavarják majd ennyire. Miután túllendültünk a kezdeti nehézségeken, egy nagyjából egy órás kérdez-felelek zajlott, amely során a magyar sajtó ismét tanúsította, hogy nem bővelkedünk az ötletes, újító kérdések feltevésében. (A 10 kérdésért görgess lejjebb!)

DSC_0623

Képek: Varga Krisztina

Először azonban röviden nézzük végig min is megy át jelenleg az alkotó csapat, és minek köszönhetjük, hogy már herótjuk van a nyilatkozatoktól. A Cannes óta tartó folyamatos díjak, és a Saul fia körüli hatalmas pozitív vízhang az alkotók számára hatalmas megtiszteltetés, de nyilatkozatukból látszik, hogy szinte felfoghatatlan, ami körülöttük zajlik. Egyik rendezvény jön a másik után, így egyre jobban összemosódnak a történtek. Rengeteg közönségtalálkozót tartottak, amely azonban erőt ad nekik, hogy folytassák az utat. A cannes-i siker után jöttek rá a hatalmas kritikai és közönség visszhang közepette, hogy a filmet Oscarig is vihetik, azonban akkor még nem tudták, hogy hogyan fogja fogadni a közönség.

Most már azonban a nézettségi adatokból is látjuk, hogy népszerűsége töretlen. A hazai piacon már meghaladta a százezres nézőszámot, és még mindig telt házasak a vetítések, pedig már hét hónapja a mozik műsorán szerepel, és míg az elmúlt hetekben csak pár művészmozi kistermében vetítették, az Oscarnak köszönhetően most újra a multiplexek műsorára is kikerül. Jelenleg egyébként körülbelül 80 ország vette meg a film forgalmazási jogait, többek között Koszovó, Malajzia, Szingapúr, Vietnám, de már játsszák a mozik többek között Svájcban, Görögországban és Belgiumban, valamint közeleg a bemutató Olaszországban, Japánban és Brazíliában is. Franciaországban például úgy haladta meg a kétszázezres nézőszámot a film, hogy a bemutató hete épp a terrortámadások idejére esett, ami megnehezítette a film fogadtatását.

saul

A film forgalmazását egyébként a Sony Pictures Classics végzi, viszont a filmalap is továbbsegíti a a Sault a siker útján, így megállapodást kötöttek a Sonyval, hogy hozzájárulnak a film kampányához az Oscart megelőző időben. Szerencsére a hirdetések koordinálását azért a Sony intézi, hiszen ők már így is több százezer dolláros költségvetéssel dolgoznak a kampányon.

Erdély Mátyás operatőr számára is hatalmas elismerés, hogy egyre több díjat nyer el, a nemzetközi szinten is megtiszteltetés, hogy a Camerimage filmfesztivál bronz béka díjával is büszkélkedhet, és eközben az Amerikai Operatőrök Szövetségének elit közege is felfigyelt rá.

A rengeteg elhangzott jó hírt követően azonban átadták a szót a sajtó képviselőinek, és ekkor igazolódott be Nemes Jeles László jóslata, hogy bárcsak inkább olvasták volna el a korábbi nyilatkozatokat a kérdések helyett. A stáb azért igyekezett mindent megválaszolni, még ha ez néha nagy erőfeszítést is igényelt tőlük.

DSC_0606

Top 10 elrontott kérdés (elcsépelten unalmas, értelmetlen, vagy már ezredszerre feltett)

10. Mindenki ismeri azt a kérdést, amikor valójában nincs is kérdés.

Biztos volt már részük olyan szituációban, ha máshol nem, hát egy közönségtalálkozón, amikor valaki a kérdések helyett hosszas hálálkodásba, és sztorizásba kezd. Nem akarok sztereotip lenni, de általában a nyugdíjas (vagy ahhoz közeli) generációból kerül ki ezen felszólalók sora. A Saul fia sajtótájékoztatója sem menekült meg ettől, sőt rögtön elsőnek magához vette a szót egy Németországban élő magyar, hogy méltatlankodjon, amiért még mindig nem tűzték ki a német premiert, na meg, hogy hálálkodjon, amiért ilyen remek hírnevet szereznek Magyarországnak.

9. Sorstalanság bekerült a kötelező olvasmányok közé, ez a film is olyan fontos lehet a jövőben a fiatalok nevelése szempontjából? Na ez a kérdés még egész jó, ezért csak a 9. helyet kapta, és ahogy a választ látjuk ezt még a rendező és Sipos Gábor producer is komolyabban megválaszolta.

Jó lenne, ha a fiatalok néznének filmeket, mármint ha lenne kultúrája a filmnézésnek. Sajnos ezt nem nagyon tanítják, ez egy szürke folt az oktatásban. Én azt mondom, hogy minden kamasznak látnia kéne, azért mert ez a társadalmi probléma erősítené az empátiát a gyerekekben. – mondta Nemes Jeles László.

Tartottunk amúgy pár vetítést itt az Urániában, beszélgetésekkel egybe kötve Röhrig Gézával együtt, és nagy népszerűségnek örvendett. – tette hozzá Sipos Gábor.

DSC_0526

8. Ha egy első film ilyen nagy sikert hoz, akkor hogyan tudnak továbblépni ezután? Attól lettetek híresek, hogy nagyon új dolgot találtatok ki. Mik a tervek a jövőre?

Na bumm, ez aztán a hatalmas észrevétel, pláne úgy, hogy az alkotók közül egyedül a rendező (vagyis Nemes Jeles László) első filmes.  Ezt a kérdést egyébként sikerült kétszer is feltenni az este során, és a következő I. világháborús film terveiről – amelyben egy fiatal hölgy történetét akarják megjeleníteni – már számtalan helyen nyilatkoztak.

7. A siker mennyire köszönhető az új látószögnek, amellyel dolgoznak?

A kérdést egyébként a látványvilágért felelős Rajk Lászlóhoz, és az operatőrként a filmen dolgozó Erdély Mátyáshoz intézték. A film környezetét megteremtő Rajk László adott erre egy frappáns választ:

A filmkészítést a látványvilág szempontjából három részre osztanám. Először olyan filmek készültek, mint például a Ben Hur, ahol hatalmas díszletek épültek, amelyet látott a rendező, az operatőr, a színész és a közönség. A második, amikor emberek kék vagy zöld dobozban ugrabugrálnak, és partvisnyelekkel kardoznak, amik később fénykardok lesznek, tehát a rendező, az operatőr, a díszlettervező, a színész nem látja, de a közönség igen. Ami a Saullal elkezdődött az ennek a fordítottja vagyis, hogy a díszlet megépül, a rendező, az operatőr, a színész látja, de a közönség nem.

DSC_0566

6. Az Oscar díj az egy verseny (hát ha ezt nem közli velünk a felkészült újságíró, akkor nem is sejtettük volna), mit gondolnak a többi filmről az idegennyelvű kategóriában? Milyen esélyeket látnak?

Rövid velős válaszként kiderült, hogy még nem látták az összes filmet, ezért nem is kezdenének esélylatolgatásba.

5. Mit üzennek azoknak a nézőknek, akik nem merik megnézni a filmet, mert túl nyomasztónak tartják, félnek tőle? 

Sokan megköszönték vetítések után, hogy elkészült a film, azok közül is, akik féltek megnézni (volt köztük holokauszt túlélő is). Ennek oka, hogy nem ezt várták, úgy gondolták vizuálisan sokkolni fogja őket a látvány, de a film egy hangot adott, amit korábban még nem tudtak kommunikálni. – nyilatkozta a rendező.

4. Mit ettek, ittak, éreztek, amikor bejelentették az Oscar jelölést?

Én éppen ültem a laptopom előtt és grapefruit levet ittam és szalámis szendvicset ettem. Ja, hogy senkit sem érdekel, hogy én mit ettem? Vajon miért? Aztán a velős válaszban megtudhattuk Sipos Gábortól, hogy az egész stáb stílusosan közösen fogyasztott el egy francia pezsgőt.

champagne-448695_1920

3. Van aki nem érte be egy hülye kérdéssel rögtön kettőt tett fel, így az előző hölgy az ital, ételek után még megkérdezte azt is, hogy minek köszönheti a Saul fia ezt a hatalmas sikert?

Ennél elcsépeltebb és sok ezredszerre feltett, amúgy pedig megválaszolhatatlanabb kérdés kevés van. Először a kicsit savazós válasz erre Sipos Gábortól érkezett:

A stáb épp hogy hazaért Los Angelesből, ahol átvehette ezt a kis cuki szobrocskát – és közben rámutatott az asztalon álló aranyglóbuszra. – Bizsergéssel és örömmel tölti el mindannyiunkat, hogy ezt a remek élményt megoszthatják velünk – hát igazi csöpögős válasz, de mit lehetne mondani egy ilyen kérdésre.

2. Szintén egy elkerülhetetlen, tipikus hazai kérdés hagyta el az egyik újságíró száját. Miért van az, hogy míg külföldön örülnek a Saul fia sikerének, addig itthon rendre csúnya kommentek árasztják el a sikerről szóló híreket?

Erre a kérdésre legalább már felkészült egy frappáns válasszal Nemes Jeles László:

Olyan kommenteket olvasni, mintha elmennél egy hangversenyre, felvennéd a koncertet, és utána otthon összevágnád a köhögéseket, és azt játszanád le, hogy milyen volt.

DSC_0549

 

1. Stáblista alapján az alkotást lehet kötni a 70-80-90-es évek underground irányzathoz, performansz művészethez, alternatív színházakhoz. Ez a látásmód, hogyan köthető az alkotáshoz?

Na itt lett hatalmas csönd a teremben. Mégis mit akart ezzel kérdezni a tisztelt média képviselője, egy stáblista alapján kéne a film stílusára következtetnünk? Én személy szerint semmi alternatív színházasat, vagy underground irányzatot nem vettem észre a filmben, persze ez lehet az én hibám, de mivel az alkotók is mereven néztek maguk elé, felteszem nem én voltam az egyetlen, aki így gondolja. Na meg eddig beszéltünk az újításról, aztán meg visszamegyünk a 70-80-as évekbe.

+1. Hangról még nem eset szó, hogy született meg ez a szinkronitás, amely a sok hangból megszületett?

Zányi Tamás hangmérnök kimerítő választ adott a korábban már ezerszer feltett kérdésre (tehát a hangról még nem esett szó, maximum a sajtótájékoztató egy órájára igaz, és imádom, hogy a hülye kérdéseket, olyan választékos szóhasználattal, mint például a szinkronitás próbáljuk palástolni.):

Sok inspirációt kaptam a látványvilágtól, a rendezőtől, és rengeteg színész munkájának is köszönhető az, hogy ez a hanghatás megszülethetett. Pár olyan mondat volt, amelyről tudjuk, hogy konkrétan elhangzott 44-ben, de nem volt hangforrás, amire támaszkodhattunk volna, így igyekeztünk olyan hanghatásokat kialakítani, amelyek a film hitelességét segítik. Ami a sikereket illeti, nemrég pedig megkeresett egy amerikai hangmérnök, hogy szeretné a hanganyagába beletenni a Sault.

DSC_0632

Köszönjük a stábnak, hogy kiállta a sajtó legújabb próbáját, és válaszoltak a kérdéseinkre. Kitartást kívánunk az amerikai nyilatkozatokhoz is! És mi is gratulálunk, ahogy a felsorolt kérdések előtt azt minden újságíró elmondta.