Nyitott színház maradt a Vígszínház - Socfest

Nyitott színház maradt a Vígszínház

Olvasási idő: 3 perc

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Vígszínház, amelynek a Pesti Színház, a Víg kamaraszínháza adott helyet. Az eseményről kollégánk, Mészáros Márton tudósított.

2014. június 16-án, délelőtt tizenegy órakor már szinte teljesen megtelt emberrel a Pesti Színház előtere, és megkezdődött a nézőtéri beültetés is az ismert csengetés után. A színház társulatának tagjai, rendezők, és a teátrum további dolgozói mellett a sajtó képviselői voltak jelen. Eszenyi Enikő, aki már fél órával a kezdés előtt a helyszínen sürgött-forgott, jó színházcsinálóhoz híven rendezte át a nézőteret, mindenkit az eggyel előbbi sorokba vezényelt, aztán fellépett a színpadra, és elkezdte a most véget ért évad értékelését, majd belefogott a következő, 2014/2015-ös évad műsortervének ismertetésébe.

Az igazgatónő tájékoztatása szerint a 2013/2014-es évadban 352 ezer nézője volt a Vígszínháznak, ami húszezerrel jobb eredmény az előzőhöz képest. Ebben a ciklusban meglehetősen sok, 581 előadást játszottak, és tizenegy új bemutatóval büszkélkedhettek, amelyek közül öt magyar dráma volt.  Az évad legsikeresebb előadása a Popfesztivál 40 volt, amelyet harminckilenc alkalommal játszottak, folyamatosan teltházzal. Eszenyi Enikő hangsúlyozta, hogy a Vígszínház még mindig „nyitott színház”, ahogyan szlogenje is hirdeti, bár az idei évadban a külső körülmények arra kényszerítették őt és a társulatot, hogy ne a színházzal és a közös munkával, hanem a kultúrpolitikával foglalkozzanak.

Az elkövetkezendő évadban a Vígszínház a mostaninál is több, 12 különböző premiert tervez. Az első bemutató a 20. század egyik legnagyobb hatású regényének, Bulgakov A Mester és Margarita című regényéből készül, amelyet Michal Docekal rendez címszerepben Hevér Gáborral. Az évad első felében mutatják be az első világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából az 1914 című darabot, amelyet Robert Wilson rendez. A Cseh Nemzeti Színház, a Vígszínház és a Szlovák Nemzeti Színház közös produkciójában Eszenyi Enikő is játszik. A Danton halála sikere után Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház korábbi igazgatója újra rendez a Vígszínházban, méghozzá William Shakespeare Julius Caesar művét állítja színpadra a címszerepben Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színművésszel. A magyar bemutatók közül ígéretesnek hangzik az évadzárót személyes jelenlétével is megtisztelő Spiró György szintén Kossuth-díjas író Kvartett című munkája, amelyet Marton László fog színpadra alkalmazni. Többek között Gothár Péter, Valló Péter és Eszenyi Enikő is rendezni fog az új évadban.

A Vígszínház elismeréseivel gazdagodott színművészek

A Vígszínház elismeréseivel gazdagodott színművészek

A Vígszínház évadzáró ülésén a hagyományokhoz híven elismeréseket adtak át. Halász Judit színművész vehette át a Vígszínház volt igazgatója, Roboz Imre emlékére alapított díjat, amelyről a társulatból álló titkos zsűri döntött. Hegedűs D. Géza a Bodó Viktor rendezésében készült A revizorban nyújtott alakításáért Vígszínház-díjat kapott. Az évad legjobb alakításáért hagyományos két színésznek ítélt Ajtay Andor-emlékdíjat Tornyi Ildikó, valamint megosztva Csőre Gábor és Fesztbaum Béla vehette át. A Vígszínház egykori direktora, Harsányi Zsolt nevét viselő, Amerikában élő családtagjai által alapított emlékdíjat a sajtótörténelemben nagy szerepet játszó, 83 éves Keleti Éva Kossuth-díjas fotóművésznek ítélték oda, aki fél évszázada örökíti meg a híresebbnél híresebb színháztörténeti pillanatokat kezdve Latinovits Zoltán és Ruttkay Éva szerelmétől, és Törőcsik Mari fiatalságától napjainkig. A néhai Szathmáry István vígszínházi társulati tag emlékére alapított A kis csillag is csillag nevű elismerést a művész felesége, Szathmáry Liza színművésznő adta át Telekes Péter színművésznek Az álomkommandóban nyújtott játékáért. A Hegedűs Gyula-emlékgyűrűt Csőre Gábor kapta a Toldi című előadásért.

A nézőbarát időtartamú és rendkívül színvonalas szervezésű évadzárón Eszenyi Enikő egyenként színpadra hívta a színházban dolgozó, kerek születésnapját ünneplő társulat tagjait és egyéb dolgozóit. Néhány kellékes és jegyszedő hölgy meghatottan vette át a virágcsokrot, a férfiszabók pedig örömmel, meglepetéssel és vegyes érzésekkel fogadták a pénzjutalmat. Eszenyi külön köszöntötte a Vígszínház húsz év után távozó közönségszervezőjét, illetve a harminc éve a Vígszínházban játszó Börcsök Enikőt, illetve az idén nyolcvanéves, Harkányi Endrét, aki másodjára 1984-ben, vagyis húsz éve lett vígszínházi tag.